Növényvédelem

„A Priaxornak helye van a növényvédelmi technológiánkban” – Átadtuk előfizetői nyereményjátékunk BASF különdíját

Agrofórum Online

Az Agrofórum 2018-as nyereményjátékában a BASF által felajánlott 50 liter Priaxor kalászos gombaölő szert Vavró Iván, a jánoshalmai Hergevica Kft. tulajdonosa és vezetője nyerte meg. A termék jó helyre került, hiszen a növényvédelmi technológiában már két éve jelen van a készítmény.

Kezdjük egy cégcsoport-bemutatással, hiszen elég sokrétű a Hergevica Kft. és a hozzá kapcsolódó vállalkozások tevékenységi köre.

Ha mindent egybe veszünk, akkor nagyjából 2000 hektáron folytatunk szántóföldi növénytermesztést, illetve további 200 hektár erdőnk is van, amit alvállalkozókkal művelünk. A Hergevica Kft. mintegy 1200 hektárt fed, ami mellett működik a Hambár Kft. Ez egy kis és közepes termelőkre összpontosító integrátor cég. Mintegy 1500 partnerünknek mi végezzük el a termelési műveleteket, biztosítást kötünk, megvásároljuk a növényvédő szert, vetőmagot, és intézzük a kereskedelmet is. Négy településen, Tataházán, Jánoshalmán, Kisszálláson és Szegedszentmihályon vannak szárítótelepeink.

Milyen kultúrákkal foglalkoznak ezeken a területeken?

Leginkább a hagyományos szántóföldi növényeket vetjük. Napraforgót, kukoricát, búzát, árpát és repcét. Korábban volt vetőmag-előállításunk a zöldítéshez, de az olajretek, a homoki zab, a borsó, a facélia, a pohánka és a lucerna nálunk nem hozta az elvárható szintet.
Jellemzően 4 tonna/hektár feletti átlaggal termesztünk repcét, ami természetesen költséges. Abban mi „állandóan szaladgálunk” a permetezőgéppel, hol nitrosolt, hol növényvédő szereket juttatunk ki. Azt is meg kell jegyezni, hogy általában a gyengébb földjeinkre kerül a kalászos gabonák után. A jobb területeken napraforgót és kukoricát termesztünk, utóbbiból 420 hektár átlagában 13 tonnás átlagtermést értünk el. A napraforgó esetében a Mogyi cégnek álltunk elő csíkos napraforgót, ami két éven keresztül jól jövedelmezett, legutóbb azonban közepesen sikerült. Emiatt úgy döntöttünk, hogy felosztjuk, és 50-50% lesz a csíkos és az árunapraforgó. Ezen kívül termesztünk szemes cirokot, ami egyre nagyobb teret kap nálunk.

Minden köszönhető ez a növekvő vetésterület a cirok esetében?

A gyengébb termőhelyeinken már 50 hektáron termesztjük, és azt látjuk, hogy ahol nem lehet jövedelmezően kukoricával foglalkozni, ott kiváló alternatíva. Nagyon jól bírja a szárazságot, szereti a takarmányipar, toxinmentes, magas a beltartalmi értéke, és ha aszály van, akkor tapasztalataink szerint a kukoricánál alacsonyabb termelési költséggel 2 tonnával többet is termelhet. Idén honokon 10 tonnás termésátlagunk lett. Véleményem szerint a következő években jelentősen emelkedni fog a cirok vetésterülete hazánkban.

A BASF Priaxor kalászos gombaölő szerét Kosztolányi Attila, az Agrofórum Kft. ügyvezetője adja át a nyertesnek, Vavró Ivánnak, a Hergevica Kft. tulajdonosának és vezetőjének

Ha már a nyereményjátékunkban Priaxor kalászos gombaölő szert sorsoltunk ki, akkor beszéljünk ezekről a kultúrákról is, különös tekintettel a fungicid használatára.

Mivel nagy területen gazdálkodunk, és sok munka van a cégcsoport irányításával, ezért a növénytermesztést Mikó Sándor vezeti, akivel napi kapcsolatban állok. Mindent megbeszélünk, mindent leegyeztetünk, de van egy fontos megállapodásunk: én a növényvédelembe nem szólok bele. Nem gondolom azt, hogy „mindenhez is” kell értenem.

Akkor adjuk át a szót a növénytermesztési ágazatvezetőnek, Mikó Sándornak. Hogyan illeszkedik a BASF Priaxor a növényvédelmi technológiába?

70-80 hektáron termesztünk takarmányárpát, de van őszi búzánk, hibridbúzánk és 300 hektáron durum búzánk is. Utóbbit 6,3-6,5 tonnás átlaggal arattuk, kivéve tavaly, amikor az utolsó hetekben megfeküdt a növény, és csak 5,1-5,2 tonna lett a hektáronkénti termésátlag. Hibridbúzából 10 tonna feletti eredményeink vannak, ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a jövedelmezősége nem túl magas, hiszen a bekerülési költség jelentős. A kalászosokban magas nitrogéndózisokkal dolgozunk, viszonylag sok nitrosolt juttatunk a területre. Emiatt aztán oda kell figyelni a gombabetegségekre. Már két éve használjuk a Priaxor kalászos gombaölő szert, ami nálunk bevált. Preventív módon védekezünk, és nem is volt mostanában komolyabb gombabetegségünk.

Általánosságban milyen a kapcsolat a BASF-fel? Feltételezem, hogy nem csak kalászos gabonákban használják a készítményeiket…

Mióta működünk, azóta szorosan együtt dolgozunk a BASF-fel. Minden kultúrában jelen vannak, legyen szó gyomirtásról, gombaölő szeres vagy rovarölő szeres kezelésekről. Fontos kiemelni, hogy a területi képviselőjükkel is nagyon jó a kapcsolatunk, mindenben segítséget nyújt.

Az Agrofórum szaklapot mióta olvassák?

Az Agrofórum szaklap is a kezdetektől jelen van a cégünknél, az életünkhöz ugyanúgy hozzátartozik, mint a BASF. Két példányban fizettünk elő, hogy a kollégákkal mindig első kézből juthassunk hozzá a hasznos cikkekhez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A BASF belép a napraforgó-vetőmagok piacára

2019. június 28. 16:17

A napraforgó hibridek először várhatóan 2020-ban jelennek meg a piacokon.

Technológiai tanácsok a napraforgó gyomirtásához

2019. május 10. 03:33

Az állománypermetezések akkor a leghatékonyabbak, ha a gyomnövények 2-4 leveles állapotban vannak.

Jól teljesített a BASF mezőgazdasági megoldások szegmense

2021. február 28. 06:38

A BASF árbevétele 2020 negyedik negyedévében 8 százalékkal, 15,9 milliárd euróra nőtt.

Nőtt a BASF mezőgazdasági részlegének bevétele

2020. május 6. 14:20

Különösen Európában és Észak-Amerikában mutatott fel dinamikus bővülést a BASF agárszegmense 2020 első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest.