Növényvédelem

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét

Agrofórum Online

Sok esetben felelőtlenül nyúlnak a növényvédő szerekhez a háztáji termeléssel foglalkozók - írja a Magyar Idők.

A biológiai szerek használata jelentheti a növényvédelem jövőjét a növényorvosi kamara szerint. A kártevők természetes ellenségeit tartalmazó termékek széles körű elterjedését gyorsíthatja, ha az Euró­pai Unió törekvésének köszönhetően egyszerűsödik az engedélyezési eljárás. A kémiai anyagokat kiváltó szerek használatára a kiskertekben is nagy szükség lenne, a kamara felmérése szerint ugyanis a hobbikertészek és az őstermelők sok esetben a szükségesnél nagyobb dózisú permetszert juttatnak ki a növényekre.

Aggasztó eredményekkel zárult a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara közel félezer kistermelő és hobbikertész megkérdezésével végzett felmérése. A kutatás eredményei szerint a 10 hektár feletti területen gazdálkodók a legtudatosabbak a növényvédelem terén. A jogszabályok ma már esetükben előírják a növényorvos alkalmazását. A szerződéseknek köszönhetően így a termelők esetlegesen hiányzó szakmai tudását a növény­orvos pótolni tudja, segítségükkel a gazdák eredményesen és pontosan alkalmazzák a kémiai anyagokat.

A főként őstermelőként dolgozó piacozók esetében azonban már nem ilyen megnyugtató a helyzet: legtöbbjük nem tudatosan nyúl a permetszerekhez, ráadásul sok esetben az előírt mennyiségeket és a várakozási időt sem tartják be. A legrosszabb eredményeket a hobbicéllal kertészkedők, a saját fogyasztásra termelők körében mérte a kamara. A háztáji termelésben sokkal kevésbé precízek és szabálykövetők a gazdák.

Lesújtó adat, hogy a túladagolást csak a válaszadók fele utasította el kategorikusan, míg ötödük kisebb-nagyobb mértékben egyetértett a nagyobb dózisú növényvédő szer alkalmazásával. Ennek oka egyrészt, hogy sokan úgy gondolják: a gyártók jelentős biztonsági réssel látták el a használati előírást, így a túladagolás sem jelenthet problémát.

Ez azonban téves elképzelés. Tarcali Gábor, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke szerint ezek a kémiai anyagok akkor fejtik ki hatásukat, ha az előírások szerint alkalmazzák őket. Egy többszörös túladagolás az emberi egészségre is súlyos veszélyt jelenthet.

A szakember szerint a legfontosabb az lenne, ha a legkisebb termelők és a hobbikertet művelők is az integrált növényvédelembe építenék be a kémiai anyagok használatát. Idetartozik például a fertőzött levelek, termények eltávolítása, illetve a biológiai alapú védekezés is. A szakember szerint ez utóbbi lesz a növényvédelem jövője.

A bio­lógiai szerek olyan rovarokat, gombákat, vírusokat tartalmaznak, amelyek a kártevők természetes ellenségeinek tekinthetők. Ma már számos üvegházban és fóliasátorban használják a növényvédelem ezen formáját a termelők.

A szélesebb körű elterjedéséhez az is hozzájárulhat, hogy az Európai Unió kezdeményezte, hogy a biológiai növényvédő szerek engedélyeztetési eljárása egyszerűsödjön és lerövidüljön. Ha ezt sikerül elérni, akkor a ma még borsos áron kapható termékek is olcsóbban juthatnak el a gazdákhoz. Az elnök hozzátette: a növényvédő szerek használata ma elkerülhetetlen velejárója az eredményes termelésnek, ugyanakkor csak a minimálisan szükséges használatuk megengedhető.

Zsigó György, a növényorvosi kamara budapesti szervezetének alelnöke szerint a helyzeten sokat javítana, ha az érintettek szakszerű információk­hoz jutnának. Ezért a kamara azon dolgozik, hogy valamilyen csatornán elérje azokat a – főként idős – kertészeket is, akikhez az elektronikusan kiküldött tájékoztatók nem jutnak el.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi teendő: Tafrina a kertekben!

2024. március 25. 09:40

Az országban jellemző hűvös, nedves időjárás különböző növényvédelmi feladatokat hoz. Ilyen körülmények között számítani kell a tafrina megjelenésére is, amely már biztosan megtalálta a virágzó barackfákat is - előrejelzés Zsigó György növényorvos nyomán.

Pattogatni való kukorica: ipari zöldségnövény szántóföldi vetésforgóban

2022. február 11. 05:36

A szakma „netflixes” időszaknak nevezi azt, ami a koronavírus-járvány alatt bekövetkezett, az emberek otthon maradtak, sorozatokat néztek, és popcornt pattogtattak otthonaikban.

Ne hagyjuk magukra a gyümölcsfákat!

2021. október 19. 04:36

A gyümölcsösök szüret utáni gondozásában elsődlegesen törekedni kell arra, hogy folyamatosan kellő információnk legyen a növényzet aktuális állapotáról, a kártevők és kórokozók jelenlétéről, mennyiségéről.

Veszélyes kártevők: Amerikai kukoricabogár

2019. június 19. 04:37

Az amerikai kukoricabogár a legjelentősebb kukorica kártevőink közé tartozik. A kártétele a hektáronkénti 5-10 q-tól a teljes termésveszteségig terjedhet. A lárva és az imágó egyaránt kártevő.