Időjárás

Miért jósolnak olyan gyakran esőt a meteorológusok?

Agrofórum Online

Elő-előfordul, hogy felháborodunk, amikor az „időjósok már megint nem találják el”, hogy milyen idő lesz aznap: ragyogó napsütésre készül a gazda a betakarításhoz, és leszakad az ég, vagy épp ellenkezőleg, kiszórja a gyomirtót némi bemosó csapadékra számítva, ám az végül nagy ívben elkerüli a földjét. De mit is jelent az, hogy bizonyos százalék a csapadék valószínűsége?

Egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy az időjárás-jelentésben nem azt mondják, lesz-e eső vagy nem; ehelyett a csapadék valószínűségét százalékban adják meg. Például látjuk, hogy sötétedik az ég alja, tipikusan esőre áll az idő, az időjárás-előrejelző alkalmazás pedig 50%-os eséllyel ígér csapadékot. Jogosnak fortyanunk fel, hogy ezzel idáig is tisztában voltunk, hiszen vagy esni fog, vagy nem…

Ez azonban nem fedi a valóságot. A százalék valójában azt jelenti, hogy nagyon hasonló körülmények között a múltban az esetek 50%-ában volt csapadék, a másik 50%-ában nem volt, arról azonban nem kapunk információt, hogy mennyi csapadékról van szó és mennyi ideig részesülünk az áldásban. Persze mindezt azok a gazdák, akik rendszeresen kint dolgoznak a földeken, már maguk is tudják.

Érdemes mindehhez arról a jelenségről is beszámolni, amit talán csak a beavatottak ismernek: bizonyított, hogy az időjárás-előrejelzés nagyobb eséllyel (százalékos aránnyal) számol, mint ami a valóságban ténylegesen bekövetkezik.

Angolul „wet-bias”-nak nevezik ezt, ami a csapadékhajlam iránti elfogultságot jelent magyarul. Vagyis egyes meteorológusok hajlamosak túlbecsülni a csapadék esélyét és mennyiségét annak érdekében, hogy az előrejelzésük hasznosabbnak tűnjön. Főleg akkor fordul elő ez, ha a csapadék kis eséllyel érkezik (például a valós 5% helyett 20%-ot mutatnak a jelentésben). 

Az biztos, hogy az időjárás-előrejelzés évről évre pontosabbá válik, még ha időnként bosszankodunk is miatta. A másnapi időjárás akár 90-95% pontossággal is előre jelezhető, és 3-5 napra viszonylag pontos becslést kapunk róla. Azonban vannak olyan körülmények, amikor (még) a mai szuperszámítógépek segítségével sem lehet biztosra tervezni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mennyi víz van egy felhőben?

2024. december 6. 16:10

Egyes esetekben, amikor a levegő nagyon meleg és a felhő nagyon magasan van, ez az érték akár 7 gramm is lehet köbméterenként.

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

2024. november 18. 14:40

Az apró műanyag részecskék megváltoztathatják a csapadék kondenzációját a felhőkben, szélsőséges és váratlan viharokat okozva.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Milyen időjárás várható télen – a népi megfigyelések alapján?

2024. november 1. 12:10

Bár a népi időjárási megfigyelések talán nem mindig válnak valóra, megnéztük, ezek mit jósolnak a télre. Hátha idén igazuk lesz!

Folytatódik az enyhe időjárás

2023. január 13. 10:16

Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint az időjárás a következő napokban sem vált téliesre, marad az enyhe, csapadékos, gyakran szeles, kora tavaszi idő.

Kevesebb búza lesz?

2019. június 27. 07:41

A szélsőséges időjárás miatt az előzetes becslések alapján várt 5 millió tonna búza helyett akár 20 százalékkal is kevesebbet takaríthatnak be a gazdák – nyilatkozta a Népszavának a GOSZ tiszteletbeli elnöke. A kukorica egyelőre jól bírta az idei időjárási viszontagságokat, s jókor jött neki az eső is.

La Niña helyett El Niño: mit jelent ez nekünk?

2023. december 20. 15:40

2020 óta La Niña állapot uralkodott a trópusi Csendes-óceán térségében, mely jelentős befolyást gyakorolt a légköri nedvesség eloszlására, ezzel hozzájárulva a globális szárazság és aszály kialakulásához, ami többek közt Magyarországon is jelentkezett.

Hó, eső és ónos eső egyaránt hullhat vasárnap

2021. december 5. 04:36

Napközben túlnyomóan borult lesz az ég. Sokfelé számítani lehet csapadékra: az ország délkeleti felén inkább eső, az Északi-középhegység térségében és az Észak-Dunántúlon havaseső, havazás lesz a jellemző