Növénytermesztés

Így csökkentik a munkaerő-ráfordítást az olasz üvegházakban

Agrofórum Online

A munkaerőhiány egyre nagyobb problémát jelent az üvegházas növénytermesztésben. A munkaerő racionalizálása emiatt elengedhetetlenné vált. E téren Olaszországban a SIA Sicilia Group által kifejlesztett Ideal Tutor rendszer lehetőséget nyújt az üvegházas növények kötözéséhez, mivel a vállalat szerint így a kötözés kétszer olyan gyorsan elvégezhető.

– A termelők évek óta elismeréssel adóznak az Ideal Tutor rendszernek – fejtette ki Alessandro Avarino. – A növények üvegházban történő hagyományos rögzítési módszere sok kézi munkát igényel, ami végül komoly költséget eredményez. Az általunk tervezett és szabadalmaztatott rendszerrel viszont elkerülhető az időveszteség, mivel a végrehajtási idő drasztikusan lecsökken. Ráadásul a rendszer javítja a munkakörülményeket, hiszen az Ideal Tutor használatával az üvegház dolgozóinak nem kell többé összegörnyedve állniuk, vagy létrákon és rögtönzött bakokon mászniuk. Rendszerünk nemcsak az üvegházi növények megkötésénél, hanem a betakarítás befejezése után a kötelek eltávolításánál is időt takarít meg.

– Az Ideal Tutor egy polietilénhuzalokból álló szerkezetből áll, amelyet a leggyakoribb üvegházi növények, például a paradicsom, a padlizsán és a paprika felkötözésére használnak – folytatta Avarino. – A rendszer rugalmasan használható, készen kapható és összeszerelt állapotban van. A különböző méretű huzalok hossza és a különböző leereszkedő huzalok közötti távolság tekintetében különböző méretekben szállítható. A felső rögzítéshez a kampók széles választéka is rendelkezésre áll, szimpla vagy többszörös kampókkal.

A rendszer becsomagolt göngyölegben érkezik, amelyet felcsévélnek. A huzalok hosszát és a több leereszkedő huzal közötti távolságot a megrendelő határozza meg előre. A felső rögzítés horgok segítségével történik.

Azon növények termesztési igényeinek kielégítésére, amelyeknél a növekedés mértéke nehezebben behatárolható, létezik egy kiegészítő opció, az Ideal Tutor Dinamico rendszer. Ez lényegében ugyanaz, mint a fent leírt rendszer, de moduláris szerkezettel van ellátva, amely lehetővé teszi a termesztő számára, hogy modulonként 30-60 cm-rel lejjebb engedje a növényt. Ez a művelet akár háromszor is elvégezhető, így a növény 90-180 cm-rel tovább nőhet. Ez lehetővé teszi a termesztő számára, hogy a növények vegetatív élettartamát hosszabb időre meghosszabbítsa. Ennek eredményeképpen nő a termelékenység és elkerülhetők a növény újratelepítésével járó költségek.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9524773/how-to-reduce-labour-when-tying-up-greenhouse-plants/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.

„Drágán termelni és rosszul nősülni mindenki tud”….

2022. január 14. 08:31

Az áremelkedésekkel a nyersanyag ciklusok lökéshullámai elérték a mezőgazdaságot is. Ráadásul a globális ellátási láncok akadozása a hullámzást csak fokozza.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gyomosodás őszi káposztarepcében - 5. rész

2021. december 14. 04:36

Ha a repce gyomosodásának kérdését közelebbről megnézzük, akkor a legkorábbi problémaként egy kultúrgyomot, az árvakelésű gabonát kell megemlítenünk.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.