Növénytermesztés

A kukorica fél évszázada nem volt ilyen mély gödörben, de ki tud kecmeregni belőle

Agrofórum Online

Katasztrofális évet zártak tavaly a magyar kukoricatermesztők. A hektáronkénti hozam 1970 óta nem volt olyan alacsony, mint 2022-ben, az országos össztermés pedig az 1961-es év adataival „versengett”. Mindezzel együtt a növény termésátlaga növekvő trendet mutat, hektáronként évi 75 kilogrammal. Hol hát az igazság?

„Emberemlékezet óta nem volt ilyen alacsony Magyarország a kukorica vetésterülete, 746 ezer hektár. Ráadásul hektáronként 1–1,5 tonnával kevesebb termés várható, mint azzal előzetesen számoltak a gazdálkodók, ebből pedig probléma lesz. Augusztus legvégén 5 cm-rel kisebb csőméretet mértünk az elmúlt 3 év átlagánál, ami nyilván kihat a várható termésmennyiségre.”

A megrendítő értékelést Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke még augusztus legvégén adta egy debreceni konferencián, és valóban, idén szinte csak rossz híreket lehetett hallani a magyar termesztők egyik népszerű haszonnövényéről.

Kissé riasztónak tűnik a trend: ha megnézzük a KSH adatait a kukorica hazai betakarított területeinek nagyságáról, akkor azt láthatjuk, hogy 1990 és 2016 között sohasem ment a „bűvös” 1 millió hektáros határ alá.

Aztán 2017-ben és 2018-ban kétszer is bekukkantott oda (989, illetve 939 ezer hektár), majd 2020-ban újra (981 ezer), akárcsak az évszázad aszályát hozó 2022-es esztendőben (817 ezer). Most pedig a már említett 746 ezer hektáros vetésterületnél tartunk, így nem véletlen, hogy a Qubit egy friss cikke már azzal a címmel jelent meg, hogy 50 éves mélypontra került a magyar kukoricatermelés.

Sokaknak a tavalyi szezon hozta el a nagy kiábrándulást, a kukorica teljesen védtelennek bizonyult a kánikula és a hosszú csapadékhiány ellen. Pedig még a 2022-es év is jól indult (akárcsak az idei), sokan rekordtermésre számítottak, de aztán a pusztító aszály végül oda vezetett, hogy az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés.

A kukorica így jutott el a tavalyi 3,4 tonna/hektáros hozamhoz, amihez hasonlót 1970-ben mérhettek a magyar gazdák, míg a 2,8 millió tonnás országos termés az 1961-es év adataival „versengett”. De idén már megint helyreállni látszik a rend, abban az értelemben legalábbis mindenképp, hogy a 2000-es évekre leginkább az évi 5–8 tonnás hektáronkénti átlag jellemző, és idén Békésből 5–7 tonna közötti mennyiségekről szólnak az első híradások.

A gazdák megijedtek a kukoricától, ez (is) magyarázhatja a vetésterület mostani visszaesését, de pár jobb szezon után alighanem „rehabilitálni” fogják a növényt. A kép egyébként most is csalóka, hiszen a kiábrándító 2022-es évvel együtt is elmondható, hogy

a 4-5 évente előforduló rosszabb szezonok és az elmúlt három esztendő zuhanása ellenére a termésátlag növekvő trendet mutat, a kukorica esetében hektáronként évi 75 kilogrammal

– olvasható a Qubit cikkében.

„A kutatók hatástanulmánya szerint megfelelő alkalmazkodási stratégiával a kukorica termésszintjei gazdaságosan növelhetők. Ilyen adaptációs technika lehet az, ha három héttel korábban (április közepe helyett március végén) vetik el a kukoricát, ha aszálytűrőbb fajtákat nemesítenek, vagy ha – bizonyos területeken – öntözik a földeket. Ha mindhármat bevetik egyszerre, az évszázad végére nemhogy csökkenne, hanem jelentősen növelhető lenne a termés”

– adott optimista előrejelzést a martonvásári központban 2017 és 2022 között lezajlott, az ATK és az ELTE TTK együttműködésében megvalósult AgroMo projekt hatástanulmánya. A növény sebezhetőségét szintén csökkentené, ha a magyar gazdák végre szakítanának azzal a rossz gyakorlattal, hogy bizonyos táblákon már évtizedek óta monokultúra van, ami egyre kevésbé „nyerő” megoldás.

A kukoricát tehát nem kell temetni, bár a vetésterületét idehaza is egyre komolyabban veszélyezteti a régi-új gabonanövény, a cirok. Az aszályos időkben senyvedő kukorica mellett az akár 10 t/ha termést adó cirok igen hívogató lehetőséget jelenthet, de egyelőre csak 23 ezer hektár körül alakul a magyarországi vetésterülete, vagyis van még hova erősödnie, hogy valódi vetélytárs legyen.

(Fotó: Marcel/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

BactoFil + KITEStart – technológia, amelytől a kukorica csőre tölt!

2019. március 8. 10:56

Az AGRO.bio az elmúlt években a Demo Farm Projekt keretein belül és több termelő partnerénél is vizsgálta technológiáinak teljesítményét üzemi körülmények között. Az elvégzett értékelések megerősítették a korábbi évek tapasztalatát, azaz a talajoltás a növényekben rejlő genetikai potenciál kifejezésre jutását segíti, és az alkalmazott technológiai elemek hatását erősíti, támogatja.

Terménypiaci körkép a nyári betakarítás után

2024. október 16. 09:40

Úgy tűnt, hogy mind mennyiségben, mind minőségben kiegyensúlyozott értékesítési szezonra számíthatunk, amely részben be is igazolódott.

Olcsóbb szójababot hoz a betakarítás

2024. szeptember 27. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Folyamatosan romlik a francia kukoricatermés állapota

2022. augusztus 1. 09:42

Második egymást követő hete meredeken romlott a francia kukoricatermés állapota.