Növényvédelem

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

Agrofórum Online

Két növényvédő szerre vonatkozó javaslattervezetet nyújtottak be a múlt héten Brüsszelben ülésező Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának (SCoPAFF). A flufenacet a parlagi ecsetpázsit elleni gyomirtó szerek fontos hatóanyaga. A flutolanilt gombaölő szerként használják a burgonyában.

Az Európai Bizottság javaslattervezetében megállapítja, hogy egyik hatóanyag sem felel már meg az engedélymegújítás kritériumainak. A flufenacet esetében az indokok között szerepel, hogy endokrin rendszert károsító tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek negatív hatással vannak a hormonháztartásra.

A flutolanil esetében az Európai Bizottság azt kifogásolja, hogy hiányosak a rendelkezésre álló adatok, emiatt bizonytalanságok vannak a kockázatértékelésben, bár az EFSA nem azonosított kritikus területeket a hatóanyaggal kapcsolatban.

Örök vegyi anyagok

Mindkét hatóanyag esetében az Európai Bizottság rámutat, hogy bomlástermékként trifluorecetsav (TFA) keletkezik. A TFA a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS) közé tartozik, amelyeket örök vegyi anyagoknak is neveznek, mert nagyon nehezen bomlanak le.

Ezek mesterségesen előállított vegyi anyagok (több mint 4700-féle), amelyeket széles körben használnak. Közös jellemzőjük, hogy a szén és a fluor atom közötti kémiai kötést tartalmaznak, amely az egyik legerősebb ilyen kötés. Emiatt ezek a vegyületek nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, és idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. Súlyos egészségkárosító hatásokkal hozzák őket összefüggésbe, beleértve a meddőséget, a magas vérnyomást és egyes rákos megbetegedéseket is.

Mi várható ezután?

Az Európai Bizottság flufenacetre és flutolanilra vonatkozó javaslattervezetei nem kötelező érvényűek. Az uniós tagállamok képviselőinek először meg kell vitatniuk és szavazniuk kell a javaslatokról, mielőtt véglegesen visszavonnák a hatóanyagok engedélyének megújítását. Ezért valószínűleg még több hónapba telik, mire a rendelet elfogadására sor kerülhet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Az EU-ban 6 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesítése

2021. április 27. 07:04

Az Európai Unióban 2019-ben értékesített növényvédő szerek mennyisége elérte az adatsor kezdete óta látható legalacsonyabb szintet.

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

AM: a fenntartható növényvédelemhez a növényorvosok munkája nélkülözhetetlen

2023. február 21. 15:31

Magyarország egyetért azzal, hogy csökkenteni kell a növényvédőszerek használatát, de olyan uniós megállapodásra van szükség, amely megtalálja a kényes egyensúlyt az egészségügyi, a környezet- és klímavédelmi, valamint a versenyképességi és gazdasági szempontok között.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.