Növénytermesztés

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

Agrofórum Online

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Az alma- és körtetermesztők számára jelentős beruházás ugyan a napenergia-rendszer, de bíznak benne, hogy a befektetés megtérül, mert így nem kell a bizonytalan dél-afrikai áramszolgáltatásra alapozniuk az öntözést.

Rendszeresen nincs áram

Az országban már 15 éve küzdenek azzal, hogy teljesen megbízhatatlan az energiaellátás. Ugyanis Dél-Afrika szükségletéhez képest az állam nem tud elég áramot előállítani, ezért alkalmanként átlagosan négy órára ellátás nélkül maradnak a helyi háztartások és vállalkozások egyaránt.

A kimaradás óriási problémákat okoz a mezőgazdaságban is, ezért fektetnek egyre többen és többet a napelemrendszerekbe, valamint az áramot eltárolni képes akkumulátorokba. Ezzel ugyanis biztosított a termesztés folyamatossága, ráadásul a környezet védelme sem utolsó szempont.

Egy termelő például azt mondja, hogy amióta 2023 októberében üzembe helyezték a napelemrendszert, 32 tonnányi szén-dioxid-kibocsátást spórolt meg, ami megegyezik azzal, amennyit 45 fa kötne meg. „Ez egy win-win szituáció” – jelentette ki. További előny, hogy függetlenné vált a termelésük a külső tényezőktől.

Főleg öntözésre kell az energia

A gazdaságokban a legnagyobb fogyasztó az öntözőrendszer, amit most már igény szerint, akár nagyobb teljesítménnyel tudnak üzemeltetni.

A dél-afrikai gazda elmondta, hogy egyelőre rajta vannak a hálózaton, de a fogyasztásuk egyharmadát már napenergiával fedezik. Egy másik termelő pedig nemcsak napelemet használ, hanem a fák számára a szükséges vízmennyiséget magasabb helyeken gátakkal gyűjti össze, hogy öntözéskor már csak a gravitációra kelljen hagyatkoznia. A szennyvizet pedig egy természetes szűrési folyamattal megtisztítja és öntözésre újra felhasználja.

Az ország fekvése nyilvánvalóan a napos órák számát tekintve szerencsés. A napelemekkel így sem tudnak mindig elég energiát termelni, viszont generátorokkal és a kábelen érkező árammal együtt már biztonságos az ellátás. Dél-Afrikában a megtermelt energia nagy része szénből és fűtőolajból származik, így még nagyobb a jelentősége a szén-dioxid-lábnyomot csökkentő napenergiának.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

Heti Fórum: Lemosó permetezésre felkészülni!

2021. február 22. 09:07

Milyen lemosó szereket ajánlanak üzemi szinten és milyet a házikertekbe? Hogyan kell ezeket kijuttatni és mikor van a legmegfelelőbb időpont a permetezésre?

Tájékoztat az Agrárminisztérium a tavaszi fagykárral kapcsolatos kárenyhítésről

2023. április 8. 14:38

A kárenyhítő juttatás iránti jogosultság érdekében már a kárbejelentéskor körültekintően kell eljárni a mezőgazdasági termelőnek, amelyhez az Agrárminisztérium tájékoztatójával kíván segítséget nyújtani.