A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.
Az alma- és körtetermesztők számára jelentős beruházás ugyan a napenergia-rendszer, de bíznak benne, hogy a befektetés megtérül, mert így nem kell a bizonytalan dél-afrikai áramszolgáltatásra alapozniuk az öntözést.
Rendszeresen nincs áram
Az országban már 15 éve küzdenek azzal, hogy teljesen megbízhatatlan az energiaellátás. Ugyanis Dél-Afrika szükségletéhez képest az állam nem tud elég áramot előállítani, ezért alkalmanként átlagosan négy órára ellátás nélkül maradnak a helyi háztartások és vállalkozások egyaránt.
A kimaradás óriási problémákat okoz a mezőgazdaságban is, ezért fektetnek egyre többen és többet a napelemrendszerekbe, valamint az áramot eltárolni képes akkumulátorokba. Ezzel ugyanis biztosított a termesztés folyamatossága, ráadásul a környezet védelme sem utolsó szempont.
Egy termelő például azt mondja, hogy amióta 2023 októberében üzembe helyezték a napelemrendszert, 32 tonnányi szén-dioxid-kibocsátást spórolt meg, ami megegyezik azzal, amennyit 45 fa kötne meg. „Ez egy win-win szituáció” – jelentette ki. További előny, hogy függetlenné vált a termelésük a külső tényezőktől.
Főleg öntözésre kell az energia
A gazdaságokban a legnagyobb fogyasztó az öntözőrendszer, amit most már igény szerint, akár nagyobb teljesítménnyel tudnak üzemeltetni.
A dél-afrikai gazda elmondta, hogy egyelőre rajta vannak a hálózaton, de a fogyasztásuk egyharmadát már napenergiával fedezik. Egy másik termelő pedig nemcsak napelemet használ, hanem a fák számára a szükséges vízmennyiséget magasabb helyeken gátakkal gyűjti össze, hogy öntözéskor már csak a gravitációra kelljen hagyatkoznia. A szennyvizet pedig egy természetes szűrési folyamattal megtisztítja és öntözésre újra felhasználja.
Az ország fekvése nyilvánvalóan a napos órák számát tekintve szerencsés. A napelemekkel így sem tudnak mindig elég energiát termelni, viszont generátorokkal és a kábelen érkező árammal együtt már biztonságos az ellátás. Dél-Afrikában a megtermelt energia nagy része szénből és fűtőolajból származik, így még nagyobb a jelentősége a szén-dioxid-lábnyomot csökkentő napenergiának.
Fotó: Pixabay