Kína először nyitotta meg piacát az amerikai rizs előtt, ami szakértők szerint újabb jele annak, hogy kezd enyhülni a két ország között fagyossá vált kapcsolat – tudósított a távirati iroda.
A kínai vámhatóság honlapján az szerepel, hogy az Egyesült Államok többfajta rizst, így például barnarizst és fényezett rizst exportálhat Kínába. Kikötés azonban, hogy a szállított rizs minőségének meg kell felelnie a kínai előírásoknak, és hogy a szállítmányokat be kell jegyeztetni az amerikai mezőgazdasági minisztériumnál.
Megfigyelők szerint Peking ezzel is jó szándékát kívánja jelezni a kereskedelmi feszültség enyhítését célzó, januárban kezdődő kétoldalú tárgyalások kezdete előtt. Az egyelőre nem tisztázott, hogy az Egyesült Államok mennyi rizst szállíthat az országba, amely tradicionálisan Ázsiából szerzi be a szükséges mennyiséget. Szakértők szerint inkább gesztusról van szó Peking részéről, hiszen az amerikai rizs ára nem versenyképes, drágább a Dél-Ázsiából beszerzett rizsnél. Csütörtökön a pekingi kereskedelmi minisztérium egyik illetékese azt mondta, hogy a kínai és az amerikai szakértők gőzerővel készítik elő a kereskedelmi feszültség enyhítését célzó kétoldalú tárgyalást. A Bloomberg hírügynökség úgy tudja, hogy a tárgyalások január 7-én kezdődnek Pekingben.
A két ország között januártól kilencvennapos kereskedelmi tűzszünet lép életbe a Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai államfő és Donald Trump amerikai elnök között december elsején Argentínában született megállapodás értelmében. Donald Trump már korábban bejelentette, hogy január elsejétől kilencven napra felfüggesztik a pótvámok kivetését a kínai importcikkekre, hogy ezzel is lehetőséget adjanak a kereskedelmi tárgyalások folytatására.
Kína válaszul jelezte, hogy január elsejétől kilencven napra felfüggeszti a megemelt importvám kivetését 126 milliárd dollár értékű amerikai gépjármű és járműalkatrész behozatalára. Az intézkedéssel az importvám 40 százalékról átmenetileg 15 százalékra csökken.