Gépinfo
Gépinfo

Szempontok a permetezőgépek használatához – szőlőültetvényekben

Szempontok a permetezőgépek használatához – szőlőültetvényekben

Agrofórum Online

A szőlővédelem eredményességét nagymértékben meghatározza, hogy milyenek az ültetvény jellemzői permetezés-technikai szempontból, milyen permetezőgépet alkalmazunk, és azt hogyan üzemeltetjük.

A szőlővédelem eredményességét nagymértékben meghatározza, hogy milyenek az ültetvény jellemzői permetezés-technikai szempontból, milyen permetezőgépet alkalmazunk, és azt hogyan üzemeltetjük.


Részletekért kattintson a képre!

Az ültetvény adottságai, állapota meghatározóak

A permetezés műszaki technológiáját az ültetvény adottságaihoz kell igazítani. Ezek közül a következők a legfontosabbak:
– terep- és talajviszonyok,
– sortávolság,
– művelésmód,
– a lombozat térbeli elhelyezkedése,
– a lombozat sűrűsége.

Lejtős területre telepített ültetvényben a talajviszonyoktól függően számolni kell a permetezőgép oldalirányú megcsúszásával. Ennek következtében – különösen nagy munkasebesség esetén – a növényzet és a gép is megsérülhet, a minőség is nagymértékben romlik, mivel a szórófejek túlságosan közel kerülnek a növényekhez, a permet koncentráltan a lombozat egy részén csapódik le, a felület nagy része pedig nem kap kezelést.
Üzemi szőlőültetvényekben a sortávolság általában 1,8-3,6 m között van. Permetezésnél kedvezőtlen a kis sortávolság, mert a traktor és a permetezőgép nehezen tud haladni a sorközökben a növények károsítása nélkül, sőt a kisebb sortávolságú ültetvénybe egyes géptípusok be sem férnek.

A sortávolság és a lombozat szélességének különbsége adja a szabad sorközt. A lombszélesség a művelésmódtól, a fajtától és a metszésmódtól függően 0,3-1,8 m között változhat, de gyakran tapasztalható egy soron belül is a lombszélesség 30-50 %-os ingadozása.

A permetezéskor a szórószerkezet és a lombozat között egy minimális, általában 40-50 cm-es távolságnak kell lennie annak érdekében, hogy:
– munka közben a traktor és a permetezőgép oldalirányú kitérései miatt a gépek szerkezeti egységei a leveleket, illetve a fürtöket se sértsék meg,
– a szórófejekből kiáramló permet ne csapódjon le közvetlenül az első levélen, hanem szétterülve a teljes lombozatot borítsa,
– az esetleges hibaelhárítást (pl. szűrők tisztítása, szórófejek eltömődésének megszüntetése) a sorok között is el lehessen végezni,
– a gépkezelő a vezetőfülkéből megfelelően ellenőrizhesse a szórófejek munkáját.

Szőlő kezelésénél feltétlenül figyelembe kell venni a lombozatnak azt a sajátosságát, hogy a levelek „zsindelyszerűen” helyezkednek el egymás felett. Permetezésekor ennek megfelelően gyakran zárt, tömör egységet képeznek a levelek, mintegy falat húzva a permetcseppek útjába, a penetrációt erősen korlátozva. Ezt a problémát még csak növeli, hogy a szőlő leveleinek mozgékonysága rossz. Ezért az eredményes védekezés érdekében a zöldmunkák rendszeres és gondos elvégzése, a szellős lombozat biztosítása feltétlenül szükséges. Ez a betegségek elkerülésének preventív módja, a termés jó minőségének egyik előfeltétele, de a hatékony védekezés alapja is.

Fontos, hogy megfelelő gépet alkalmazzunk

Szőlőültetvények védelmére jelenleg nagy választékban állnak rendelkezésre permetezőgépek, mely lehetővé teszi mindenki számára az igényeinek és lehetőségeinek legmegfelelőbb típus kiválasztását.
A permetezőgép döntő mértékben meghatározza a védekezések teljesítményét és minőségét, a termelés eredményességét, ezért a vásárlás előtt célszerű alaposan tájékozódni, a számba vehető ajánlatokat mérlegelni, a kiszemelt gépet alaposan megvizsgálni. Az permetezőgépek kiválasztásánál általános irányelv, hogy célszerű igényes kivitelű, jó minőségű, üzembiztos típus mellett dönteni. A védekezéseknél a költségek nagyobb részét a vegyszerek teszik ki, a korszerű permetezőgépek nagyobb ára a vegyszerek megtakarítása, illetve jobb hasznosulása révén általában gyorsan megtérül. A permetlé egyenlőtlen kiszórása vagy a gyakori üzemzavarok, meghibásodások a gép beszerzési költségénél lényegesen nagyobb károk forrása lehet.
Fontos szempont a kezelendő ültetvény nagysága. Kisebb táblákon használhatók a 300-600 literes tartállyal ellátott függesztett gépek, ezeknél azonban ügyelni kell arra, hogy a traktor stabilitása a gép felszerelése és feltöltése után is megfelelő maradjon. Ez különösen fontos lejtős területekre telepített ültetvényeknél. Nagyobb felületeken gyorsabb és gazdaságosabb munka végezhető vontatott permetezőgépekkel, amelyek általában 800-2000 literes tartállyal kerülnek forgalomba. A gépeket rendszerint 15-20 bar, esetenként 50 bar nyomású membránszivattyúval készítik.


1. kép: Korszerű axiálventilátoros, szállítólevegős permetezőgép

A permetezés minőségét alapvetően meghatározza a szórószerkezet kialakítása és annak műszaki jellemzői. Ma már ritkán kezelik az ültetvényt hidraulikus szórószerkezettel, mivel így csak egészen laza szerkezetű lombozatban végezhető egyenletes permetezés. A szőlőpermetező gépeken ezért általában légszállításos axiálventilátoros, ritkábban légporlasztásos radiálventilátoros szórószerkezeteket alkalmaznak. A korszerű axiálventilátoros gépek (1. kép) ventilátora általában kétfokozatú hajtóművel készül, és a lapátszög állításával is szabályozható a kibocsátott levegő mennyisége és sebessége. A kilépő légsebesség rendszerint nem haladja meg 25-30 m/s-ot, ezért ha a szórófejek és a lombozat között a szórási kúpszög kialakulásához szükséges távolság megvan, akkor a növények sérülése kizárható. A választásánál figyelembe kell venni, hogy a nagynyomású ventilátoros gépek teljesítményigénye általában jelentős, ezért üzemeltetésükhöz megfelelő teljesítményű traktor szükséges. Szőlőben általában nincs szükség nagyteljesítményű axiálventilátorra, a nagy mennyiségű levegő csak jobban összenyomhatja a leveleket, tehát alkalmazása előnytelen is lehet.

Az üzemetetési feltételek, a gépbeállítás döntőek lehetnek

A kezelésnél általában nem előnyös, ha a permetezés iránya merőleges a lombfalra, mivel a levegő összenyomhatja a leveleket, korlátozza penetrációt. Ez a veszély elsősorban axiálventilátoros szórószerkezeteknél jelentkezik. Ha azonban permetezéskor a szállítólevegő nem merőlegesen, hanem alulról, vagy oldalról éri a lombozatot, akkor szabad utat biztosít a permetcseppek számára a levelek mozgatásával. Ezt axiálventilátoros gépeknél a légterelők és a munkasebesség megfelelő beállításával, radiálventilátoros szórószerkezetnél a lövellés irányának célszerű megválasztásával lehet elérni.

Kialakítottak olyan axiálventilátoros szórószerkezeteket is, amelyeknél a lövellés megfelelő iránya biztosított. Egyes típusoknál a lövellés iránya különböző szögekben állítható be.

A permetezés irányának, szögének a művelésmódnak, illetve a lombozat elhelyezkedésének megfelelő beállítása a nagyobb veszteségek elkerülése érdekében szükséges teendő. Axiálventilátoros szórószerkezetnél rendszerint oldalanként legalább a felső egy-két szórófejet le kell zárni, hogy cseppek ne a növények lombozata felett repüljenek el. A permetnek ez a része különben a talajra kerül, elsodródik vagy a növények külső részén feleslegesen növeli a fedettséget. Természetesen az alsó szórófejek lezárása is szükséges lehet annak elkerülése érdekében, hogy a permetlevet közvetlenül a talajra szórjuk. A permetezés irányát a korszerű gépeken a szórófejek szögének és a ventilátoron elhelyezett légterelő lemezek állításával is lehet bizonyos határok között szabályozni.

Axiálventilátoros gépeknél rendszerint 1,0-2,0 bar üzemi nyomást célszerű alkalmazni. Ezeknél az értékeknél már megfelelő méretű cseppeket képeznek a szórófejek. Nagyobb nyomásnál már jelentősen, és feleslegesen növekszik az energiaigény, a gép igénybevétele, és az így képzett igen apró cseppek nem jutnak el a célfelületre.


2. kép: Elektrosztatikus légporlasztásos permetezőgép

A légporlasztású permetezőgépeknél a radiálventilátor légárama nemcsak a cseppek képzését, hanem szállítását is biztosítja. Ezzel a módszerrel általában igen finom cseppek képződnek, amelyek elsodródását esetenként elektrosztatikus feltöltéssel igyekeznek megakadályozni. Ilyen elektrosztatikus légporlasztásos permetezőgép látható a 2. képen. A permetezés iránya a lövellőcsöves gépeknél általában jól állítható, azonban a levegő – különösen kisebb ventilátor esetén – a kilépés után rövid távolságon belül lefékeződik. Ezért a légporlasztású gépek alkalmazásánál kerülni kell a nagyobb munkasebességek alkalmazását. Azt is figyelembe kell venni, hogy 200-250 liter/ha-nál nagyobb fajlagos permetlé felhasználásra általában nem alkalmasak. Nagyobb folyadékmennyiség nem porlasztható el megfelelően, a permetezésből ilyen esetben locsolás lesz, ezért a légporlasztásos permetezőgépek nálunk kevésbé terjedtek el, mivel a gyakorlatban 500-800 liter/ha kiszórására van igény.

A hatékonyság növelésének lehetősége alagútpermetezéssel

A védekezések során megfelelő gondosság esetén is jelentős permetlé veszteséggel kell számolni. Általában a permetlé 15-40 %-a nem jut el a célfelületre, és így nem hasznosul. Új telepítéseknél, vagy termő ültetvényekben az évi első egy-két permetezésnél gyakran 60-80 %-os feleslegesen kiszórt folyadékkal kell számolni. A permetveszteségek radikális mérséklését teszik lehetővé az alagútpermetezők. Az egy- vagy többsoros gépeken a lombozatot burkoló elemekkel veszik körül, amelyek megakadályozzák a célfelületen le nem rakódott permet elvesztését. Legtöbb esetben ventilátort nem alkalmaznak, mivel hidraulikus szórófejekkel is megfelelően egyenletes fedettség érhető el a burkoló felületek között kialakuló cseppgomolygás következtében. A 3. képen önjáró és traktorvontatású kétsoros alagútpermetezők láthatók.


3. kép: Önjáró és vontatott alagútpermetezők

A növényzetet elkerülő cseppek a burkoló felületen rakódnak le. A lecsapódott permetlé a felfogó elemek alján lévő edényekben gyűlik össze, majd szűrés után újrafelhasználásra visszakerül a gép tartályába. A burkoló lemezek a szél elsodró hatásának mérséklésére, kiküszöbölésére is alkalmasak, tehát alagút permetezőgéppel nagyobb szélben is biztonságosan lehet védekezni. Kifejlett lombozat esetén a visszanyert permetlé aránya 20-30 % között lehet, kisebb lombnál ennél jóval nagyobb megtakarítás is elérhető. Ezért az alagútpermetezők az elsodródás minimalizálását, a permetlé jelentős részének megtakarítását, a gépkihasználás javítását egyaránt lehetővé teszik.

Összefoglalás

A szőlőültetvények védelméhez jelenleg megfelelő választékban állnak rendelkezésre különböző méretű, kialakítású és rendszerű permetezőgépek. Fontos az ültetvény adottságainak és az alkalmazott technológiának megfelelő gép használata. A védekezések csak az ültetvény adottságainak megfelelő, gondos beállítással lehetnek hatékonyak. Az eredményesség feltétele a zöldmunkák gondos elvégzése is. Megfelelő penetráció, egyenletes fedettség, a szórószerkezet célszerű beállításával, és az üzemeltetési paraméterek helyes megválasztásával érhető el.

Dr. Dimitrievits György
VM Mezőgazdasági gépesítési Intézet, Gödöllő

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ők nyerték a Fliegl Abda Kft. év kereskedői díját – Rekorderedmények a mezőgazdasági eszközök értékesítésében

2024. április 18. 16:10

A Fliegl Abda Kft. minden évben fontosnak tartja, hogy kiemelje és díjazza legeredményesebb kereskedőinek a munkáját. Közel tíz éve támogatása jeléül minden évben egy saját kivitelezésű díjjal és egy oklevéllel teszi eme közösen elért sikert emlékezetessé.

Átadásra került az 1000. eladott Tempo Magyarországon!

2024. április 18. 14:10

A Väderstad magyarországi leányvállalata egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett. Az 1000. Carrier, majd 1000. Rapid és a 6000. Magyarországon értékesített Väderstad munkagép után, 2024. április 4-én ünnepélyesen átadta a Magyarországon értékesített 1000. Tempo szemenkénti vetőgépet, mely egy 750 mm-es sortávú, 12 soros Tempo L.

Ilyen lesz a debreceni BMW!

2024. április 17. 13:10

A BMW Group új tanulmányautója első ízben enged betekintést a Neue Klasse modellgeneráció SAV karosszériaváltozatába.

Skoda Epiq: itt az új elektromos városi SUV!

2024. április 16. 11:10

A Skoda AUTO közzétette tisztán elektromos, akkumulátorhajtású (BEV), városi SUV-crossover modelljének nevét, valamint az újdonságra első betekintést kínáló dizájntanulmányát.

Inváziós kártevők: az ázsiai lombfacincér

2019. január 26. 08:36

Az Inváziós kártevők sorozatban e hónapban az ázsiai lombfacincér és a citruscincér földrajzi elterjedésével, életmódjával és tápnövénykörével ismerkedhetnek meg. E rovarok egyelőre még nem jelentek meg hazánkban, de érkezésükre számítanunk kell.

A távérzékelés felé nyitott a Syngenta, fejlesztik a növényegészségügyi adatgyűjtést

2018. április 24. 06:50

A Syngenta februárban megvásárolta a FarmShots néven alapított agrártechnológiai távérzékelésre specializálódott startup vállalkozást.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben