Növénytermesztés

Martonvásáron a Bánkuti búza volt a sor elején

Agrofórum Online

Évek óta az egykor hírneves és márkaként emlegetett „magyar búza”, a Bánkuti 1201-es fajta nyitja a fajtasort a martonvásári bemutatókon. A program azonban szokás szerint – és most is – az MTA-ATK Mezőgazdasági Kutatóintézetének parkjában, a szigeten kezdődött. A Beethoven muzsikájához és a madárcsicseregéshez szokott szigetet ezúttal a szakemberek sokasága népesítette be június 15-én.

A rendezvényt Prof. Balázs Ervin akadémikus, az MTA-ATK főigazgatója nyitotta meg. Felhívta a figyelmet a legújabb kutatási eredményekre, illetve néhány szóban megemlítette, hogy a jövő évben indul az a nagyszabású beruházás, amelyik egy világszínvonalú kutatóbázisnak ad otthont itt, az intézmény területén.

Ebben a Martonvásáron jelenleg is működő kutatás mellett helyet kapnak a Budapestről kiköltöző növényvédelmi, illetve talajtani és agrokémiai kutatásokkal foglalkozó intézmények is.

*

Vancsura József, a GOSZ elnöke „A búzatermesztés versenyképességének alakulása” címmel tartott előadást. Az elmúlt héten, Szegeden elhangzottakkal szinkronban, az itt elmondottak során is a katasztrofálisan alacsony felvásárlási árak tarthatatlan volta ellen kelt ki.
(IDE kattintva elolvashatja ‘Magvas gondolatok Betidán’ című szegedi tudósításunkat!)

*

A fák hűvösében Vida Gyula, az MGI tudományos osztályvezetőjének előadásával folytatódott a program „A martonvásári kalászos gabonanemesítés legújabb eredményeinek” ismertetésével.

Az időjárási körülmények és az elmúlt évtizedek búzatermesztésének bemutatásával kezdte előadását, majd rátért azokra a kihívásokra, amelyeket a klímaváltozás és a mindenkori piaci környezet támaszt a kutatással szemben.

Ezután következett a fajtaismertetés, amelyet a résztvevők a martonvásári fajtakatalógusban bővebb formában is megtalálnak.

*

Dr. Árendás Tamás tudományos főmunkatárs az agrotechnikai kutatások eredményeiről számolt be, a precízebb búzatermesztésre fókuszálva. Előadásában végigvette azokat a legfontosabb technológiai elemeket, amelyek döntő hatással vannak a búzatermesztés eredményességére, kezdve az előveteménnyel és a talajműveléssel. A technológia három hangsúlyos elemét emelte ki: tápanyag-utánpótlás, vetésidő, vetőmag-mennyiség. A tavaszi növényápolásra és növényvédelemre is felhívta a figyelmet. (Előadását a gabonavetéseket megelőzően, majd a szeptemberi lapszámunkban olvashatják.)

*

Szokás szerint szó esett a kukoricákról is. Dr. Marton L. Csaba tudományos osztályvezető a 60 éves hibridkukorica nemesítés mérföldköveiről beszélt, visszaemlékezve az elmúlt évtizedekre, amikor a hibridkukorica előállításban világnagyhatalom volt.
Megemlítette – amire a magam korosztálya még visszaemlékszik -, hogy itt, Martonvásár-Erdőháton épült fel az első hibridüzem.

Előadását rövid fajtaismertetéssel zárta.

*

Dr. Oross Dénes ügyvezető igazgató a martonvásári kalászos gabonák vetőmagvainak hazai és külföldi értékesítéséről számolt be.

A Martonvásáron folyó nemesítési munka nemcsak itthon, de a határainkon túl is széles körben ismert – kezdte előadását -, mert vagy az itt tanuló egyetemisták, vagy a számos külföldi delegáció révén jutott el jó hírünk a világ számos országába.

Martonvásár központi szerepet lát el az agrárkutatásban, és ma Magyarországon nincs olyan szakember, aki ezt megkérdőjelezné.

A vetőmagpiacon erős a verseny, amelyben helyt kell állni. Ennek érdekében új struktúrában folytatják tevékenységüket a minél szélesebb piaci részesedés céljából. Ez az Elitmag, illetve a Bázismag közös ügyvezetése, a szaktanácsadói, és kereskedői hálózatának bővítése során valósul meg. (Előadását teljes terjedelmében augusztusi lapszámunkban ismertetjük.)

*

A szántóföldi bemutatókra buszokkal utaztak a gazdák.

A fajtákat Dr. Láng László tudományos tanácsadó mutatta be, kezdve a ma is minőségi etalonnak számító Bánkuti 1201-es fajtával. Ezt követték a már jelentős piaci részesedést maguknak tudható fajták, illetve a legújabb nemesítési irányzatokat és eredményeket bemutató kalászosok, kezdve a búzával és zárva a zabbal.

*

Az agrotechnikai kísérleteket Árendás Tamás ismertette a „kettészakadt” résztvevőket ideszállító autóbuszok utasainak. A szigeten elhangzott előadását gyakorlati példákkal egészítette ki, amit a kísérleti parcellák látványosan vissza is igazoltak.

*

Visszatérve a szigetre – nem fogják kitalálni – már a sóhajok hídján érezhettük a kiválóra vizsgázott pörkölt illatát.

*

A program a programon kívüli fakultatív programmal zárult. Nyitott kapunk címmel laboratóriumi, fitotroni látogatásra, illetve drón bemutatóra invitálták a résztvevőket a szervezők.

U.i.: Részletesebb beszámolót augusztusi lapszámunkban olvashatnak.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Szakmai nap Martonvásáron – három felvonásban

Nekikeseredett az idő. Azért ez a Medárd csak nem hagyja magát. Ha egyszer esik, akkor bizony esik. Szinte nem múlik el nap június 8-dika óta, hogy valahol az országban özönvízzel, jégesővel, szélviharokkal ne keserítené az egyre szélsőségesebb időjárás a lakosság, meg persze a gazdák életét.

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

2022. július 16. 11:47

Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a KITE szakemberei a Green Deal kapcsán is.

MARTONVÁSÁRI ORSZÁGOS KALÁSZOS FAJTABEMUTATÓ

2020. május 25. 08:14

Tisztelettel meghívjuk Önt és Munkatársait a 2020. június 10. és 12. között tartandó, a rendkívüli helyzetre való tekintettel a szokásostól eltérő rendezvényünkre.

Korán érett, ami el nem fagyott, a pénz meg elúszott

2018. július 20. 04:12

Kitalálták. A kajszibarackról van szó. Az alma után egyik meghatározó gyümölcsünk a kajszi/barack, ami az idén ugyancsak csalódást okozott a termelők jelentős részének a fagykárok miatt.