Növénytermesztés

Túlélték a pockok a belvizet

Agrofórum Online

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, hogy a víz megtizedeli a rágcsálókat.

Arra számítottak a gazdák, hogy a víz kipusztítja a rágcsálókat. Nem így történt. Magasabb részekre húzódtak, túlélték az enyhe telet, szaporodnak.

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, utóbbi baj némileg enyhíti majd az előbbit, azaz a víz megtizedeli a rágcsálókat. Nem így történt, a kártevőkről kiderült: erősebbnek bizonyult az életösztönük. Felköltöztek a szárazon maradt magasabb részekre, illetve az utak közvetlen közelébe, és tovább szaporodtak.

Abban, hogy tavaly ilyen mértékben megnőtt a számuk, az irtás megszigorítása is közrejátszott. A szakemberek által leghatásosabbnak vélt Redentin 75 RB más állatokat is megölhet, ezért nem szabad kiszórni a földre. A rágcsálók járataikba kell juttatni – ez viszont a több száz hektáros gazdaságokban lehetetlen feladat. Tavaly – igaz, már későn, a pusztítás után – ezért engedte meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy az ország déli megyéiben repülőgépről is kijuttathassák a mérget. Az elmúlt évben az ország néhány megyéjében 800 tonna mérget helyeztek ki, novemberben további 400 tonnára adott engedélyt a hivatal.

Enyhe volt a tél, a vízben álló földeken elmaradt a szántás – ez a talaj megmunkálása mellett arra is jó, hogy megbolygassa a fészkeket –, a körülmények tehát ideálisak a kártevők szaporodásához, hallottuk szakemberektől. A szentesi Árpád Agrár Zrt. vezérigazgató-helyettese, Kovács György szerint idén is nagy kártételre kell számítani, a kártevők száma több, mint tavaly ilyenkor, tovább fognak szaporodni.

Ha nem találnak élelmet, erdőkben, fóliasátrakban, kertekben keresnek majd. Az sem old meg semmit, amit a hivatal javasol, hogy még több ülőfát, leshelyet helyezzenek ki a ragadozó madaraknak. A pocok ugyanis évente 7-8-szor fial, egy-egy alkalommal akár tucatnyi kölyköt, amelyek háromhetesen már ivarérettek. Ezzel szemben például egy bagoly naponta 5-10 egérnél többet nem eszik. A gazdák most annyit tehetnek, hogy várnak, amíg a természet talán végzi a dolgát, és a túlszaporodás miatt betegség vagy táplálékhiány irtja ki az állomány egy részét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Ennyit változott a repce növényvédelme három évtized alatt

2024. február 22. 12:40

Az őszi káposztarepce a napraforgóhoz hasonlóan meglehetősen nagymértékben igényli a hatékony növényvédelmet. Eltérően a többi szántóföldi növénykultúrától, a repce esetében nem a gyomirtás, hanem döntően az állati károsítók elleni védelem a felelős a kezelések számának és a növényvédelmi költségek döntő hányadáért.

Rágcsálók elleni védekezés

2022. január 11. 11:25

Van néhány állati károsító, amelyek nem alszanak téli álmot és még a tél folyamán is folyamatosan táplálkoznak és okoznak ezzel jelentős károkat a gazdáknak. A raktári kártevők mellett a rágcsálók azok, amelyek kártételére gyakorlatilag az év szinte minden napján számítani lehet.

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!