Növénytermesztés

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

Agrofórum Online

A mezőgazdaságban alkalmazott nitrogén- és foszforalapú műtrágyák a folyók révén a tengerbe jutnak, ahol algavirágzást idéznek elő.

Az elhalt algák lebomlása során a mikroorganizmusok nagy mennyiségű oxigént fogyasztanak, ami oxigénhiányos, úgynevezett „halott zónák” kialakulásához vezet. Ezek a területek a tengeri élőlények számára élhetetlenné válnak, súlyosan károsítva a tengeri ökoszisztémát.

Nem megfelelő használat

A Balti-tenger jelenleg is jelentős oxigénhiánnyal küzd; a tenger egyhatodát érinti ez a probléma, ami nagyjából a területének kétharmada. A túlzott tápanyagbevitel, más néven eutrofizáció, minden vízi ökoszisztémát fenyegethet, de a Balti-tenger különösen érzékeny a korlátozott vízcsere és a sekély mélységek miatt.

A műtrágyák használata a 20. században forradalmasította a mezőgazdaságot, lehetővé téve a növekvő népesség élelmezését. Azonban a túlzott és nem megfelelő alkalmazásuk komoly környezeti problémákat okoz. A reaktív nitrogénvegyületek, mint az ammónium és a nitrát, elősegítik a növények növekedését, de a feleslegük a talajból a vízrendszerekbe kerül, végül a tengerekbe juthat.

Mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása

A probléma megoldása érdekében a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása elengedhetetlen a szakértők szerint. A műtrágyák precíziós alkalmazása, a szerves trágyák használata és a megfelelő vetésforgó csökkentheti a tápanyagok túlzott bejutását a vízrendszerekbe. Emellett a vizes élőhelyek helyreállítása és a természetes szűrőrendszerek, mint például a nádasok, segíthetnek a tápanyagok megkötésében, mielőtt azok a tengerbe jutnának.

Fontos továbbá a nemzetközi együttműködés a Balti-tenger menti országok között, hogy közös stratégiákat dolgozzanak ki a szennyezés csökkentésére és az ökoszisztéma helyreállítására. A tudományos kutatások és a környezeti monitoringrendszerek fejlesztése segíthet a probléma pontos megértésében és a hatékony megoldások kidolgozásában – írta honlapján a német ZDF televízió.

Fenntarthatóság

A Balti-tenger ökoszisztémájának megőrzése nemcsak a tengeri élővilág, hanem az emberi közösségek számára is létfontosságú, hiszen a tenger halászati erőforrásai és turisztikai vonzereje jelentős gazdasági értéket képviselnek. A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok és a környezettudatos döntéshozatal kulcsfontosságúak a tenger jövőjének biztosítása érdekében.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Krízis: kapacitáshiány és drágulás a műtrágyapiacon

2020. március 17. 12:00

Őszre nem lesz elég műtrágya, az elérhető készlet pedig jelentősen megdrágul – véli Dávid Tamás, a Keleti Agrár Kft. ügyvezetője. A szakember szerint az európai gyárak félgőzzel üzemelnek vagy leállnak, az orosz, afrikai, amerikai gyártók pedig örülnek, ha a saját térségüket el tudják majd látni.

Az újrahasznosított foszfortrágya csökkenti a tápanyagok kimosódását

2024. január 31. 11:10

Az Illinois-i Egyetem kutatói forradalmi áttörést értek el a struvit nevű újrahasznosított foszfortrágya terén.

Eladták a horvát Petrokemija műtrágyagyár többségi részesedését

2023. április 29. 14:47

Horvátország egyetlen műtrágyagyára a török YILDIRIM-csoport többségi tulajdonába került, miután az adásvételi szerződésben foglalt valamennyi feltétel teljesítésével a cég többségi részvénycsomagját megszerezték.

Minden hektár felett van 56 000 TONNA NITROGÉN a levegőben! - Dráguljon még tovább a műtrágya?

2022. április 4. 15:36

Egy éve senki nem gondolta volna, hogy ily mértékű áremelkedés történik a műtrágyapiacon. Február vége felé jöttek az első hírek, hogy érdemes készletre vásárolni, mert jelentős drágulás várható. Sokan úgy vélték akkor, hogy hova drágulna a műtrágya, amikor már így is éppen elég drága.