Időjárás

Elég a talajnedvesség a nyári növények fejlődéséhez?

MTI

A következő napok esői biztosíthatják a nyári növények fejlődéséhez szükséges nedvességet a talaj felső rétegében – írta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) előrejelzésére hivatkozva.

Az őszi vetések állapota jó, a hőmérséklet megfelelő, hirtelen felmelegedés nem is tenne jót nekik. A tartós levélnedvesség miatt ugyanakkor a kórokozók gyorsan terjednek, a nyári kapásnövények vetése pedig késett a hideg miatt. A gyümölcsfák zöme már elvirágzott, terméskezdeményeik fejlődnek, de a március végi, április eleji fagyokat több fajta is megszenvedte, az áprilisi csapadék pedig a beporzásuknak nem kedvezett – írták.

A közlemény szerint május első harmadában az ország túlnyomó részén kevesebb eső esett a kelleténél, a keleti országrészben helyenként az 5 millimétert sem érte el a csapadék. Az Alföldön a havi és a háromhavi mennyiség is elmarad a szokásostól, ezért a felszínközeli talajréteg kiszáradt, a középső réteg is sokat veszített a nedvességtartalmából.

AZ OMSZ ábráin látható, hogy a felső talajréteg a Tiszától nyugatra kellően nedves, de Békés vármegyében és főképp Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye keleti részén nagyon száraz. Ezen kívül még Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye kisebb területein sújtja közepes aszály a nyári növényeket. A csapadékösszeg a havi és háromhavi összesítés alapján ugyancsak a Tiszántúlon, illetve a Dél-Alföldön és Észak-Magyarország egyes vidékein marad el a szokásostól nagyobb mértékben – olvasható az agrometeorológiai összesítésekben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Megkezdődött a virágzás, félhetünk az elfagyástól – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. február 28. 16:10

Az elmúlt és a következő napok nagy kérdése, hogy „megeszi e a kutya a telet”. Februárban a nappali és éjszakai hőmérsékletek minden korábbi rekordot megdöntöttek, így a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és annak ellenére, hogy február vége van csak, fejlődésnek indultak.

2024 kertészeti trendjei

2024. január 2. 11:10

A Kew Gardens egy világhírű növénykert és botanikai kutatóállomás London délnyugati részén. Céljuk, hogy véget vessenek a kihalási válságnak, segítsenek egy olyan világ megteremtésében, ahol a természetet védik, értékelik és fenntartható módon kezelik. Lássuk, ők milyen trendeket jósolnak 2024-re!

Így csalogathatjuk a kertünkbe a méheket

2025. február 15. 14:10

A növények beporzása nélkül a terméshozam drámaian visszaesne, ami globális élelmezési válsághoz vezethetne.

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.