Milyen előnyei és hátrányai vannak a pontpermetezésnek? A módszer korszerű, hatékony és takarékos, de azért ez sem mindenható.
A répafélék termesztése tőlünk nyugatabbra sokkal fontosabb helyet foglal el a vetésszerkezetben, mint Magyarországon. A nagyobb területet a cukorgyártás alapanyagául szolgáló cukorrépa teszi ki (Németországban például évente 300-350 ezer hektárnyit vetnek), de emellett takarmánycélú termesztés is folyik.
Az Agrarheute szaklap felkeresett egy olyan termelőt, aki a pontpermetezést alkalmazza ebben a kultúrában, és izgalmas gyakorlati tapasztalatokkal rendelkezik. A pontpermetezés a kémiai védekezés hatékony, környezetkímélő és takarékos módja, hiszen a vegyszert csak a gyomok egyedeire juttatják ki.
Két évnyi tesztelés
A német Pfeifer & Langen cég a svájci ARA szántóföldi permetezőgépét két éve teszteli ezen a területen. A függesztett gép 6×6 cm-es rácsokban képes azonosítani a növényeket, és 6 méteres munkaszélességen akár 7 km/h sebességgel végzi el a permetszer-kijuttatást. A területteljesítménye így 4 hektár óránként.
Négyféle kijuttatási mód lehetséges, egyrészt szelektív herbicidkijuttatás, másrészt nem-szelektív, de biztonságos távolságot tartva a kultúrnövényektől. Lehet ezen kívül inszekticideket, fungicideket és folyékony műtrágyát kijuttatni kizárólag a kultúrnövényekre, végezetül az egész terület egyben kezelhető, a kultúrnövények kivételével.
A traktor orrán egy 600 literes víztartály található, illetve egy 300 literes tartály a folyékony permetszernek. A 156 darab fúvóka egymástól 4 cm-es távolságra helyezkedik el a kijuttató egységen (ezt nem lehet hagyományos szórókeretnek nevezni), és egyedileg kontrollálhatók. A gyomok és kultúrnövények megkülönböztetését 6 darab nagy felbontású kamera végzi.
80 százalékos megtakarítás
A kölni központú, cukorgyártással foglalkozó Pfeifer & Langen számos kihívással nézett szembe a 2023-as és 2024-es szezonokban. A posztemergens gyomirtás például nem bizonyult mindig hatékonynak, és a termelők dolgát a glifozáthasználattal kapcsolatos szigorítások sem tették könnyebbé.
Ezért szerezték be a svájci ARA berendezést, amellyel normál gyomnyomás esetén legfeljebb a tábláik 25 százalékát kellett kezelniük, így 80 százaléknyi herbicidmennyiséget sikerült megtakarítaniuk. Korábban gondot jelentett a burgonya árvakelés is, különösen a répasorokban felbukkanva, de az eszköz ezek ellen is sikerrel vette fel a harcot.
Hátrányként említhető, hogy a 6 méter széles gép 12 sort fog át, és ebből 4 sort (vagyis a terület egyharmadát) érintik a traktor keréknyomai. Egy 30 méter fölötti hagyományos szórókerethez képest ez sokkal rosszabb arány, bár ikerkerekezéssel ennek a negatív hatásai részben orvosolhatók.
(Fotó: André Grote/LIZ-Koordinierungsstelle)