Növénytermesztés

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

Agrofórum Online

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Az alma- és körtetermesztők számára jelentős beruházás ugyan a napenergia-rendszer, de bíznak benne, hogy a befektetés megtérül, mert így nem kell a bizonytalan dél-afrikai áramszolgáltatásra alapozniuk az öntözést.

Rendszeresen nincs áram

Az országban már 15 éve küzdenek azzal, hogy teljesen megbízhatatlan az energiaellátás. Ugyanis Dél-Afrika szükségletéhez képest az állam nem tud elég áramot előállítani, ezért alkalmanként átlagosan négy órára ellátás nélkül maradnak a helyi háztartások és vállalkozások egyaránt.

A kimaradás óriási problémákat okoz a mezőgazdaságban is, ezért fektetnek egyre többen és többet a napelemrendszerekbe, valamint az áramot eltárolni képes akkumulátorokba. Ezzel ugyanis biztosított a termesztés folyamatossága, ráadásul a környezet védelme sem utolsó szempont.

Egy termelő például azt mondja, hogy amióta 2023 októberében üzembe helyezték a napelemrendszert, 32 tonnányi szén-dioxid-kibocsátást spórolt meg, ami megegyezik azzal, amennyit 45 fa kötne meg. „Ez egy win-win szituáció” – jelentette ki. További előny, hogy függetlenné vált a termelésük a külső tényezőktől.

Főleg öntözésre kell az energia

A gazdaságokban a legnagyobb fogyasztó az öntözőrendszer, amit most már igény szerint, akár nagyobb teljesítménnyel tudnak üzemeltetni.

A dél-afrikai gazda elmondta, hogy egyelőre rajta vannak a hálózaton, de a fogyasztásuk egyharmadát már napenergiával fedezik. Egy másik termelő pedig nemcsak napelemet használ, hanem a fák számára a szükséges vízmennyiséget magasabb helyeken gátakkal gyűjti össze, hogy öntözéskor már csak a gravitációra kelljen hagyatkoznia. A szennyvizet pedig egy természetes szűrési folyamattal megtisztítja és öntözésre újra felhasználja.

Az ország fekvése nyilvánvalóan a napos órák számát tekintve szerencsés. A napelemekkel így sem tudnak mindig elég energiát termelni, viszont generátorokkal és a kábelen érkező árammal együtt már biztonságos az ellátás. Dél-Afrikában a megtermelt energia nagy része szénből és fűtőolajból származik, így még nagyobb a jelentősége a szén-dioxid-lábnyomot csökkentő napenergiának.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Wine Australia: népszerűsíteni kell a borászati ágazatot

2020. április 12. 09:38

A munkaerőhiány miatt nagyon fontos feladat, hogy a fiatalok előtt ne csak fogyasztói szempontokból népszerűsítsék az ágazatot.

A francia vörösbor hanyatlása

2025. január 9. 15:10

A francia vörösbor hosszú ideje ikonikus része az ország kultúrájának, ám az iparág az utóbbi évtizedekben súlyos válsággal szembesült.

Ültetvénytelepítés szakértelemmel kedvező finanszírozás mellett

2021. március 31. 14:57

Magyarországon a támrendszeren alapuló jégvédő rendszerek a legelterjedtebbek, amelyek forgalmazásában és telepítésében a KITE Zrt. több éves múltra tekint vissza. Az elmúlt 10 évben több mint 1300 hektáron végeztünk teljes projektkoordinációt a tervezéstől a megvalósításig.

Fagyvédelmi szélgép: akár egy éjszaka alatt megtérül

2021. március 4. 10:04

Dr. Apáti Ferencet, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézet intézetigazgatóját, egyetemi docenst ez alkalommal a fagyvédelmi beruházásukról, a szélgépről, illetve annak a működési tapasztalatairól kérdeztük.