22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Növénytermesztés

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

Agrofórum Online

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Az alma- és körtetermesztők számára jelentős beruházás ugyan a napenergia-rendszer, de bíznak benne, hogy a befektetés megtérül, mert így nem kell a bizonytalan dél-afrikai áramszolgáltatásra alapozniuk az öntözést.

Rendszeresen nincs áram

Az országban már 15 éve küzdenek azzal, hogy teljesen megbízhatatlan az energiaellátás. Ugyanis Dél-Afrika szükségletéhez képest az állam nem tud elég áramot előállítani, ezért alkalmanként átlagosan négy órára ellátás nélkül maradnak a helyi háztartások és vállalkozások egyaránt.

A kimaradás óriási problémákat okoz a mezőgazdaságban is, ezért fektetnek egyre többen és többet a napelemrendszerekbe, valamint az áramot eltárolni képes akkumulátorokba. Ezzel ugyanis biztosított a termesztés folyamatossága, ráadásul a környezet védelme sem utolsó szempont.

Egy termelő például azt mondja, hogy amióta 2023 októberében üzembe helyezték a napelemrendszert, 32 tonnányi szén-dioxid-kibocsátást spórolt meg, ami megegyezik azzal, amennyit 45 fa kötne meg. „Ez egy win-win szituáció” – jelentette ki. További előny, hogy függetlenné vált a termelésük a külső tényezőktől.

Főleg öntözésre kell az energia

A gazdaságokban a legnagyobb fogyasztó az öntözőrendszer, amit most már igény szerint, akár nagyobb teljesítménnyel tudnak üzemeltetni.

A dél-afrikai gazda elmondta, hogy egyelőre rajta vannak a hálózaton, de a fogyasztásuk egyharmadát már napenergiával fedezik. Egy másik termelő pedig nemcsak napelemet használ, hanem a fák számára a szükséges vízmennyiséget magasabb helyeken gátakkal gyűjti össze, hogy öntözéskor már csak a gravitációra kelljen hagyatkoznia. A szennyvizet pedig egy természetes szűrési folyamattal megtisztítja és öntözésre újra felhasználja.

Az ország fekvése nyilvánvalóan a napos órák számát tekintve szerencsés. A napelemekkel így sem tudnak mindig elég energiát termelni, viszont generátorokkal és a kábelen érkező árammal együtt már biztonságos az ellátás. Dél-Afrikában a megtermelt energia nagy része szénből és fűtőolajból származik, így még nagyobb a jelentősége a szén-dioxid-lábnyomot csökkentő napenergiának.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Kimagasló minőségű, egyedi stílusú fajtaborok a Pécsi borvidékről

2022. február 4. 04:36

Ez alkalommal a mohácsi körzetbe látogattunk el, közelebbről a Hásságyba, a Belward pincészetbe, amely igen komoly változásokon ment át az elmúlt tizenöt évben. Beszélgetőtársam a borászat egyik újragondolója, annak vezetője, Wilhelm Dávid borász volt.

Olaszországban sem kímélte a fagy az ültetvényeket

2021. április 25. 05:19

A Coldiretti szerint az extrém időjárási események gyakoriságának folyamatos növekedése több mint 14 milliárd eurós kárt okozott már az olasz mezőgazdaságban.

Bussay Pincészet: kiváló, bio minőségű borok a Zalai borvidékről

2021. március 21. 03:37

A Zalai borvidék nemcsak, hogy a legfiatalabb hazánkban, de talán a legkevésbé ismert is.

Ne bízza az időjárásra munkája gyümölcsét!

2020. május 5. 09:57

A gazdálkodók munkáját évről évre egyre több veszély fenyegeti, ezek közül leginkább ki kell emelnünk a szélsőséges időjárást, amelyet már idén is megtapasztalhattunk, hisz a március utolsó hetében és április első napjaiban az egész országra kiterjedő fagy jelentős károkat okozott elsősorban a kertészeti kultúrákban, különösen a gyümölcstermesztésben. A fagyok után a következő károsító tényező az aszály lehet, amely hátráltatja a vetések kelését, fejlődését.