Időjárás

Miért jósolnak olyan gyakran esőt a meteorológusok?

Agrofórum Online

Elő-előfordul, hogy felháborodunk, amikor az „időjósok már megint nem találják el”, hogy milyen idő lesz aznap: ragyogó napsütésre készül a gazda a betakarításhoz, és leszakad az ég, vagy épp ellenkezőleg, kiszórja a gyomirtót némi bemosó csapadékra számítva, ám az végül nagy ívben elkerüli a földjét. De mit is jelent az, hogy bizonyos százalék a csapadék valószínűsége?

Egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy az időjárás-jelentésben nem azt mondják, lesz-e eső vagy nem; ehelyett a csapadék valószínűségét százalékban adják meg. Például látjuk, hogy sötétedik az ég alja, tipikusan esőre áll az idő, az időjárás-előrejelző alkalmazás pedig 50%-os eséllyel ígér csapadékot. Jogosnak fortyanunk fel, hogy ezzel idáig is tisztában voltunk, hiszen vagy esni fog, vagy nem…

Ez azonban nem fedi a valóságot. A százalék valójában azt jelenti, hogy nagyon hasonló körülmények között a múltban az esetek 50%-ában volt csapadék, a másik 50%-ában nem volt, arról azonban nem kapunk információt, hogy mennyi csapadékról van szó és mennyi ideig részesülünk az áldásban. Persze mindezt azok a gazdák, akik rendszeresen kint dolgoznak a földeken, már maguk is tudják.

Érdemes mindehhez arról a jelenségről is beszámolni, amit talán csak a beavatottak ismernek: bizonyított, hogy az időjárás-előrejelzés nagyobb eséllyel (százalékos aránnyal) számol, mint ami a valóságban ténylegesen bekövetkezik.

Angolul „wet-bias”-nak nevezik ezt, ami a csapadékhajlam iránti elfogultságot jelent magyarul. Vagyis egyes meteorológusok hajlamosak túlbecsülni a csapadék esélyét és mennyiségét annak érdekében, hogy az előrejelzésük hasznosabbnak tűnjön. Főleg akkor fordul elő ez, ha a csapadék kis eséllyel érkezik (például a valós 5% helyett 20%-ot mutatnak a jelentésben). 

Az biztos, hogy az időjárás-előrejelzés évről évre pontosabbá válik, még ha időnként bosszankodunk is miatta. A másnapi időjárás akár 90-95% pontossággal is előre jelezhető, és 3-5 napra viszonylag pontos becslést kapunk róla. Azonban vannak olyan körülmények, amikor (még) a mai szuperszámítógépek segítségével sem lehet biztosra tervezni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

2021. április 3. 12:13

Egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.

Milyen kórokozó fertőzheti szüret után a cseresznyét?

2019. július 2. 10:38

J. Erzsébet kérdése: A cseresznyefám gyümölcsei már letermettek. Milyen növényvédelmi teendőkre van még szükség a nyár folyamán? Mire figyeljek oda?

Hó, eső és ónos eső egyaránt hullhat vasárnap

2021. december 5. 04:36

Napközben túlnyomóan borult lesz az ég. Sokfelé számítani lehet csapadékra: az ország délkeleti felén inkább eső, az Északi-középhegység térségében és az Észak-Dunántúlon havaseső, havazás lesz a jellemző