Növényvédelem

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét

Agrofórum Online

Sok esetben felelőtlenül nyúlnak a növényvédő szerekhez a háztáji termeléssel foglalkozók - írja a Magyar Idők.

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét a növényorvosi kamara szerint. A kártevők természetes ellenségeit tartalmazó termékek széles körű elterjedését gyorsíthatja, ha az Euró­pai Unió törekvésének köszönhetően egyszerűsödik az engedélyezési eljárás. A kémiai anyagokat kiváltó szerek használatára a kiskertekben is nagy szükség lenne, a kamara felmérése szerint ugyanis a hobbikertészek és az őstermelők sok esetben a szükségesnél nagyobb dózisú permetszert juttatnak ki a növényekre.

Aggasztó eredményekkel zárult a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara közel félezer kistermelő és hobbikertész megkérdezésével végzett felmérése. A kutatás eredményei szerint a 10 hektár feletti területen gazdálkodók a legtudatosabbak a növényvédelem terén. A jogszabályok ma már esetükben előírják a növényorvos alkalmazását. A szerződéseknek köszönhetően így a termelők esetlegesen hiányzó szakmai tudását a növény­orvos pótolni tudja, segítségükkel a gazdák eredményesen és pontosan alkalmazzák a kémiai anyagokat.

A főként őstermelőként dolgozó piacozók esetében azonban már nem ilyen megnyugtató a helyzet: legtöbbjük nem tudatosan nyúl a permetszerekhez, ráadásul sok esetben az előírt mennyiségeket és a várakozási időt sem tartják be. A legrosszabb eredményeket a hobbicéllal kertészkedők, a saját fogyasztásra termelők körében mérte a kamara. A háztáji termelésben sokkal kevésbé precízek és szabálykövetők a gazdák.

Lesújtó adat, hogy a túladagolást csak a válaszadók fele utasította el kategorikusan, míg ötödük kisebb-nagyobb mértékben egyetértett a nagyobb dózisú növényvédő szer alkalmazásával. Ennek oka egyrészt, hogy sokan úgy gondolják: a gyártók jelentős biztonsági réssel látták el a használati előírást, így a túladagolás sem jelenthet problémát.

Ez azonban téves elképzelés. Tarcali Gábor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke szerint ezek a kémiai anyagok akkor fejtik ki hatásukat, ha az előírások szerint alkalmazzák őket. Egy többszörös túladagolás az emberi egészségre is súlyos veszélyt jelenthet.

A szakember szerint a legfontosabb az lenne, ha a legkisebb termelők és a hobbikertet művelők is az integrált növényvédelembe építenék be a kémiai anyagok használatát. Idetartozik például a fertőzött levelek, termények eltávolítása, illetve a biológiai alapú védekezés is. A szakember szerint ez utóbbi lesz a növényvédelem jövője.

A bio­lógiai szerek olyan rovarokat, gombákat, vírusokat tartalmaznak, amelyek a kártevők természetes ellenségeinek tekinthetők. Ma már számos üvegházban és fóliasátorban használják a növényvédelem ezen formáját a termelők.

A szélesebb körű elterjedéséhez az is hozzájárulhat, hogy az Európai Unió kezdeményezte, hogy a biológiai növényvédő szerek engedélyeztetési eljárása egyszerűsödjön és lerövidüljön. Ha ezt sikerül elérni, akkor a ma még borsos áron kapható termékek is olcsóbban juthatnak el a gazdákhoz. Az elnök hozzátette: a növényvédő szerek használata ma elkerülhetetlen velejárója az eredményes termelésnek, ugyanakkor csak a minimálisan szükséges használatuk megengedhető.

Zsigó György, a növényorvosi kamara budapesti szervezetének alelnöke szerint a helyzeten sokat javítana, ha az érintettek szakszerű információk­hoz jutnának. Ezért a kamara azon dolgozik, hogy valamilyen csatornán elérje azokat a – főként idős – kertészeket is, akikhez az elektronikusan kiküldött tájékoztatók nem jutnak el.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.