Az elmúlt hónapban bekövetkezett kedvezőbb időjárási viszonyok segítettek az őszi gabona vetésének időben történő befejezését Európa nagy részében. Ezek a körülmények azonban túl későn érkeztek meg a repce tekintetében –közölte az Európai Unió MARS terményfigyelő szolgálata. Magyarország, Románia és Bulgária kilátásai jónak tekinthetők.
Az októberi sűrű esőzések lassították a vetés előrehaladását Nyugat-, Közép- és Délkelet-Európa nagy részén, de a novemberi szárazabb időjárási viszonyok lehetővé tették a gazdálkodóknak, hogy haladjanak a vetési munkálatokkal a Benelux-államokban, Franciaországban, Németországban, Lengyelországban, Szlovéniában és Horvátországban – szerepelt a havi jelentésben.
A Csehország keleti részén és Szlovákiában tapasztalható bőséges csapadék azonban tovább késleltette az őszi vetéseket, és rossz körülményeket idézett elő a már elvetett növények számára.
Magyarország, Románia és Bulgária is jelentős késéseket tapasztalt az október eleji bőséges csapadék miatt, de a november eleji szokásosnál szárazabb időjárás és az elkövetkező napokra vonatkozó előrejelzések segíthetik a vetések befejezését – közölték.
Elemzők arra számítanak, hogy az EU-ban és Nagy-Britanniában a búzával beültetett területről a 2021-es betakarítás során jelentős mennyiséget lehet majd betakarítani a tavalyi eső okozta gyengébb vetésidőszakhoz képest.
A novemberi kedvező időjárási viszonyok lehetővé tették a felzárkóztatást a betakarítási munkálatokban a legtöbb régióban. Számos helyen októberben késésekről számoltak be – közölte a MARS.
A repce vetését a száraz talaj és a túlzott esőzések akadályozták több fő termelő országban, és uniós szinten a vetett terület várhatóan a tavalyi és az ötéves átlag alatt marad – közölte a MARS.
„A kisebb méretű vetésterületeket – különösen Franciaországban és az Egyesült Királyságban – a kockázatkerüléssel is magyarázzák azok a gazdálkodók, akik az utóbbi években a nehézségek és a kiábrándító termések miatt nem olyan szívesen foglalkoznak már repcével” – tették hozzá.