Az Akasztó melletti Halász csárdában ültünk le egy konstruktív eszmecserére.
Gyanítom, hogy országosan ennyire nem állunk jól, sem a betakarítással, sem a vetéssel. Bár úgy lenne. És várnak, várják a gazdák, hogy milyen új pályázati lehetőségek nyílnak meg az EIP-AGRI égisze alatt.
Az Akasztó melletti Halász csárdában ültünk le egy konstruktív eszmecserére. Szőllősi Gergő volt a vendéglátó. A program első napirendi pontja az agrár-innovációban rejlő lehetőségekről szólt.
Kránitz Lívia az FM osztályvezetője az első hallásra nehezen emészthető EIP-AGRI programról beszélt. Erről a most induló programról, amelyben 150 milliárd Ft vár felhasználásra 2020-ig, és további jelentős összegeket lehet majd beruházásra fordítani. Erről az Agrofórum 2015. szeptemberi számában már adtunk egy előzetes tájékoztatást.
Az FM osztályvezetője elmondta, hogy a Nemzeti Agrárkamarával együttműködve a közeljövőben egy ötletbörzét tartanak. A kamarai tagok kapnak egy elektronikusan megküldött űrlapot, amely projekt javaslatokat vár a gazdáktól. Ezek feldolgozása után írják ki a pályázati felhívásokat. Vannak persze prioritások, amelyeket részletesen ismertetett, és amelyekről az Agrofórum januári számában olvashatnak majd.
*
A mezei munkákra áttérve, szinte valamennyien mindent betakarítottak és el is vetettek. (Országosan azért ez sajnos nincs így.) A napraforgóról már mindenki az előző TERKA-n beszámolt. Az átlagtermés 2,2-2,8 t/ha volt.
A kukorica már jobban szór: 5,5-7,5 t/ha, ettől is vannak persze eltérések.
*
Az árakról. A kereskedők azt mondják, hogy a kukorica jelenleg túl van árazva a 45-46 ezer Ft/tonna felvásárlási árral. (Állítják, ez csökkenni fog.)
A napraforgó átlag 120 ezer Ft/tonna áron cserél gazdát. Ma már nincs jelentős különbség a hagyományos és az un. HO-s napraforgó felvásárlási ára között. Többen úgy gondolják, hogy ha nincs különbség a felvásárlási árban a hagyományos és a HO-s napraforgó között, akkor a kevésbé igényes, hagyományos hibrideknél maradnak.
*
A vetésekről. Eső után és eső előtt. A vetések zöme az eső utáni időszakra húzódott, amelyek most vannak kelőfélben. Amelyek még ki sem keltek, azok télállóságával baj is lehet.
A repcék mindenütt túlfejlődtek, elkerülhetetlen a regulátorok alkalmazása. (Erről már írtunk a Légrádi Miklóssal készült riportunkban.)
Egy záró gondolat. Várjuk a jó időt, november még sokat segíthet a késői vetéseken, ha megajándékoz bennünket az áldott Napsugarak fényével és melegével. (Az Agrofórum Időjárás aloldala szerint ez a következő napokban mindenképp megadatik – a szerk.)
(Bódis László – Agrofórum Online)