Növénytermesztés

Rekordszójatermés várható Brazíliában

Agrofórum Online

A Datagro előrejelzései szerint Brazíliában a várható szójamennyiség 167,09 millió tonna, ami 11,8%-os növekedés az előző szezonhoz képest.

18 éve tart a bővülés

Az elemzők a hozamok hektáronkénti 9,6%-os növekedésére számítanak, ami 3,55 tonnát jelent. Emellett a 2023/24-es szinthez képest – immár 18. alkalommal – a művelt terület további, 1,8%-os bővülése várható, ami összesen 47 millió hektáros növekedést jelent.

Tovább növeli a brazil gazdaságban a szója jelentőségét, hogy 2020 és 2023 között jelentős áremelkedés volt tapasztalható a helyi piacon, amit a világméretű éghajlati és geopolitikai kihívások okoztak. A 2024/25-ös szezonra azonban árstabilizációt prognosztizálnak. Ezt azonban a termelési költségek enyhe, 5-10%-os csökkenése kíséri, ami magasabb bevételt biztosíthat a termelőknek.

Hogy áll Magyarország szójából?

2023-ban hazánkban 58 138 hektáron termeltek szóját, ennek is a kétharmadát a Dunántúlon. A termésátlag alulról súrolta a 3 tonnát hektáronként.

Azt nem lehet vitatni, hogy nyereséges kultúráról van szó, amelynél a 3 t/ha-os hozam már tisztességes bevételt jelentett. Ráadásul a szója kis költséggel termelhető kultúra, mert az első termesztési évtől kezdve talajoltásra nem kell költeni, illetve nitrogénműtrágyát sem igényel minden esetben.

A problémát inkább az jelenti, hogy egyrészt négyéves vetésforgóban termeszthető, tehát még a szójás vidékeken is viszonylag kis területet foglalhat el. Másrészt fiatalon a gyomosodásra nagyon oda kell figyelni, megfelelő technológiával dolgozni, sőt, már az előveteményben is nagyobb hangsúlyt kell fektetni a gyomirtásra, gyomszabályozásra.

Összességében jövedelmező, hasznos kultúra, amellyel megfelelő körülmények között érdemes megpróbálkozni, de Magyarország sok termőtája nem alkalmas a termesztésére. Pedig a piaca keresleti, és várhatóan az is marad, főleg a GMO-mentes, hazai előállítású szójának.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Jó napot zárt a párizsi gabonatőzsde

2020. május 21. 08:03

A búza kurzusa azt követően lódult meg, hogy a fekete-tengeri régióból olyan hírek érkeztek, mely szerint a terméskilátások alacsonyabbak a korábban vártnál.

A kukorica ára csökken a tavaszi vetések kezdete miatt

2024. április 3. 11:40

A repcét kivéve olcsóbbak lettek a főbb árucikkek a terménypiacokon Amerikában és Európában is a keddi kereskedési napon.

Öt napja esik a búza ára

2020. november 1. 06:38

Európában a vevők uralták a piacot és az elmúlt napok esései után jó hangulatban telt a kereskedési nap. A malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?