Növénytermesztés
Növénytermesztés

Mikroorganizmusok használata a növénytermesztésben

Mikroorganizmusok használata a növénytermesztésben

Hortidaily  

Az Európai Green Deal egy olyan stratégia, amelynek az a célkitűzése, hogy Európát a környezetbarát átalakulás útjára terelje, és amelynek végső célja az, hogy 2050-re elérje a klímasemlegességet.

Ez az intézkedés az éghajlatváltozásra és a környezetromlás erőteljes folyamataira adott válasz. A stratégia a vegyszeres növényvédő szerek használatának 50%-os csökkentését és a mezőgazdasági területek 25%-os biogazdálkodásra való átállását feltételezi. Ezért a mezőgazdasági termelés fejlesztésének egyik legfontosabb irányvonala az élő mikroorganizmusokat (pl. baktériumokat vagy gombákat) tartalmazó biokészítményeket foglalja magában. Az ilyen oldatokat a növényi biotizálás folyamataiban használják. Ennek során olyan mikroorganizmusokat alkalmaznak, amelyek segítik a növények növekedését és erősítik a környezeti hatásokkal és a kórokozókkal szembeni ellenálló képességüket.

A megfelelő módon előállított biokészítmények a növényre gyakorolt hatás mellett trágyázzák a talajt és semlegesítik a talajszennyező anyagokat. Az intenzív mezőgazdasági tevékenység és a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok következtében a környezet biológiai egyensúlya felborul. A hasznos mikroorganizmusokat alkalmazó biokészítmények használata helyreállítja ezt az egyensúlyt. Ráadásul a jelenleg használt készítményekkel ellentétben nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy a kórokozók ellenállóvá válnak a biopreparátumokkal szemben.

A Jagellói Egyetem és a Krakkói Mezőgazdasági Egyetem tudósai olyan készítménnyel álltak elő, amely megfelel ezeknek az elvárásoknak. A kutatócsoport, amely évek óta tanulmányozza a növények és a mikroorganizmusok kölcsönhatását, olyan biokészítményeket fejlesztett ki, amelyek pozitívan hatnak egyes növényekre, és csökkenthető velük a vegyszerek használata.

A káposztafélék biotermesztése

„Ajánlatunk tárgyát a káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó növények növekedését gyorsító biokészítmény képezi. A kifejlesztett oltóanyag többlépcsős kutatás során pontosan kiválasztott mikroorganizmusokból áll. Növeli a növények biomasszájának mennyiségét és pozitívan befolyásolja a gyökérrendszer fejlődését. Az oltóanyag teljes mértékben helyettesítheti a műtrágyák alkalmazását a káposztafélék (Brassicaceae) termesztésében. Sikeresen használható a keresztesvirágú zöldségfélék palántáinak ipari termelésében a kiegészítő műtrágyázás csökkentésére vagy kiegészítésére. Ezért a kifejlesztett biokészítmény használata nemcsak a környezetvédelem, hanem a gazdasági előnyök miatt is alapvető fontosságú” – olvasható a csapat közleményében.

Mire képes az oltóanyag?

  • Lerövidíti az üvegházi termesztés időtartamát
  • Növeli a növények gyökereinek és hajtásainak zöld, illetve száraz tömegét
  • Növeli a levélfelületet
  • Növeli a szár átmérőjét
  • Lehetővé teszi a műtrágya használat csökkentését

Előnyök:

  • Lerövidíti a palántanevelés idejét
  • Korlátozza az energiafelhasználást
  • Növeli a termelési ciklusok számát egy adott időszakon belül
  • Gyorsabb alkalmazkodási készséget biztosít a szántóföldi viszonyokhoz

Ez a technológia szabadalmi bejelentés tárgyát képezi. A CITTRU UJ Technológiatranszfer Központ a találmány továbbfejlesztése és kereskedelmi hasznosítása érdekében együttműködésre nyitott vállalkozásokat keres.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez maradt a magyar földeken a nagy hőhullám után

2024. július 24. 15:40

Kukorica esetében 6,77 tonna/hektárra, napraforgó esetében 2,73 tonna/hektárra módosították a korábbi 7,47 tonna/hektár, illetve 3,01 tonna/hektár előrejelzést.

Gyuricza Csaba: heti 100 milliárdos is lehetett a kukoricakár

2024. július 24. 09:40

Az extrém hőség miatt olyan intenzív a levélen keresztüli párologtatás, hogy ezzel nem tud lépést tartani a gyökéren keresztüli vízfelvétel.

Dolgok, amikkel a civilek a gazdák agyára mennek

2024. július 23. 14:40

Sok gazda imádja a munkáját, de olykor a civilek megkeserítik az amúgy is stresszes napokat. Íme, néhány a jellemző bosszúságok közül.

Hígtrágya vagy fermentációs maradék: melyik jobb a földnek?

2024. július 23. 08:10

Svájci kutatók azt vizsgálták, hogy a biogázüzemekből kikerülő, fermentált biotrágyának változik-e a hatása a termőföldre.

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

2019. október 9. 08:17

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet.

Mely növényeket érdemes, és melyeket nem tanácsos társítani a kertben?

2022. augusztus 9. 04:39

Érdekelne, hogy milyen növényeket érdemes egy ágyásba egymás mellé ültetni, vetni, és melyeket nem tanácsos társítani.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (I.)

2019. október 21. 04:36

Az elvetett mag csírázáshoz, majd a kikelt növény jó fejlődéséhez, egyidejűleg több környezeti tényező optimális jelenléte szükséges. Ami még bonyolultabbá teszi a termesztést, hogy a palánta fejlődése során a környezeti igénye jelentősen változik.

Káposztafélék félmikro(mezo)- és mikroelemhiány betegségei és gyógyítása II.

2022. április 15. 11:39

Az úgynevezett mezo- vagy félmikroelemek esetében (pl. magnézium, kén) gyakoribb az abszolút hiány, a vasra és a mikroelemekre a relatív hiány a jellemző.