16℃ 9℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Időjárás

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

HungaroMet

Az elmúlt napokban is csak gyenge fagyok alakultak ki hazánkban, a kórokozók és kártevők gyérüléséhez komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség.

Az elmúlt napokban is csak gyenge fagyok alakultak ki hazánkban, a kórokozók és kártevők gyérüléséhez komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség. A következő 8-10 nap során a hideg napokra nincsen kilátás, csapadék azonban érkezik, az átmeneti szünet után tehát folytatódik a talajok nedvességgel való feltöltődése.

A 2024-es év utolsó hetének elején még csapadékos, de viszonylag enyhe időnk volt. A változatos időt okozó légörvény a hét közepére eltávolodott térségünktől, így országszerte száraz, eleinte még napsütéses napok következtek. Péntektől aztán előbb délkeleten, majd napról napra egyre nagyobb területen maradt meg a köd és az ebből képződött rétegfelhőzet.

A mélyebb talajrétegekben még kevés a nedvesség

Kedden már csak a magasabb hegyeink emelkedtek az egész országot beborító alacsony szintű rétegfelhőzet fölé. Az elmúlt 30 nap során északkeleten és nyugaton helyenként még 10 mm csapadék sem hullott, míg a déli országrészben 50 mm-t meghaladó mennyiségek is előfordultak. A 30 napos és a 90 napos csapadékösszeg is szinte országszerte jelentős hiányt mutat. Délnyugaton a felső egy méteres, másfelé a felső fél méteres talajréteg közel telített állapotban van.

A fél méternél mélyebb rétegben azonban főleg az Alföldön még bőven lenne helye a leszivárgó nedvességnek. A talajban csak a felszín közelében van néhány centiméteres fagy, ezen a télen még nem is volt számottevő talajfagy.

hőmérséklet jellemzően kezdetben 5, a napos területeken 10 fok körül alakult, míg a ködös tájakon 0 fok közelében maradt. A hét eleji, jobbára fagymentes éjszakákat a derült idő miatt országos fagyok követték, de -10 fok alatti minimumok így sem fordultak elő. Ahogy a köd és rétegfelhőzet terjedt az országban, úgy mérséklődött az éjszakai lehűlés és a nappali felmelegedés is. Kedden már napközben is kevéssel 0 fok alatt maradt a hőmérséklet, csak a magasabb hegyeink értek a hidegpárna fölé. Az elmúlt 30 nap átlaghőmérséklete 1-2 fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket.

A repce jól fejlett, az őszi kalászosoknál viszont vegyes a kép

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.

A kártevők és kórokozók gyérüléséhez tartósan -10 fok alatti fagyokra lenne szükség, de erre egyelőre továbbra sincs kilátás, hiába szokott az év leghidegebb időszaka lenni a január eleje.

Az optimálisnál is magasabb a hőösszeg

Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege. A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez.

A hónap végére azonban a felső talajréteg egyre jobban kiszáradt, és a később vetett kalászosok nehezen keltek, egyenetlenül fejlődtek. A november második felében érkezett csapadék és a december első két dekádját jellemző enyhe idő sokat segített, azonban többfelé maradtak igen gyenge állományok.  A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg hazánk nagyobb részén meghaladja az optimális mennyiséget, elmaradás a délkeleti országrészben van. A halmozott hőösszeg jelenleg kissé meghaladja az optimális értéket.

Agrometeorológiai előrejelzés

Az előttünk álló egy hét során változékony, többször is csapadékos időre van kilátás. Több időjárási front is átvonul majd a Kárpát-medence fölött, a legtöbb napsütés szombaton és vasárnap valószínű. Csapadék holnap reggelre, vasárnap és kedden-szerdán várható, többnyire eső, de helyenként vegyes halmazállapotban. A jövő hét közepéig összességében 5-20 mm csapadék hullhat, délen várható a nagyobb mennyiség.

Tartós, összefüggő hóréteg továbbra sem valószínű. A hőmérséklet is változatosan alakul majd: az enyhébb és nedvesebb léghullámokat hideg és száraz légtömeg váltja egy hét alatt két ciklusban is. A legenyhébb nap hétfőn és kedden valószínű, akkor a csúcsértékek sokfelé a 10 fokot is meghaladhatják. A legerősebb éjszakai fagy a derült szombaton és vasárnap reggelre alakulhat ki, de -10 fok alatti értékek akkor sem valószínűek. Tartós hideg a következő 8-10 nap során nincs kilátásban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Mennyi víz van egy felhőben?

2024. december 6. 16:10

Egyes esetekben, amikor a levegő nagyon meleg és a felhő nagyon magasan van, ez az érték akár 7 gramm is lehet köbméterenként.

Fontos a megfelelő növényvédelem a zöldségeknél és a gyümölcsösöknél is a sok csapadék miatt

2019. május 28. 13:19

A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket.

Technológiai váltás, aligha van más jó válasz a klímaváltozásra

2024. szeptember 20. 13:10

Az alkalmazkodás a siker kulcsa, a technológiai szemléletünket az időjáráshoz kell igazítani. Új növényeket kell bevonni a termesztésbe.

Milyen állapotban vannak az őszi vetésű növények?

2020. május 6. 15:37

Az idei tavasz nem kíméli az ősszel vetett szántóföldi kultúrákat. A gabonaféléknek és a repcének is hiányzott a téli hótakaró, a tavaszi fagy viszont már kevésbé. Most pedig a száraz időben a kártevők elleni védekezésre kell alaposan felkészülniük a termelőknek.

Sok napsütés, helyenként zápor várható a héten

2023. május 22. 10:09

Folytatódik a kora nyárias idő a héten is, 24-29 Celsius-fokos maximumokkal, majd szerdától változékonyabbá válik az idő, többfelé lehet zárpor, zivatar, de a hét végére ismét visszatér a sok napsütés.