Növénytermesztés

A műtrágya átok a biológiai sokféleségre nézve?

Agrofórum Online

A mezőgazdaságban alkalmazott nitrogén- és foszforalapú műtrágyák a folyók révén a tengerbe jutnak, ahol algavirágzást idéznek elő.

Az elhalt algák lebomlása során a mikroorganizmusok nagy mennyiségű oxigént fogyasztanak, ami oxigénhiányos, úgynevezett „halott zónák” kialakulásához vezet. Ezek a területek a tengeri élőlények számára élhetetlenné válnak, súlyosan károsítva a tengeri ökoszisztémát.

Nem megfelelő használat

A Balti-tenger jelenleg is jelentős oxigénhiánnyal küzd; a tenger egyhatodát érinti ez a probléma, ami nagyjából a területének kétharmada. A túlzott tápanyagbevitel, más néven eutrofizáció, minden vízi ökoszisztémát fenyegethet, de a Balti-tenger különösen érzékeny a korlátozott vízcsere és a sekély mélységek miatt.

A műtrágyák használata a 20. században forradalmasította a mezőgazdaságot, lehetővé téve a növekvő népesség élelmezését. Azonban a túlzott és nem megfelelő alkalmazásuk komoly környezeti problémákat okoz. A reaktív nitrogénvegyületek, mint az ammónium és a nitrát, elősegítik a növények növekedését, de a feleslegük a talajból a vízrendszerekbe kerül, végül a tengerekbe juthat.

Mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása

A probléma megoldása érdekében a mezőgazdasági gyakorlatok megváltoztatása elengedhetetlen a szakértők szerint. A műtrágyák precíziós alkalmazása, a szerves trágyák használata és a megfelelő vetésforgó csökkentheti a tápanyagok túlzott bejutását a vízrendszerekbe. Emellett a vizes élőhelyek helyreállítása és a természetes szűrőrendszerek, mint például a nádasok, segíthetnek a tápanyagok megkötésében, mielőtt azok a tengerbe jutnának.

Fontos továbbá a nemzetközi együttműködés a Balti-tenger menti országok között, hogy közös stratégiákat dolgozzanak ki a szennyezés csökkentésére és az ökoszisztéma helyreállítására. A tudományos kutatások és a környezeti monitoringrendszerek fejlesztése segíthet a probléma pontos megértésében és a hatékony megoldások kidolgozásában – írta honlapján a német ZDF televízió.

Fenntarthatóság

A Balti-tenger ökoszisztémájának megőrzése nemcsak a tengeri élővilág, hanem az emberi közösségek számára is létfontosságú, hiszen a tenger halászati erőforrásai és turisztikai vonzereje jelentős gazdasági értéket képviselnek. A fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok és a környezettudatos döntéshozatal kulcsfontosságúak a tenger jövőjének biztosítása érdekében.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

2000 forint is lehet a kenyér kilója jövőre

2022. november 8. 15:29

Európa-szerte állnak a műtrágyagyárak, ennek következtében jövő tavasszal több százezer tonnányi hiány alakulhat ki nitrogén műtrágyából, ami nélkül viszont lehetetlen szántóföldeken jövedelmezően növényt termeszteni.

A műtrágyázás és öntözés meglepő hatásai a kukoricahozamokra

2023. december 11. 16:40

Milyen hatással van a kukoricára mono-, bi- és trikultúrában a műtrágyázás és öntözés? Erre is választ adnak a Debreceni Egyetem (DE) tartamkísérletei.

Kukorica és napraforgó: folyékony NPK vagy PK a vetés előtt!

2022. február 7. 06:30

Egekben a szilárd NPK és a nitrogén ára! Milyen legyen a kapások esetében az agrotechnológiánk 2022-ben?

Nincs idő tovább halogatni!

2024. március 5. 14:10

A címben szereplő felszólítás a döntések meghozatalára, a vetésszerkezet véglegesítésére, az inputok beszerzésesre vonatkozik.