Növénytermesztés

Jóváhagyták a lila paradicsomot, izgalmas termék kerül a fogyasztók elé

Agrofórum Online

A Norfolk Plant Sciences (NPS) sikeresen lezárta az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósággal (FDA) folytatott konzultációt a magas antioxidáns tartalmú lila paradicsommal kapcsolatosan.

Az FDA átfogó vizsgálatot követően kijelentette:

„Jelenleg nincsenek további kérdéseink a Del/Ros1-N paradicsomból származó humán élelmiszerekkel kapcsolatban.”

Az FDA ezen döntése összhangban van az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának 2022 szeptemberében hozott pozitív döntésével, ami jelentős mérföldkövet jelent a Norfolk számára.

A lila paradicsom figyelemre méltó áttörést jelent a táplálkozásban, amely a fogyasztók számára egy újfajta egészséges kiegészítést kínál étrendjükhöz. Ezzel az eredménnyel a vállalat készen áll a lila paradicsomtermékek, köztük a friss paradicsom és a házi kertészek számára szánt vetőmagok bevezetésére.

A patinás John Innes Centre-ben, Norwichban (Egyesült Királyság) Cathie Martin professzor nemesítette ki a lila paradicsomot, amelynek kivételes antioxidáns tulajdonságait két génből nyerte, amelyek a tátika (Antirrhinum majus) virágából származnak. Ezek a gének természetes módon serkentik a paradicsom lila pigmentek termelésére való hajlamát, ami a lila héjú paradicsom, és emellett egyébként az áfonya, a szeder és a padlizsán élénk színét eredményezi.

A konzultációs folyamat során az FDA aprólékosan felülvizsgálta a lila paradicsom összetételét, biztonságosságát és más releváns paramétereket. A lila paradicsom tápanyag-összetétele hasonló a hagyományos paradicsoméhoz, kivéve a nyilvánvalóan magasabb antocianinszintet.

Az antocianinoknak többek között antioxidáns, gyulladáscsökkentő, rákmegelőző, agyműködést javító, valamint szívbetegségek elleni tulajdonságokat tulajdonítanak. Az ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy a biotechnológiával előállított lila paradicsom az emberi táplálkozás szempontjából nem ad okot semmiféle aggodalomra. Érdekes adalék, hogy az antocianin tartalom nem befolyásolja a paradicsom ízét: arra sokkal nagyobb hatással vannak a környezeti feltételek.

„Ez kiváló hír – mondta az alapító Prof. Cathie Martin. – Tizenöt évvel az első lektorált publikációnk után izgatottan osztom meg kutatásom egészséges gyümölcseit a paradicsom rajongókkal és a kertész társadalommal.”

Az alapító professzor, Jonathan Jones is megosztotta az észrevételeit:
„Az FDA lila paradicsomra vonatkozó »nincs több kérdés« ítélet vízválasztó pillanatnak tűnik. Mióta Cathie és én több mint 15 évvel ezelőtt megalapítottuk az NPS-t, a kihívásokkal teli szabályozási folyamat akadályozta elképzelésünket, víziónkat egy olyan fogyasztói biotechnológiai vállalatról, amely extra, vizuálisan és egészségügyileg is pozitív tulajdonságokat adhatna a friss termékekhez. A kihívásokat sikeresen leküzdöttük, és alig várjuk, hogy ezeket a plusz pozitív tulajdonságokat olyan termékeken keresztül mutassuk be a nagyközönségnek, ami lehetővé teszi a fogyasztók számára a választás lehetőségét.”

Nathan Pumplin, a Norfolk Healthy Produce vezérigazgatója köszönetét fejezte ki az FDA-nak a termék gondos felülvizsgálatáért:
„Az FDA-tól és az iparágunktól kapott támogatás és elkötelezettség igazán inspiráló volt, miközben a termékek és élelmiszerek következő generációjának útját. Alig várjuk, hogy bemutathassuk ezeket a kivételes tulajdonságokat a lelkes fogyasztók számára egy olyan paradicsommal, amely egyfelől lenyűgözi az ízlelőbimbókat, másfelől hozzájárul a jó közérzethez is.”

Jessica Louie, a Norfolk Healthy Produce technológiai igazgatója elárulta, hogy a lila paradicsom jelenleg is kapható:
„Korlátozott lilaparadicsom-készletünk máris hódító útjára indult, és egyre több embert kápráztat el. Izgatottan folytatjuk ezt az utat a helyi termelőink támogatásával, miközben bevezetjük ezt a figyelemre méltó terméket a kiválasztott éttermekben és piacokon. Alig várjuk, hogy 2024-ben bővítsük ennek a kivételes terméknek az elérhetőségét, hogy mindenki számára hozzáférhetőbbé tegyük.”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

A magánterületen lévő fa kivágása is lehet engedélyköteles!

2024. március 12. 07:10

Településtől, önkormányzattól függ, hogy engedélyhez kötik-e a magánterületeken lévő fák kivágását. Érdemes tehát tájékozódni, mielőtt láncfűrészt, fejszét ragadunk.

A glifozáttal kapcsolatban „nincs kritikus probléma” – fontos elismerés született

2023. július 7. 08:05

Az EFSA nem lát komolyabb problémát, de néhány hiányzó adat még van a glifozát teljes körű értékeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a vitatott glifozát gyomirtó 2023 után jóváhagyásra kerül? Nézzük a részleteket.

Gombagyűjtési szabályok I.

2022. április 28. 06:36

Milyen alapvető szabályokat kell betartanunk, ha gombászni indulunk? Mikor és hol gyűjtsünk gombát? Mely területeken kerüljük a gombagyűjtést? A cikksorozat első részében ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.