Nagyvilág

A növények így beszélgetnek egymással

Agrofórum Online

Most már szemmel látható bizonyítékunk van arra, hogy a növények hogyan kommunikálnak egymással, hogy megvédjék magukat a külső támadásokkal szemben, a tudósok pedig első ízben dokumentálni is tudták ezt.

A TikTok e heti legérdekesebb agrár-tudományos videója kétségkívül az, amelyben bekukkanthatunk a növények közötti kommunikáció titkos világába. Elmagyarázzuk, miként.

Az 1980-as évek óta köztudott tény, hogy a növények „beszélgetnek” egymással – legalábbis ekkor döbbentek rá a kutatók, hogy vészhelyzetben a növények levegőben terjedő kémiai jelzéseken keresztül képesek figyelmeztetni egymást, sőt, a környező állatvilágot is (pl. a kukorica a darazsakat a kártevők jelenlétére.) 

Egy, a Nature Communications című szaklapban megjelent új tanulmányban azonban a tudósok feltárták a valós idejű növény-növény kommunikáció titkát. A növények az úgynevezett illékony szerves vegyületek (VOC) kémiai kibocsátásával kommunikálnak egymással. A VOC-ok egyik típusát konkrétan akkor használják, ha a növények megsérülnek.

A tanulmányhoz Masatsugu Toyota vezető kutató és kollégái mustár- és paradicsomnövények leveleit összezúzták, majd hernyókat helyeztek rájuk, ami a növényeket arra késztette, hogy zöld levelekből származó illékony anyagokat bocsássanak ki. Ezután ezeket az illóanyagokat a növényekbe injektálták, hogy lássák, azok miként reagálnak.

A kémiai reakciók valós idejű vizualizálása érdekében a kutatók genetikailag módosították a növényeket, hogy a kalciumion-vegyületek fluoreszkáljanak, amikor az egyes sejtek belsejében aktiválódnak – ezt a folyamatot kalciumjelzésnek nevezik. 

A kutatók megállapították, hogy az illóanyag fokozza a kalciumjelzést az egészséges növényekben. Ez a kutatás forradalmasíthatja a növények és a termések védelmét a rovarok támadása és a kártevők ellen. 

„Végre sikerült megfejtenünk azt a bonyolult folyamatot, hogy a növények mikor, hol és hogyan reagálnak a fenyegetett szomszédaiktól kapott figyelmeztetésekre – olvasható a Toyota által kiadott közleményben. – Ez az láthatatlan kommunikációs hálózat, amely rejtve marad a szemünk elől, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a szomszédos növényeket időben megóvja a közvetlen fenyegetéstől.”

A témáról készült felvétel ITT tekinthető meg!

(Fotó: Kira/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Mi károsítja a várostűrő ostorfát?

2019. szeptember 14. 07:36

D. Melinda kérdése: A kertünkben álló ostorfa levelein furcsa dudorokat vettem észre. Mi károsíthatja a fa leveleit?

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?

Okoz károkat a fülbemászó a kertben?

2023. augusztus 12. 12:23

Idén rengetek fülbemászó van a kertben, kell ellene permetezni? Okoz egyáltalán károkat a fülbemászó a kertben?

Mik lehetnek a fa törzsében élő, jó étvágyú kártevők?

2023. március 26. 12:38

Szeretném tudni, mik lehetnek a fa törzsében élő, jó étvágyú "valamik", mert már a második fámat pusztítják ki, és még mi vár a többi fára? Tehetek valamit ellenük? Képeket csatolok.