Növénytermesztés

Kedvez az idő az aratóknak – kiváló a kukoricának, napraforgónak

OMSZ

A héten nagyobb részt száraz időre van kilátás, és visszatér a nyári meleg is. Ugyanakkor előre láthatóan pénteken-szombaton érkezik majd egy hidegfront nyugat felől, mely záporokat, zivatarokat, és pár fokos lehűlést is hoz. Ez után azonban gyorsan visszatér majd az aratásra ideális idő.

Az elmúlt héten nagyobb részén, meleg, párás idők jártak az országban. Több hullámban is érkezett csapadék, melyből főleg az északi és a dunántúli országrész kapott nagyobb mennyiséget. Ezeken a területeken sokfelé hullott 20, többfelé 30 mm-t is meghaladó mennyiség, így arrafelé a talaj fölső 20 cm-es rétege sokfelé telített nedvességgel, de a mélyebb rétegekben is bőséggel van nedvesség.

Az Alföld középső területein ugyanakkor alig esett, arrafelé szinte szárazak maradtak a földek, a heti csapadékösszeg nagy területen 5 mm alatt alakult. Így az Alföld jelentős részén viszonylag száraz a talaj, különösen a 20-50 cm-es rétegben mutatkozik jelentős vízhiány. A hét végére észak felől száraz, de szokatlanul hűvös levegő árasztotta el a Kárpát-medencét: a maximumok vasárnap a napos idő ellenére már csak 20 fok köré, kevéssel a fölé emelkedett, hétfő reggelre pedig országszerte 10 fok alá csökkent a hőmérséklet. Az ennyire hűvös idő legtöbb növényünknek már nem kedvező ebben az időszakban.

Az országban zajlik az aratás, a kukorica és a napraforgó pedig egyre többfelé virágzik. A betakarításban lévő kultúrákat a csapadékos időjárás károsan érintette, terméscsökkenést és minőségromlást okozott, és sok a megdőlt állomány is. Ugyanakkor a kukorica és a napraforgó nagyon meghálálja az esőt: igen intenzív volt a növekedés, illetve a fejlődés az elmúlt időszakban.

A kukoricának a címerhányástól a szemfejlődésig van a legnagyobb vízigénye, míg a napraforgónak a virágzás idején. Idén ezek a fenológiai fázisok az átlagosnál hamarabb következtek be, és jelenleg általában kedvező talajnedvességi viszonyok állnak a növények rendelkezésére ebben a kritikus időszakban.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. A változást mutató térképen az egyre több sárga és vörös szín azt mutatja, hogy az őszi búza és a repce a termésérés-betakarítás fázisában jár, már nincs zöld tömege. Ugyanakkor zöld színek jelzik a kukorica és a napraforgó táblákon az intenzív zöld tömeg növekedését. Az anomália térkép alapján, a legtöbb helyen a sokéves átlag fölötti a zöld tömeg aránya, az ország déli részén, különösen Szarvas környékén van kiterjedt negatív anomália, mely a más területekhez képest hullott kevesebb csapadékkal is összefüggésben lehet.

Az előttünk álló héten gyorsan melegszik a levegő: kedden a még hűvös reggel után délután már 26-27, szerdán pedig 30 fok közelében alakul a hőmérséklet és száraz idő valószínű. Így tovább szikkad a talaj felszíne, szárad az aratnivaló.

Csütörtökön még csak a Dunántúlon és északkeleten, pénteken, illetve szombaton már másfelé is várható zápor, zivatar. A csapadék mennyisége vasárnap estig területi átlagban a jelenlegi számítások szerint 10-15 mm alatt marad majd, összességében fogyni fog a nedvesség a talajból.

A csapadékkal pár fokos átmeneti lehűlés is érkezik, aztán a hét legvégétől csökken a csapadék kialakulásának esélye. A csapadékos időszakokon kívül minden nap 40% alá csökken a levegő páratartalma, de eleinte a még sokfelé nedves talajfelszín miatt főleg éjjel és a zártabb állományokban magas lehet relatív nedvesség, mely a gombás megbetegedéseknek kedvez.

Főleg péntektől vasárnapig várható szeles idő, viharos széllökések zivatarok környezetében alakulhatnak majd ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Elemzők szerint nagyobb lehet a vártnál az amerikai export

2021. április 6. 06:35

Chicagóban hétfőn a búza 1,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,7 százalékkal drágult. Közben a kukorica kurzusa 1,1 százalékkal csökkent.

A tavaszi repceszezonról

2022. május 12. 06:38

Alighanem egyetértenek velünk abban a repcetermesztők, hogy egyáltalán nem volt egyszerű a tavaszi szezon.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.

Bolhakártétel? Repcében? Tavasszal?

2021. április 7. 06:37

Igazán nem állíthatjuk, hogy a tavaszi időszak jellegzetes kárképe lenne repcében a nagy repcebolha (Psylliodes chrysocephala) kártétele. Azt pedig végképp nem mondhatjuk, hogy az olyan mértékű is lehet, amely akár az érintett növény pusztulásához is vezethet.