4℃ 0℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Növényvédelem

DuPont: Hűvös tavasz, korai fejlődési erély

Agrofórum Online

Ami szokatlan az idei évjáratban, hogy a kelés és korai fejlődés idején megszokott folyamatos melegedés elmaradt, sőt április végén és május közepén is két hideg periódus köszöntött be.

A 2016-os év tavasza bővelkedett szokatlan időjárási fordulatokban. Április második dekádjában szinte nyárias meleg uralkodott 25-26 °C-os csúcshőmérsékletekkel, szárító szelekkel és az átlagnál szerényebb csapadékkal. Mindez arra sarkallta a gazdákat, hogy siettessék a vetést, így Csongrád megye déli részén a kukorica vetőmag 80-85 %-a a földbe került április 20-ig. Ami szokatlan az idei évjáratban, hogy a kelés és korai fejlődés idején megszokott folyamatos melegedés elmaradt, sőt április végén és május közepén is két hideg periódus köszöntött be.

Az alábbi elemzésekben (1. ábra) az április 10 utáni kelési időt követő negyven nap hőmérsékleti adatait vettük figyelembe Hódmezővásárhely térségében.


1. ábra

Bár összességében az átlagosnál lényegesen kevesebb csapadék hullott ebben az időszakban, eloszlása folytán a vetőágy nedves maradt. A kukorica kelése jól és viszonylag egyenletesen megtörtént, azonban pár nappal tovább tartott a szokásosnál. A kukorica korai fejlődéséhez – sok más feltétel optimuma mellett –, elengedhetetlen a megfelelő hőösszeg. A DuPont Pioneer „A kukorica növekedése és fejlődése” című kiadványa alapján a mért hőmérsékleti adatokból meghatároztuk a Hódmezővásárhelyre és környékére jellemző növekedési foknapok számát, a GDD-t. Az alábbi ábrán (2. ábra) látható, hogy ez lényegesen elmaradt az előző évi ugyanitt mért értékekhez képest.

A hideg tavaszi periódus kissé visszafogta a kukorica fejlődését, amit a növekedési hőegység, GDD értékek idei alakulása jól indokol. Tehát, ha hasonló körülmények között úgy tűnik, mintha a kukoricáink fejlettsége elmaradna a kívánatostól, legyünk türelemmel, az elmúlt időszak hő összegének hiánya okozza a lemaradást. A 2015 évi 220 halmozott hőegységgel szemben idén csak 141 egységgel számolhatunk a kelést követő 40 napban, ami a tavalyi értéknek csupán a 64 %-a.


Megjegyzés:* GDD= Growing Degree Days (Növekedési foknapok), ahol a napi minimum és maximum hőmérsékletből képlet alapján kiszámolható a növekedéshez, fejlődéshez használható hasznos hőösszeg. (Tmin+Tmax)/2 – 10 oC.
2. ábra

A hideg periódusok okozhatják a növény elszíneződését is, elsősorban a levelek különböző mértékű lilás árnyalatáról van szó. Néhány hibrid érzékenyebben reagál e tekintetben. Azonban fontos tudni, hogy egyrészt a hideghatás azokat a hibrideket is visszaveti, amelyeknél a lila elszíneződés nem jelentkezik, másrészt, a lila szín lehet egyéb hiánytünet, stressz következménye is, például foszforhiány vagy fitotoxikus tünet. Az utóbbiak általában a forgókon erősebbek, vagy foltokban jelenkeznek.

A DuPont Pioneer kísérleti rendszerében elvetett fajtasorokat minden tavasszal felvételezzük a korai fejlődési erély szempontjából. Ezek a hibridek közötti néha alig látható különbségek általában a fajtasorokban – az egymás mellett 6-6 soronként vetett parcellákon – és az 5-10 leveles fejlettség idején vizsgálhatók jól. Mivel az idei évjárat a kelés szempontjából kedvező volt, a kelési arányban gyakorlatilag nincs különbség a hibridek között, tehát az összes vizsgált hibridünk kiváló arányban, gyakorlatilag 100 %-osan kikelt. Az alábbi összefoglaló adatsorban (3. ábra) a növény nagysága, vitalitása, a kelés – korai fejlődés homogenitása, illetve az esetleges lilulás mértéke látható. Az adatok alapján egyértelmű, hogy a lila elszíneződés nincs összefüggésben a másik két értékmérő tulajdonsággal, vagyis a lilább növények nem feltétlenül mutatnak rosszabb korai fejlődést.


3. ábra

A fenti diagram 4 fajtasor (Apátfalva, Hódagro öntözött, Hódagro öntözetlen és Szarvas) felvételezési adatainak átlaga alapján készült. Az értékelésben legnagyobb súllyal a parcella vitalitását, növénymagasságát, kisebb mértékben a parcella állományának homogenitását, vagyis az egyöntetű kelést, és gyengébb súlyozással a lila elszíneződést vettük figyelembe.

Látható, hogy szinte minden hibridünk jól teljesített az idei hűvös tavaszon. Korai fejlődési erélyük kiváló (a legmagasabb elérhető érték= 2,5). Különösen jó eredményt mutat a P9074, valamint a P9486, P0216 Optimum® AQUAmax® hibridek.  Természetesen a többnyire szubjektív felvételezés nem iránymutató a hibridek végső teljesítményére nézve, hiszen a tenyészidőszak elején járunk.

A DuPont Pioneer innovatív nemesítési programja révén a 2014-16 években összesen 16 új kukoricahibriddel teljesen megújította portfólióját Magyarországon. Míg a korábbi generációkban számon tartottunk korai vetésre nem javasolt hibrideket is (pl.: PR37F73), a felvételezési eredményekből kitűnik, hogy a jelenlegi portfólióban egyöntetűen jó, vagy kiváló minden hibrid korai fejlődési erélye. Tovább növeltük a korszerű, helyi, kontinentális viszonyokra nemesített, ezen belül a szélsőséges időjárásra legjobban reagáló Pioneer Optimum® AQUAmax® kukoricahibridek számát. Az új hibridek genetikailag biztosított tulajdonságai – mint például a hőstressz ellenálló képesség, a szinkronizált virágzás, vagy a zöldszáron érés – szintén biztosíték arra, hogy a tavaszi hőösszeg elmaradását a Pioneer kukoricahibridek a későbbiekben jól kompenzálják.

Szeged, 2016. 05. 22.

Makhajda János
Pioneer agronómus

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Tudnivalók a növényvédő szer vásárlási, forgalmazási és felhasználási engedélyek érvényességéről

2021. január 15. 06:56

A koronavírus-járványra tekintettel a növényvédelmi hatóság a 2020. november 4. napját követően lejáró zöld és fehér könyveket – a lejáró személyi okmányokhoz hasonlóan – a veszélyhelyzet megszüntetését követő 180 napig még érvényesnek tekinti.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Bemutatjuk a Farmet Fantom PRO kultivátort

2020. május 19. 09:47

A Farmet Fantom PRO egy sokoldalúan használható félig függesztett kultivátor, amelynek szerepe egyre inkább fel fog értékelődni a talajművelés változó trendjeinek tükrében. A szigorodó vegyszerhasználati szabályok szükségessé teszik a mechanikai gyomirtás egyre intenzívebb alkalmazását, ugyanakkor igényként merül fel a minimális talajbolygatás, a lehető legsekélyebb művelés és a talajok nedvesség-veszteségének csökkentése.

BASF Digital Farming és Pessl együttműködés: a cél a gyümölcs- és zöldségtermesztés fellendítése

2021. május 28. 06:37

Az együttműködés keretén belüli első projekt egy átfogó kártevőfigyelő és -modellező rendszer kifejlesztésére összpontosít szőlőfajták és almatermésű növények számára