21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Nagyvilág

4 meglepő tény a mikulásvirágról

Agrofórum Online

A legtöbben azt gondoljuk, már mindent tudunk a Mikulásvirágról, hiszen sokszor vásároljuk meg télen, és akkor mindig elmondják nekünk, amiről úgy vélik, tudnunk kell, ám meglehet, van azért új a nap alatt. Az alábbiakban olyan tényeket sorolunk fel erről a szépséges ünnepi növényről, ami lehet, mégiscsak újdonságként hat.

A növényrendszertan a karácsonyi mikulásvirágot (Euphorbia pulcherrima) „a legszebb kutyatejfélék” (Euphorbiaceae) közé sorolja. Az első példányokat Joel Roberts Poinsett, az USA első mexikói nagykövete hozta be Észak-Amerikába 1828-ban.

Az Euphorbia pulcherrima egy Mexikóban őshonos szubtrópusi növény. Ott lombhullató virágzó cserjeként él, amely akár 30 méter magasra is megnő. A hideggel szemben intoleráns, északon szinte kizárólag beltéren termesztik.

A növényeket üvegházakban nevelik (ez az igazán nagy üzlet), hogy az ünnepekre cserepes szobanövényként (ma már változatos színekben) értékesítsék őket. Hideg időben a legrövidebb szállítás mellett is alaposan be kell csomagolni őket.

1. Nem csak piros fajták léteznek már
Bár a mikulásvirág kapcsán mindenkinek a piros szobanövény jut eszébe, ma már e levelek lehetnek fehérek, rózsaszínek, sőt, sárgák is. A „márványos” típus az egyik leglenyűgözőbb nemesített fajta, ennek nem homogének a színei, hanem a márványhoz hasonlóan pettyezettek és foltosak.

A virágüzletekben a mikulásvirágok különböző méretekben kaphatók, a cserepes növények átlagos magassága 30-50 centiméter között van. A mikulásvirágot a fagyveszély elmúltával, tavasztól a szabadban is nevelhetjük, bár így a piros leveleik fokozatosan lepotyognak, a helyükön pedig zöld levelek jelennek meg. Jó vízelvezetésű talajban, napos helyen neveljük őket, amely délutánonként egy kis árnyékot kap – a vízigénye közepes vagy magas.

2. Kényszer hatására bukkannak elő az ünnepi piros színek

A mikulásvirágok természetes növekedését és fejlődését a termesztők manipulálják annak érdekében, hogy az adventi időszak kezdetére mind piros leveleket hozzanak, s ily módon a karácsonyi ünnepi dekorációk tökéletes díszeivé váljanak.

Ezt úgy érik el, hogy körülbelül 10 héten keresztül 12-14 órán át sötétben tartják a növényt, így a levelei a stressztől vörössé válnak. Ezután a növényt napfényre teszik, hogy a piros színe megmaradjon. 

3. A karácsonyi mikulásvirág „virágai”
Amikor a laikusok a mikulásvirágok „virágairól” beszélnek, akkor a sziromszerű levelekre, az úgynevezett „fellevelekre” gondolnak. Az Euphorbia pulcherrimának valóban vannak virágai, de ezek a zöld és sárga virágok kicsik – és semmiképpen sem figyelemre méltóak. A színes fellevelek e jelentéktelen virágok körül (és közvetlenül alattuk) alakulnak ki.

4. A karácsonyi mikulásvirág legendája
A mikulásvirággal kapcsolatos legenda valamikor nagyon régen egy mexikói parasztlány történetével kezdődött, aki szenteste egy problémával szembesült: nem volt pénze arra, hogy a templomban a többi gyerekkel együtt ajándékkal járuljon hozzá Krisztus születésének ünnepéhez.

A lánynak azt mondták, nem számít, hogy nincs pénze ajándékra, hiszen az számít, hogy a lelkében szeretet legyen, hiszen a hit az, ami a legfontosabb – és a pozitív gondolatok. A kislány megnyugodott, megfogadta, amit mondtak neki, és díszes csecsebecsék híján, ahogy gyalog a templomhoz sétált, az útszélén néhány gyomnövényt szedett egy csokorba, szerény kis ajándék gyanánt.

Amikor azonban megérkezett a templomba, és eljött az ideje, hogy átadja az ajándékát, a legnagyobb meglepetésére a gyomnövénycsokor szépséges ajándékká változott: piros karácsonyi mikulásvirágokká! Így született meg egy igen kedvelt karácsonyi hagyomány, hiszen ma is az ünnepi időszakhoz kötődik ezeknek a „virágoknak” a megvásárlása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Ikonikus karácsonyi növények

2022. december 20. 05:37

Vannak olyan klasszikus darabok a virágosok polcain, melyek a karácsony elmaradhatatlan növényei. Többet már kapásból fel is sorolhatunk, mint a korallvirág, mikulásvirág, de idén vannak izgalmasabb összeállítások is.

Milyen karácsonyi dekorációt készítenek az egyes csillagjegyek?

2024. december 21. 08:10

Másképp készül az ünnepekre az álmodozó Rák, mást vásárol a céltudatos Bak, és megint más dekorációt visz haza a bohókás Ikrek.

Egyre többen keresik a minőségi szaloncukrokat

2022. november 21. 12:32

A szaloncukor az adventi időszak hagyományos terméke. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint egy magyar háztartás évente átlagosan 1 kilónyi szaloncukrot vásárol. A legkedveltebb hagyományosan a zselés, a marcipános, a kókuszos, a karamellás és a csokoládékrémes.

Készíts házilag savanyúkáposztát az ünnepi töltött káposztához

2021. december 6. 15:49

A savanyított káposzta receptje mindig azon az elven működik, hogy ahány ház annyi szokás. Anyósomék nagy nejlonzsákokba tömködték a káposztaszálakat és úgy került savanyításra, mások a fahordóra esküsznek, de ugyanígy készítettünk már mi is befőttesüvegben, cserépedényben is savanyúkáposztát, mint műanyaghordóban.