Növénytermesztés

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

Agrofórum Online

Ahogy egyre nagyobb mértékben használjuk a megújuló energiaforrásokat a fejlett iparú országokban, arányaiban úgy nő a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátása. Az Iowai Állami Egyetem kutatócsoportja azt tanulmányozta, hogy a szója vetésének és termesztésének változtatásával hogyan csökkenthető a károsanyag-kibocsátás.

Közös érdek, hogy az egyes termények előállításakor a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a kibocsátást, mégpedig úgy, hogy közben a hozam nem csökken, vagy akár nő is. A kutatók adatelemzést végeztek, hogy felmérjék a monokultúrás kukorica- és szójatermesztés, valamint a kukorica-szója vetésforgó átlagos dinitrogén-oxid kibocsátását. Ez alapján azonosították, hogy mi okozná a legnagyobb mértékű kibocsátáscsökkenést, és hogyan lehetne a gyakorlatban megvalósítani.

Cél a mezőgazdaság károsanyag-kibocsátásának csökkentése

Az energiaellátást, a közlekedést és egyéb iparágakat magában foglaló iparágak szén-dioxidot bocsátanak ki. Ezeknél már elkezdtek alternatív megoldásokat kidolgozni és használni a dekarbonizáció érdekében és üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére. Ilyen megoldásokra példát a napenergiától a szélenergiáig és más alternatívákig találunk.

A mezőgazdaság ezzel párhuzamosan arányosan nagyobb részt fog képviselni az üvegházhatású gázok kibocsátásából, noha az ágazat kibocsátása nagyban különbözik más iparágakétól. Ezek az ország élelmiszer-termeléséhez szükséges biológiai folyamatok melléktermékei, és nem a szén-dioxid dominál bennük.

A mezőgazdasági termelésből származó kibocsátás az Egyesült Államokban az összes kibocsátás 10%-át teszi ki, és fele-fele arányban oszlik meg az állattenyésztésből származó metán és a növénytermesztésből származó dinitrogén-oxid között. A dinitrogén-oxid leggyakoribb kibocsátója a kukorica és a szója.

Vetésváltás és optimális műtrágya-kijuttatás

A kutatók az adatelemzésnek köszönhetően máris találtak néhány olyan technológiai megoldást, amelyek segítik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentését. Ezek közé tartozik a kukorica és a szója rotációja, valamint annak biztosítása, hogy a kukoricához használt nitrogéntrágya megfelelő mennyiségű legyen.

Ha a műtrágyaarányok optimálisak, egy kétéves vetésforgóban a kibocsátások mintegy 60%-a a kukoricából, a többi pedig a szójából származik. Ha a műtrágya mennyiségét az ideális hozamhoz szükséges szint alá csökkentik, az nem segít csökkenteni a kibocsátást, és nem változtatja meg annak arányát, hogy miből származik, ezért más megoldásokat kell találni.

A szója korábbi elvetése

A csoport két módot azonosított a szójatermesztés során a kibocsátások csökkentésére. A legfontosabb a szója lehető legkorábbi elvetése. Ha ugyanis a talaj túl sokáig marad üresen, a belőle származó nitrogén a légkörbe és a vízfolyásokba kerülhet. Ha a hosszabb tenyészidejű fajtákat korábban vetik el, akkor ugyanaz a nitrogén nem elvész, hanem a növények használják fel, ráadásul a terméshozam is nő.

Ősszel vetett takarónövények hatása

Egy másik megoldás a takarónövények vetése ősszel. A kísérletekből kiderült, hogy ahol takarónövényeket használtak, és a szóját korábban vetették, a dinitrogén-oxid-kibocsátás 15%-kal csökkent, miközben a szója terméshozama 10%-kal nőtt.

A kutatók szerint ugyan a gazdálkodók az elmúlt évtizedben egyre korábban vetették el a szóját, de figyelembe véve a környezeti és termelési előnyöket még korábbi időpontra lenne szükség. És ahogy az éghajlat tovább melegszik, melegebb tavaszok jönnek, a korábbi vetés fontossága csak növekedni fog.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Ambiciózus terv: önellátók lennénk szójából, ötszörös termelésnövelésre volna szükség hozzá

2023. szeptember 6. 11:10

Magyarország szója önellátottsága mindössze 15–20 százalékos, amelyen nagyon fontos lenne változtatni az Agrárminisztérium szerint. Távlati cél az önellátás lehet, ám ehhez még nagyon az út elején járunk.

Válasszon az Önhöz legközelebb álló fajtákból!

2018. március 22. 07:58

Sikeres növénytermesztést, és a fajták között jó szemezgetést kíván az Agromag Kft.!

Nem lehet Vita kérdése

2023. május 1. 06:34

A YaraVita lombtrágyák kedvező ár-érték arány mellett biztos hatással járulnak hozzá az eredményes növénytermesztéshez.

Gyengülő kereslet a szójabab piacán

2024. január 26. 07:40

Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt csütörtökön.