Növénytermesztés

Csökken a föld foszforkészlete, újrahasznosítás lehet a megoldás

Agrofórum Online

A foszfor elengedhetetlen az élethez, széles körben használják a mezőgazdaságban műtrágyaként. Az előfordulása azonban nem egyenletesen oszlik el az egész világon, ezért ennek az elemnek a fenntarthatóbb kezelésére van szükség. A globális tartalékok apadnak, a kutatók ezért az újrahasznosításra helyezik a hangsúlyt.

A foszfor fontos szerepet játszik az élőlények energia-anyagcseréjében. A növényeknek a talajon keresztül vízben oldott foszfátként kell felvenniük, az állatoknak és az embereknek pedig étrendjükkel kell bevinniük a szerveztükbe.

Egy természetes körforgásban, amelyben a fák, bokrok és további növények nőnek, elpusztulnak és elkorhadnak, a foszfor visszakerül a talajba, és újra elérhetővé válik a növények számára. Az anyag a trágyával is visszatér a természetbe. A „foszfor-újrahasznosítást” azonban a mezőgazdaságban meghiúsítja a termés betakarítása, ezért foszfort kell hozzáadni a műtrágyához.

Termelés, felhasználás és tartalékok

Németországban a foszfátműtrágya-felhasználás 2014 óta csökkenő tendenciát mutat: 2022/2023-ban 116 000 tonna körül volt, szemben a 2014/2015-ös 301 000 tonnával. A Föld lakosságának és élelmiszer-termelésének növekedésével azonban a globális kereslet tovább fog növekedni. 2023-ban világszerte mintegy 220 millió tonna foszfátkőzetet vontak ki bányákból. Kína volt a legnagyobb termelő 90 millió tonnával, megelőzve Marokkót és az USA-t. Marokkóban, a Nyugat-Szaharában és Kínában találhatók nagyobb tartalékok.

A tartalék mennyisége dinamikusan változik

Tartaléknak általában azt a nyersanyagmennyiséget tekintjük, amely a jelenlegi piaci viszonyok között a ma elérhető technológiával egy lelőhelyről gazdaságosan kitermelhető.

A tartalék dinamikus mennyiség, amely az alapanyag elérhetőségétől és az ártól függően változhat. „A magas nyersanyagárak és a szűkös nyersanyagok idején sok a feltárás, és sok új lelőhelyet fedeznek fel, és esetleg termelni is kezdenek.” Ha azonban van elegendő nyersanyag a piacon, akkor az ár esik, és nem keresnek új lelőhelyeket.

Különféle adatforrások szerint a globális készletek körülbelül 52-92 milliárd tonna foszfátkőzetet tesznek ki. Hogy ez meddig elég, az nem világos, a becslések szerint 50 és 200 év közötti időtartamról lehet szó.

Mire használják a foszfort?

A mezőgazdaságban a foszfor körülbelül 90 százalékát foszfátműtrágyák előállításához használják fel. Az iparban általában korróziógátló, égésgátló és tisztítószerek gyártásához, tűzijátékok és gyufásdobozok dörzsölőfelületeihez. Az élelmiszeriparban a foszfátokat iparilag előállított élelmiszerekben stabilizátorként, kötőanyagként, elválasztószerként, tartósítószerként és savanyítóként használják. A fogyasztók megtalálhatják őket az összetevők listáján, mint például a nátrium-foszfát (E339).

Egy egészséges ember által naponta elfogyasztott mennyiség nem haladhatja meg a 40 mg foszfort testtömeg-kilogrammonként. A fokozott bevitel érelmeszesedéshez és szív- és érrendszeri betegségekhez vezet – emelte ki a német ZDF közszolgálati televízió honlapja.

Szennyvízből is visszanyerhető

A szakemberek nagy lehetőséget látnak a szennyvíziszapból származó foszfor visszanyerésében. Minden ember naponta körülbelül 1,8 gramm foszfort választ ki, amely a tisztítószerekből származó foszforral együtt a szennyvíztisztító telepekre kerül.

2029-től – bizonyos kivételekkel – minden olyan szennyvíztisztító telep, amelynek szennyvíziszapja legalább két százalék foszfort tartalmaz a szárazanyagban, köteles foszfort visszanyerni. Ennek a költségeit a fogyasztókra háríthatják.

Fotó: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.

A mezőgazdasági gépbemutató nem marad el

2020. április 10. 04:37

A magyar mezőgazdasági gépgyárak a járványhelyzet ellenére be szeretnék mutatni termékeiket, amelyre egyelőre csak digitálisan van lehetőség.

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

A román Azomures műtrágyagyártó csökkenti kibocsátását

2022. szeptember 16. 12:04

A vállalat, amely tavaly év végén leállította működését, 200 alkalmazott áthelyezését vagy elbocsátását tervezi.