Növénytermesztés

Javaslat a belvízkárok mérséklésére

Agrofórum Online

A körülmények ismeretében kiváló megoldást kínál a belvízkárral érintett táblarész VITERRA zöldítési keverékkel történő hasznosítása.

A belvizes területeken őszi vetésű állományok pusztulhatnak ki, talajmunkával előkészített táblarészek válhatnak megközelíthetetlenné az átmeneti vízborítás miatt. A probléma kezelése komoly fejtörést okozhat a gazdálkodók számára. Felmerül a kérdés: mit tehetünk a belvíz alól felszabaduló területekkel?

Érdemes fontolóra venni, hogy a tavaszi kultúrák vetésekor milyen megoldások alkalmazásával mérsékelhetjük a keletkezett károkat, a nehéz körülmények ellenére hogyan teremthetünk értéket az akár jelentős méretű táblarészeken.

Egyszerre több szempontot figyelembe véve, a szakmai és gazdaságossági érveket, valamint a jogi szabályozást szem előtt tartva szükséges mérlegelnünk a lehetőségeket és döntést hoznunk. A gazdálkodó ennek megfelelően parlagot hagyhat és átmenetileg kivonhatja a termelésből a kérdéses területet, vagy az utónövény-korlátozást figyelembe véve más gazdasági növénnyel hasznosítja az érintett szántót. Bárhogyan is dönt, a legfontosabb teendő a belvizes területekről az összegyűlt víz elfolyásának biztosítása abból a célból, hogy az érintett táblarész a lehető leghamarabb regenerálódhasson.

A belvíz levezetését követően, amint a terület adottságai alkalmassá válnak a talaj-előkészítő munkákra, a talajt lehetőleg forgatás nélkül, kezdetben sekélyen, majd egyre mélyebben járatott eszközzel frissítsük. Amennyiben nem az árutermelés, hanem a terület regenerálása a célunk, a gazdaságosságon túl más szempontokat is szükséges figyelembe venni a döntés meghozatalakor. A körülmények ismeretében ehhez kiváló megoldást kínál az érintett táblarész VITERRA zöldítési keverékkel történő hasznosítása. A gazdaságon belül legkésőbb májusig még átcsoportosíthatók a zöldítésre szánt területek, ezért ott és úgy alkalmazhatjuk a talajjavító keveréket, ahol szakmailag a legindokoltabb, és ezzel a jogszabályoknak is megfelelünk.

Kellő szakmai megalapozottsággal dönthetünk a tábla vagy táblarész bevetéséről is. Ebben az esetben – a nehéz körülményeket és az őszi vegyszerhasználatot figyelembe véve – elsősorban a szélsőséges körülményekhez jól alkalmazkodó napraforgó vetése merülhet fel megoldásként. Amennyiben a napraforgó mellett döntünk, a hibridválasztást a megszokottnál is körültekintőbben szükséges elvégezni. A belvíz nyomán károsodott, a vetéshez körülményesen és olykor megkésve előkészíthető talaj, továbbá a várhatóan erős gyomnyomás kedvezőtlen termesztési feltételeket teremthet. Ebben az esetben előnyös lehet, ha a választott hibrid a herbicid toleranciáján alapuló, rugalmasan elvégezhető és nagy hatékonyságú CLEARFIELD PLUS gyomirtási technológia kivitelezésére alkalmas. Továbbá korszerű hibridjellemzőkkel rendelkezik, azaz nagy termőképességű, kiváló betegség-ellenállósággal bír, rövidebb tenyészidejéből fakadóan a megkésett vetésidőhöz jól illeszthető és a vetési problémákból adódó növényhiányt is képes kompenzálni. Erre is van megoldás a SAATEN-UNION Hungária Kft. napraforgóhibrid-ajánlatában. A belvíztől visszahódított területekre a felsorolt fajtajellemzőkkel rendelkező, korai érésű SURPRISE CL PLUS hibridet ajánljuk elsősorban.

Varga Gábor
termékfejlesztő
SAATEN-UNION Hungária Kft.
www.saaten-union.hu

Amennyiben szeretne ingyenesen és rendszeresen friss szakmai információkat kapni hasonló témakörben, regisztráljon itt!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Optimális technológia a maximális terméspotenciál kiaknázása érdekében

2022. október 6. 08:34

Többféle kísérletben is bizonyítást nyert, hogy a hibridek adaptációs képessége rendkívüli, ugyanakkor meghatározhatók és precíziós módszerekkel biztosíthatók azok a feltételek, amelyek között a legnagyobb teljesítményre képesek.

„Önellátóak vagyunk a vetőmag és a nemesítés tekintetében” - A KWS 20 éve veti a jövőt Magyarországon

2020. január 29. 16:42

Ha a magyar vetőmag-piacot összehasonlítjuk a régióssal, akkor azt látjuk, hogy a hazai termelők igényesek a genetikára, a csávázószerekre, és sokkal fejlettebb az agrotechnikájuk.

Vadélőhely fejlesztési lehetőség

2019. szeptember 21. 04:38

Az Országos Magyar Vadászkamara 2017-ben elfogadta a Vadgazdálkodási Alap működési szabályzatát. Idén harmadik alkalommal nyitja meg élőhelyfejlesztési pályázatát a vadászatra jogosult szervezetek számára. A vadásztársaságok 2019. október 1. és 31. között adhatják be pályázati anyagaikat a 2020/2021-es vadászati évre.

A tönköly, a tönke és az alakor – Kalászos kísérletek biogazdálkodóknak

2022. november 23. 18:26

A célirányos nemesítés már évek óta zajlik hazánkban, az új, speciális fajtákra viszont még várni kell.