Nagyvilág

A növények így beszélgetnek egymással

Agrofórum Online

Most már szemmel látható bizonyítékunk van arra, hogy a növények hogyan kommunikálnak egymással, hogy megvédjék magukat a külső támadásokkal szemben, a tudósok pedig első ízben dokumentálni is tudták ezt.

A TikTok e heti legérdekesebb agrár-tudományos videója kétségkívül az, amelyben bekukkanthatunk a növények közötti kommunikáció titkos világába. Elmagyarázzuk, miként.

Az 1980-as évek óta köztudott tény, hogy a növények „beszélgetnek” egymással – legalábbis ekkor döbbentek rá a kutatók, hogy vészhelyzetben a növények levegőben terjedő kémiai jelzéseken keresztül képesek figyelmeztetni egymást, sőt, a környező állatvilágot is (pl. a kukorica a darazsakat a kártevők jelenlétére.) 

Egy, a Nature Communications című szaklapban megjelent új tanulmányban azonban a tudósok feltárták a valós idejű növény-növény kommunikáció titkát. A növények az úgynevezett illékony szerves vegyületek (VOC) kémiai kibocsátásával kommunikálnak egymással. A VOC-ok egyik típusát konkrétan akkor használják, ha a növények megsérülnek.

A tanulmányhoz Masatsugu Toyota vezető kutató és kollégái mustár- és paradicsomnövények leveleit összezúzták, majd hernyókat helyeztek rájuk, ami a növényeket arra késztette, hogy zöld levelekből származó illékony anyagokat bocsássanak ki. Ezután ezeket az illóanyagokat a növényekbe injektálták, hogy lássák, azok miként reagálnak.

A kémiai reakciók valós idejű vizualizálása érdekében a kutatók genetikailag módosították a növényeket, hogy a kalciumion-vegyületek fluoreszkáljanak, amikor az egyes sejtek belsejében aktiválódnak – ezt a folyamatot kalciumjelzésnek nevezik. 

A kutatók megállapították, hogy az illóanyag fokozza a kalciumjelzést az egészséges növényekben. Ez a kutatás forradalmasíthatja a növények és a termések védelmét a rovarok támadása és a kártevők ellen. 

„Végre sikerült megfejtenünk azt a bonyolult folyamatot, hogy a növények mikor, hol és hogyan reagálnak a fenyegetett szomszédaiktól kapott figyelmeztetésekre – olvasható a Toyota által kiadott közleményben. – Ez az láthatatlan kommunikációs hálózat, amely rejtve marad a szemünk elől, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a szomszédos növényeket időben megóvja a közvetlen fenyegetéstől.”

A témáról készült felvétel ITT tekinthető meg!

(Fotó: Kira/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újvilági csavarféreglégy: fenyegeti-e Európát a húsevő parazita?

2025. június 29. 16:10

Mexikóban egy húsevő légy lárvái tizedelik az állatállományt, emiatt az USA leállította a marhaimportot. Vajon Európát is elérheti a veszély?

Narancssárga, fekete, fehér?! Mini paradicsom új köntösben

2025. június 15. 16:10

A színes mini paradicsomok népszerűsége ugrásszerűen nő Kínában – a vásárlók az ízt, a látványt és a prémium minőséget keresik.

Globális kukoricahiány fenyeget 2025-26-ban

2025. június 1. 16:10

Rekordalacsony lehet a globális kukoricakészlet 2026-ra. A kínálat szűk, a kereslet erős – az USA és Kína kulcsszerepben.

Uniós könnyítések: kevesebb szabály, több támogatás

2025. május 31. 16:10

Brüsszel csökkentené a gazdák adminisztrációs terheit, miközben több támogatás és nagyobb mozgástér is járna a termelőknek.

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

2022. szeptember 6. 04:36

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Mi okozhatja?

Miért lyukas a szelídgesztenye termése?

2019. szeptember 22. 04:36

K. Ibolya kérdése: Szelídgesztenyém termései elkezdtek potyogni és néhányukon lyukakat találtam. Mi okozza ezt?

Mit tehetünk a platánrák ellen?

2019. december 13. 05:38

S. Richárd kérdése: A parkokban álló platánfák törzsén burjánzó képleteket figyeltem meg. Mi okozhatta ezeket a daganatokat? Mit tehetünk ellene?

Megjelennek az első levéltetvek az almán

2025. március 17. 08:10

A márciusinál sokkalta melegebb időjárás következtében, sokféle fás szárú növény esetében indult meg a rügypattanás.