A program két részből állt: szakmai előadásokból és szabadföldi bemutatóból.
A szekszárdi dombok között kanyargó úton a Bodri Pincészethez érkeztünk. Ahogy a várszerű pincészethez értünk, és beléptünk a boltíves kapun, az ember nem tudta, hogy egy katedrálisba érkezett-e, vagy egy neves pincészet fogadótermeibe. A vendégeket a BASF munkatársai fogadták.
A program két részből állt: szakmai előadásokból és szabadföldi bemutatóból. A BASF marketing igazgatója, Kőrös Gyula üdvözölte a résztvevőket, aki azzal indította a rendezvényt, hogy a BASF egy olyan szolgáltatással kívánja a partnereit segíteni, amely a szőlő betegségeinek megelőzésére, azok fertőzésdinamikájára irányítja rá a figyelmet. A szakemberek mindennapi munkájukban, a döntéshozatali folyamatokban hasznosítható, praktikus információkkal gyarapodhatnak az itt szerzett ismeretek révén. Szeretnénk alkalmat teremteni – mondta – arra, hogy a teljes szőlővédelmi szezon legkritikusabb időszakában konzultálhassanak partnereink a szakértőinkkel a korai fertőzések felismeréséről és az ehhez igazított optimális védekezésről.
Kőrös Gyula
Dr. Füzi István és Dr. Hoffmann Péter a BASF fejlesztőmérnökei egymást váltva, vetítőképes előadáson mutatták be, a szőlő betegségeinek fertőzésdinamikáját, az elmúlt 26 évben folyamatos tanulmányozással nyert tapasztaltok alapján. A vizsgálat három jellemző szőlő betegségre terjed ki, úgymint a lisztharmat, peronoszpóra és a botritisz.
Dr. Fűzi István
Dr. Hoffmann Péter
A bemutatott ábrán a legnagyobb fertőzési arányt, 49 %-ot a lisztharmat tette ki, 31 % volt a botritisz és 20 % a peronoszpóra. Az előadók megállapították, hogy bár a peronoszpóra részaránya alacsonynak tűnik, az esetlegesen kialakuló korai peronoszpóra járványok súlyos terméspusztulást eredményezhetnek.
Jelen előadásban a lisztharmat járványok kialakulására koncentráltak az előadók. Mivel ez a betegség kiszámíthatóbb és előrejelezhetőbb, mint a peronoszpóra járványok, amelyek alapvetően időjárás függőek. A lisztharmatfertőzés rendszeresen minden évben megjelenik, így az ellene való védekezés és a járvány kialakulásának előrejelzése döntő fontosságú a termés megóvása érdekében. A járványok kialakulása megakadályozható, ha a védekezések időzítése megfelelő. A korai kezelések kulcsfontosságú szerepet játszanak a lisztharmat elleni védekezésben. Az előadók megjegyezték, hogy minél korábbi a bogyók fertőzése, annál nagyobb lesz a kár. A védekezés kulcsa, a bibe védelme, amelyet a virágzás előtt használt felszívódó szerekkel érhetünk el. Minél hatékonyabb ez a korai védekezés, annál kevesebb gondjuk lesz a szőlősgazdáknak a szezon idején, így nemcsak rövid-, de hosszútávon is megtérül a befektetés.
Az előadók a vetített képeken azt is bemutatták, hogy a szőlőlisztharmat, ha már nyomokban megjelenik, az előrevetíti a fertőzés gyors terjedésének lehetőségét különösen akkor, ha az időjárás is, mint hajlamosító tényező úgy alakul, hogy kedvezően hat a gomba gyors felszaporodására és terjedésére.
A szakemberek felhívták a figyelmet, a betegségek időbeni felismerésére, amelyet az előadást követő gyakorlati bemutató során, a növényállományokon is tanulmányozhattak a jelenlévő szőlősgazdák.
*
Azok az érdeklődők, akik nem tudtak a rendezvényen részt venni, az ott elhangzottak summáját megtalálják az Agrofórum honlapján, az Agrárhírek fül legördítésével, a Szőlő-bor menüpontban a témában készült videó megtekintésével.
(Bódis László – Agrofórum Online)