6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Növényvédelem

BASF szőlő start Szekszárdon

Agrofórum Online

A program két részből állt: szakmai előadásokból és szabadföldi bemutatóból.

A szekszárdi dombok között kanyargó úton a Bodri Pincészethez érkeztünk. Ahogy a várszerű pincészethez értünk, és beléptünk a boltíves kapun, az ember nem tudta, hogy egy katedrálisba érkezett-e, vagy egy neves pincészet fogadótermeibe. A vendégeket a BASF munkatársai fogadták.

A program két részből állt: szakmai előadásokból és szabadföldi bemutatóból. A BASF marketing igazgatója, Kőrös Gyula üdvözölte a résztvevőket, aki azzal indította a rendezvényt, hogy a BASF egy olyan szolgáltatással kívánja a partnereit segíteni, amely a szőlő betegségeinek megelőzésére, azok fertőzésdinamikájára irányítja rá a figyelmet. A szakemberek mindennapi munkájukban, a döntéshozatali folyamatokban hasznosítható, praktikus információkkal gyarapodhatnak az itt szerzett ismeretek révén. Szeretnénk alkalmat teremteni – mondta – arra, hogy a teljes szőlővédelmi szezon legkritikusabb időszakában konzultálhassanak partnereink a szakértőinkkel a korai fertőzések felismeréséről és az ehhez igazított optimális védekezésről.


Kőrös Gyula

Dr. Füzi István és Dr. Hoffmann Péter a BASF fejlesztőmérnökei egymást váltva, vetítőképes előadáson mutatták be, a szőlő betegségeinek fertőzésdinamikáját, az elmúlt 26 évben folyamatos tanulmányozással nyert tapasztaltok alapján. A vizsgálat három jellemző szőlő betegségre terjed ki, úgymint a lisztharmat, peronoszpóra és a botritisz.


Dr. Fűzi István


Dr. Hoffmann Péter

A bemutatott ábrán a legnagyobb fertőzési arányt, 49 %-ot a lisztharmat tette ki, 31 % volt a botritisz és 20 % a peronoszpóra. Az előadók megállapították, hogy bár a peronoszpóra részaránya alacsonynak tűnik, az esetlegesen kialakuló korai peronoszpóra járványok súlyos terméspusztulást eredményezhetnek.

Jelen előadásban a lisztharmat járványok kialakulására koncentráltak az előadók. Mivel ez a betegség kiszámíthatóbb és előrejelezhetőbb, mint a peronoszpóra járványok, amelyek alapvetően időjárás függőek. A lisztharmatfertőzés rendszeresen minden évben megjelenik, így az ellene való védekezés és a járvány kialakulásának előrejelzése döntő fontosságú a termés megóvása érdekében. A járványok kialakulása megakadályozható, ha a védekezések időzítése megfelelő. A korai kezelések kulcsfontosságú szerepet játszanak a lisztharmat elleni védekezésben. Az előadók megjegyezték, hogy minél korábbi a bogyók fertőzése, annál nagyobb lesz a kár. A védekezés kulcsa, a bibe védelme, amelyet a virágzás előtt használt felszívódó szerekkel érhetünk el. Minél hatékonyabb ez a korai védekezés, annál kevesebb gondjuk lesz a szőlősgazdáknak a szezon idején, így nemcsak rövid-, de hosszútávon is megtérül a befektetés.

Az előadók a vetített képeken azt is bemutatták, hogy a szőlőlisztharmat, ha már nyomokban megjelenik, az előrevetíti a fertőzés gyors terjedésének lehetőségét különösen akkor, ha az időjárás is, mint hajlamosító tényező úgy alakul, hogy kedvezően hat a gomba gyors felszaporodására és terjedésére.

A szakemberek felhívták a figyelmet, a betegségek időbeni felismerésére, amelyet az előadást követő gyakorlati bemutató során, a növényállományokon is tanulmányozhattak a jelenlévő szőlősgazdák.

*

Azok az érdeklődők, akik nem tudtak a rendezvényen részt venni, az ott elhangzottak summáját megtalálják az Agrofórum honlapján, az Agrárhírek fül legördítésével, a Szőlő-bor menüpontban a témában készült videó megtekintésével.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Veszélyes kártevők: Vetésfehérítő bogarak

2019. április 2. 07:58

A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink egyik legjelentősebb kártevői. Kártevőként Magyarországon először az 1850-es évek végén írták le. Az elmúlt évtizedekben, az 1980-as évektől kezdődően becsült kártétele megduplázódott őszi búzában.

Speciális rovarhálóval a tripszek kártétele ellen

2021. május 17. 06:36

A rovarhálók termelésben történő felhasználása egyre elismertebbnek számít, mely a tripszek elleni integrált növényvédelmi eljárások egyik elemét képezheti.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Gyümölcsfák védelme nem termő évben

2021. június 17. 05:15

Sajnos vannak évek, amikor az időjárás nem kegyes a gyümölcsöseinkhez és már tavasszal megtizedelődik a termésünk. Idén kora tavasszal sem volt ez másképpen, az április eleji fagykárok a legtöbb gyümölcs fajnál nagymértékű terméskiesést okoztak. A fagykárbejelentéseket természetesen meg kell tenni, és ott, ahol semmi nem maradt, várni a jövő évet.