Vajon az éghajlatváltozástól való félelmek miatt Nagy-Britannia lazítani fogja-e a géntechnológiával módosított növényekre vonatkozó korlátozásait?
A napokban a fenti kérdés kapcsán fejeződött be az Egyesült Királyság vezetőségének a nyilvánossággal folytatott tényfeltáró konzultációja. A megbeszélés az Európában és a Királyságban rég óta korlátozott GMO (géntechnológiával módosított szervezet) növények jelölési kötelezettségére irányult.
Napjainkban a genetikailag módosított szójababból és kukoricából készített GMO-termékek évek óta széles körben hozzáférhetők olyan országokban, mint az Egyesült Államok, Kanada, Brazília, Argentína. Valójában a GMO haszonnövények teszik ki az amerikai szója-, kukorica-, repce-, gyapot- és cukorrépa-állományok túlnyomó részét – de ugyanazok a növények Európában gyakorlatilag kizárólag takarmányozási célzattal fordulnak elő.
A brit konzultáció eredményei szerint sokan aggodalmaskodnak a jövőt illetően: a modern biotechnológiai eszközök alkalmazására sokan úgy tekintenek, mint a népesség élelmezésének egyetlen lehetőségére itt, a globális felmelegedés előszobájában. A tradicionális növénynemesítés mellett kitartók véleménye szerint ugyanakkor a genetikai manipuláció számos negatív következménnyel járhat úgy, mint veszélyes mutációk kialakulásával.
A „pro” tábort képviselő Gideon Henderson, az Oxfordi Egyetem geokémikusa, az Egyesült Királyság Élelmezési, Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumának (DEFRA) vezető tudományos tanácsadója szerint a géntechnológiával a klímaváltozás által befolyásolt környezethez rugalmasan alkalmazkodni képes növények hozhatók létre. Az ellenzők úgy vélekednek azonban, hogy amennyiben nem lesz szükség a GMO-alapú termékek jelölésére, úgy azok szabadon áramolhatnak a piacra, ezáltal megfosztva a vásárlót a szabad döntés alapvető jogától. Michael Antoniou a King’s College London molekuláris genetika professzora szerint a konzultáció merő formalitásnak tekinthető: pillanatnyi lélegzetvétel abban az áramlatban, amely végleg átformálja az Egyesült Királyság agrártradícióit – az amerikai, GMO technológiáknak kedvező modell mentén. Elmondta azt is, hogy Boris Johnson miniszterelnök úgy nyilatkozott: a brexit feloldozza a Királyságot a géntechnológia gyakorlásának tilalma alól.
Egy, brit közgazdászok által 2020-ban készített tanulmány szerint a géntechnológiával módosított kukorica és szója használata éves szinten 15 millió autó üvegházhatású gáz kibocsátását spórolná meg. Az olyan régiók esetében, ahol a globális felmelegedés már jelentős termelési nehézségekben nyilvánul meg, áttörő jelentősége lehet a GMO koncepciónak, ahogy az Bangladesh esetében egy módosított, kártevő-rezisztens padlizsánfajta példáján is tapasztalható: a peszticid-használat 39%-os csökkentését, míg a terméshozam 42%-os növekedését eredményezte a növény termesztése. Ugyanakkor a legsötétebb forgatókönyvek között olyan lehetőségek is szerepelnek, miszerint a technológia következtében új méreganyagok és allergének alakulhatnak ki, amelyek a fogyasztókra nézve is káros hatást gyakorolhatnak.
https://neo.life/2021/06/raw-emotion-grows-in-uk-debate-over-gene-edited-crops/