Növénytermesztés

Túlélték a pockok a belvizet

Agrofórum Online

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, hogy a víz megtizedeli a rágcsálókat.

Arra számítottak a gazdák, hogy a víz kipusztítja a rágcsálókat. Nem így történt. Magasabb részekre húzódtak, túlélték az enyhe telet, szaporodnak.

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, utóbbi baj némileg enyhíti majd az előbbit, azaz a víz megtizedeli a rágcsálókat. Nem így történt, a kártevőkről kiderült: erősebbnek bizonyult az életösztönük. Felköltöztek a szárazon maradt magasabb részekre, illetve az utak közvetlen közelébe, és tovább szaporodtak.

Abban, hogy tavaly ilyen mértékben megnőtt a számuk, az irtás megszigorítása is közrejátszott. A szakemberek által leghatásosabbnak vélt Redentin 75 RB más állatokat is megölhet, ezért nem szabad kiszórni a földre. A rágcsálók járataikba kell juttatni – ez viszont a több száz hektáros gazdaságokban lehetetlen feladat. Tavaly – igaz, már későn, a pusztítás után – ezért engedte meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy az ország déli megyéiben repülőgépről is kijuttathassák a mérget. Az elmúlt évben az ország néhány megyéjében 800 tonna mérget helyeztek ki, novemberben további 400 tonnára adott engedélyt a hivatal.

Enyhe volt a tél, a vízben álló földeken elmaradt a szántás – ez a talaj megmunkálása mellett arra is jó, hogy megbolygassa a fészkeket –, a körülmények tehát ideálisak a kártevők szaporodásához, hallottuk szakemberektől. A szentesi Árpád Agrár Zrt. vezérigazgató-helyettese, Kovács György szerint idén is nagy kártételre kell számítani, a kártevők száma több, mint tavaly ilyenkor, tovább fognak szaporodni.

Ha nem találnak élelmet, erdőkben, fóliasátrakban, kertekben keresnek majd. Az sem old meg semmit, amit a hivatal javasol, hogy még több ülőfát, leshelyet helyezzenek ki a ragadozó madaraknak. A pocok ugyanis évente 7-8-szor fial, egy-egy alkalommal akár tucatnyi kölyköt, amelyek háromhetesen már ivarérettek. Ezzel szemben például egy bagoly naponta 5-10 egérnél többet nem eszik. A gazdák most annyit tehetnek, hogy várnak, amíg a természet talán végzi a dolgát, és a túlszaporodás miatt betegség vagy táplálékhiány irtja ki az állomány egy részét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

2019. február 18. 10:52

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Mezei pocok, levéltetvek és kabócák károsítanak a vetésekben

2018. október 31. 09:10

A vetésekbe rendületlenül folytatódik a mezei pocok betelepedés és a fejlettebb vetésekben már megjelentek a gabona levéltetvek és a kabócák is.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Teendők az ültetvényekben ősszel: feltétlenül távolítsuk el a gyümölcsmúmiákat is

2024. október 28. 14:10

Az ültetvényekben előfordulhatnak olyan kártevők is, amelyek ebben az időszakban jelennek meg.