Növénytermesztés

Bemutatkozik a YIELD SERVICE+ precíziós program

Agrofórum Online

A Timac AGRO Hungária Kft. bemutatta a YIELD SERVICE +-t, amely a 2014-ben bevezetett YIELD SERVICE szolgáltatás kibővített változata.

A Timac AGRO Hungária Kft. 35 tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadójával az ország meghatározó szakértő csapata. Szakmai igényességük hívta életre a 2014 júniusában bevezetett YIELD SERVICE szolgáltatásukat, illetve ennek kibővített változatát, a YIELD SERVICE +-t, amelyet október 3-án mutattak be a programban részt vevő partnervállalkozásokkal együtt.

A privatizációt követően nagyon kevés gazdaság végeztetett talajvizsgálatot és még kevesebben vették figyelembe azt a tápanyag-gazdálkodás tervezésénél. A műtrágyázást alapvetően nem a szakmaiság, hanem a költségek csökkentése határozta meg, minőségében és mennyiségében egyaránt. Mára a gazdálkodók igénye egyre nagyobb a szakmaiság és a szakmai támogatás iránt. Segítséget várnak a talajvizsgálat értelmezésében, és odafigyelnek a megalapozott javaslatokra. A jelentkező igény és egyben az ilyen színvonalú szolgáltatás hiányának nagyságát jól visszaigazolta a YIELD SERVICE szolgáltatás induló éve. A tervekben 10 000 ha megrendeléssel számolt a Timac AGRO Hungária Kft., amivel szemben 1,5 hónap alatt 30 000 ha-ra érkezett megrendelés.

– A YIELD SERVICE programban teljes körű tápanyag-gazdálkodási szolgáltatást nyújtunk partnereinknek a GPS által rögzített mintavételezésen és laborvizsgálaton át, a részletes leíró tábladiagnosztikán keresztül a teljes tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséig. A szolgáltatásunk színvonalát a megrendelésekben mérjük, ami 2016-ban 100 000 ha és ezzel összesen már 160 000 ha-on végzünk szaktanácsadást. Országos tevékenységünk során egyre több termelővel találkozunk, akik tovább fejlesztenének a precíziós gazdálkodás irányába és ehhez keresik a szakmai segítséget. Szakembereink már 2 éve elkezdték a precíziós tápanyag-gazdálkodás módszertanának kidolgozását, viszont nem csak a szakmai módszerek, hanem a vezérlési és térinformatikai segítség hiánya is gátolja a modern rendszer terjedését. Ezért kerestünk új YIELD SERVICE+ precíziós programunkhoz szakértő specialistákat, akikkel együtt egy újabb teljes körű, magas színvonalú szolgáltatást tudunk bevezetni – mondta Major Zoltán, a Timac AGRO Hungária Kft. ügyvezetője a kibővült szolgáltatás bemutatóján.

Magyarországon a termelők a termesztési tényezők közül leginkább a tápanyag-gazdálkodásra és a talajok állapotára fordítják a legkevesebb figyelmet. A vetőmagok, a növényvédelmi kezelések, a megfelelő talajmunkák elvégzése stb. természetesen szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy magas és stabil hozamot lehessen realizálni, de egy okszerű tápanyag-utánpótlás nélkül a hozamok igen ingadoznak.

– A Timac AGRO Hungária Kft. 2014-ben hozta létre a YIELD SERVICE programot, amelynek alapvető célja a talaj mintavételezésekre és konkrét eredményekre alapuló tápanyag utánpótlás volt. Alapvető küldetésünknek tartottuk, hogy felhívjuk a termelők figyelmét a táblák közötti heterogenitásra, és hogy meghatározzuk a főbb limitáló tényezőket, amelyek a tápanyagok hiányát, hasznosulását, vagy felvehetőségét leginkább jelentik. Két év alatt közel 160.000 ha talajnak az állapotát vizsgáltuk meg és már a tavalyi évben úgy döntöttünk, hogy nem elég a tábla szintű talajdiagnózisok megadása, hanem a tábla szintről el kell mozdulnunk még kisebb kezelési egységek irányába – ismertette Bucsi Tamás, a Timac AGRO Hungária Kft. szolgáltatási menedzsere. – Ehhez a mintavételi módszerek és a tápanyag-gazdálkodási alapegységek átdolgozására volt szükség. A táblán belüli heterogenitás lekezelése érdekében viszont a tápanyag-gazdálkodás oldal mellett, úgy gondoljuk, hogy igen szükséges a táblán belüli differenciált vetéssel és a gépek összehangolásával is foglalkozni tette hozzá.

A komplexitás és az egyes szakterületek közötti megfelelő koordináció érdekében az idei évben a Timac AGRO Hungária Kft. vezetésével további 2 szakértő csapat segíti a program sikerességét. Az egyik szakértői csapat a térinformatikai lehatárolásokban, kijuttatási anyagok kialakításában és a gépek/eszközök monitoringjában (AGRIDRÓN Kft.), míg a másik cég (AGROAIM Kft.) a talaj-mintavételezések lebonyolításában és a precíziós vetéstervek elvégzésében segédkezik.

A YIELD SEVICE+ program először a termelő gazdaságának monitoringjával kezdődik. A 3 szakértő előre elkészített kérdésekre alapozva elemzi a gazdaság tápanyag-gazdálkodási, vetőmag-felhasználási szokásait és megvizsgálja a gépek és kijuttatási eszközök tulajdonságait. A monitoring végeztével a termelő kap egy átfogó képet arról, hogy a precíziós gazdálkodást jelen állás szerint el tudja-e kezdeni, vagy javaslatot kap a fejlesztési irányokra.

– Ha a partner nem rendelkezik precíziós mintavétellel, akkor bekérjük a termelő összes tábla adatát (ha esetleg a partner tábla határvonalakkal rendelkezik, akkor azokat is bekérjük) és elkezdjük kialakítani a mintavételi egységek alapját képező menedzsment-zónák kialakítását. Ha a mintavételi egységek meg vannak, akkor következik a precíziós mintavétel. A mintavétel minden esetben a kezelési egységekből történik és a laborvizsgálatok csak bővített vizsgálatok. Ha a vizsgálati eredmények elkészültek, akkor számos korrekciós tényezőt figyelembe véve kezdődik el a kijuttatandó tápanyag dózisok meghatározása. Ha kezelési egységenként a kijuttatandó tápanyag dózisok rendelkezésünkre állnak, akkor készítjük a kijuttatásra alkalmas fájl formátumokat. Mindezt olyan módon tesszük, hogy a gépek tudjanak kommunikálni az adatokkal (gépészmérnök szakértő kolléga segítségével). Ha a termelőnek még nem volt tapasztalata a gépek beállításánál, akkor ebben is segítünk neki, akár személyes konzultációval. Egy speciális felmérés és nagyszámú módosító tényezőket figyelembe véve amennyiben a partner szeretne nyitni a differenciált vetésterv kialakítása felé, vetőmag szakértő kollégánk ebben is tud segíteni, elsődlegesen kukorica esetében – mutatta be a kibővített szolgáltatást Bucsi Tamás.

KOMMUNIKÁCIÓ
(RAJ PÉTER, TIMAC AGRO, MARKETING MENEDZSER)

A program kommunikációjával kapcsolatos kérdést két részre bontanám. Az első természetesen nagyon fontos, hogy honnan kaphat a gazda információt és részletes tájékoztatást róla. Elsődleges szerepet szánunk szaktanácsadó kollégáinknak, akik személyesen tudják bemutatni a szolgáltatást és érdeklődés esetén külön erre a szolgáltatásra felállított csapat látogatja meg a partnert, hogy a speciális kérdésekre is választ adhassunk. A személyes kapcsolaton kívül természetesen mind az online, mind a nyomtatott médián keresztül is eljutunk az érdeklődőkhöz. Folyamatban van egy önálló YIELD SERVICE+ honlap elkészítése, és fejlesztéseinkről, kísérleti eredményeinkről folyamatosan hírt adunk Facebook oldalunkon is.

Kommunikációnk másik része a partnerek folyamatos tájékoztatása a programon belül, hiszen a magas szakmaiság mellett ez a YIELD SERVICE sikerének egyik kulcsa. Nagyon sok pénzt és energiát áldoztunk egy online adatkezelő rendszer fejlesztésére, annak érdekében, hogy minden partnerünknél pontosan és időre elvégezzük a munkát, hogy véletlenül ne másik táblát mintázzunk, hogy ne veszhessen el talajminta, hogy az eredmények beazonosíthatóak legyenek, és valóban a legeredményesebb megvalósítható javaslatot tervezzük le. Emellett ez a rendszer automatikusan e-mailben értesíti a gazdálkodót a folyamat státuszáról, így a gazda naprakészen tudja, melyik tábláját mintázták éppen, és melyikről érkezett már meg a laboreredmény, vagy éppen a tápanyag-gazdálkodási terv.

Végezetül hadd mondjak pár szót az elkészült tervdokumentációról. A legtöbb gazdálkodó segítséget vár egy általános talajvizsgálat értelmezésében, aminél a precíziós térképek összefüggésein kiigazodni még bonyolultabb. Ezért nem csak a YIELD SERVICE hanem a YIELD SERVICE+ szolgáltatás dokumentációja az összefoglaló táblázatokon túl részletes táblaelemzéseket is tartalmaz az ezt szemléltető precíziós térképekkel együtt, melyet személyes konzultáció keretében részletesen mutatunk be partnereinknek.

AgriDron Kft.
(Büdi Károly)

2011-től foglalkozunk drónos távérzékeléssel, 2013-tól az AgriDron Kft. keretein belül, 6 gyakorlott szakemberből álló csapatunkkal. A cél már a kezdetektől az volt, hogy változtassunk a jelenlegi magyar mezőgazdasági gyakorlaton. 5 éves munkánk eredménye a távérzékelés, a felvételezési módok fejlesztésén keresztül az adatok kiértékelése, értelmezése és döntési mechanizmusokba történő beillesztése. Mostanra szinte az összes szántóföldi kultúránál pontos, kidolgozott felvételezési módszerrel rendelkezünk. A kertészeti kultúráknál jelentős sikerekről számolhatunk be. Csapatunkban minden egyes szakterületnek külön felelőse van, az egyes területek részben vagy egészben ismerik a másik kollégánk szakterületének munkáját. Külön kiemelném a távérzékelést illetve gépészeti háttértámogatást, mivel mi gyártóktól függetlenül kommunikálunk mindenkivel.

YIELD SERVICE és az Agro AIM HUNGÁRIA Kft.

Az Agro Aim Hungária Kft. Magyarország teljes területén, valamint a környező országokban tevékenykedik. Tevékenységünk elsősorban gépi talajmintázás-, hagyományos és precíziós tápanyag-gazdálkodási szaktanácsadás, valamint kis és közepes parcellás, illetve üzemi körülmények között beálíltott kísérletekre terjed ki.  Független szaktanácsadási rendszert is üzemeltetünk, amely a teljes gazdálkodási – növénytermesztés és kertészet – tevékenységet lefedi. Több külföldi, elsősorban tengerentúli egyetemmel dolgozunk együtt projekteken. Az egyik kiemelkedő és ‘egyedi’ projektunk a mára már hazai körülmények között is implementált, kipróbált tőszám-modell. A Yield Service Plusz keretein belül a termelőknek az egyes művelési zónákra egyértelmű tőszám ajánlást tudunk adni, így megvalósul a táblán belüli differenciált tőszámmal való vetés. Kukoricára a modell 100%-ban készen áll a hazai klimatikus, talajtani és agrotechnikára adaptált. A jövő évben már napraforgóban is elkezdjük a teszteléseket. A tőszám-modell több mint 27 különböző tényező alapján kalkulálja ki az egyes helyekre (művelési zónákra) javasolt tőszámot, igen nagy szerepet szánva az egyes hibridek tulajdonságának. Kiemeltem foglalkozunk azzal, hogy több és több hibridre legyen tőszám karakterizációnk, így a legnagyobb nemesítőházak hibridjeire egyértelmű ajánlást tudjunk adni. A Yield Service Plus szolgáltatáson belül talajmintázást, illetve a kapcsolodó talajminta elemzésekkel is foglalkozunk, a talajmintákat az akkreditált partner-laboratóriumunkban elemezzük. Részt veszünk a folyamatos szaktanácsadásban, termelői auditokban. Fontosnak tartjuk, hogy szakmailag megalapozott tanácsadást és szolgáltatást nyújtsunk a termelőknek.

(Timac AGRO Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

MATE: a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését segítjük

2022. november 18. 10:12

Ma már nem lehet érzésből színvonalas, versenyképes és fenntartható mezőgazdálkodást folytatni, az agrárium ugyanis komoly csúcstechnológiai és tudásintenzív ágazattá vált – mondta Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora a Dunapatajon tartott gazdanapon. A MATE, a Közép-Duna Menti Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft. és az Agrárközösség Kft. közös projektjének legfőbb célja is az, hogy 99 településen segítse a legkorszerűbb agrárdigitalizációs eszközök elterjedését.

Miért invesztál a világ legnagyobb sörgyártója a mezőgazdasági technikába?

2020. június 30. 09:11

Az AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója komolyan veszi a minőségi alapanyag-felhasználást, ezért 13 ország sörárpa termesztőivel tart szoros kapcsolatot, a fenntartható termesztéstechnológia segítése érdekében.

Kihirdették az “Év Traktora 2022” verseny győzteseit

2021. október 25. 07:36

A régi, jól ismert márkák mellett akadtak teljesen új indulók is, ez pedig arra utal, hogy a gyártók presztízskérdést csinálnak az indulásból, és természetesen a győzelemből.

Ismerd meg a tábládat madártávlatból! - Új, modern szolgáltatással jelentkezik az Agrárközösség

2018. június 12. 15:31

A speciális „monitoring drón” számos olyan adatot szolgáltat, amelyek nemcsak az eredményességet növelhetik, de a legtöbb esetben a költségeket is csökkenthetik.