Növényvédelem

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

Agrofórum Online

Két növényvédő szerre vonatkozó javaslattervezetet nyújtottak be a múlt héten Brüsszelben ülésező Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának (SCoPAFF). A flufenacet a parlagi ecsetpázsit elleni gyomirtó szerek fontos hatóanyaga. A flutolanilt gombaölő szerként használják a burgonyában.

Az Európai Bizottság javaslattervezetében megállapítja, hogy egyik hatóanyag sem felel már meg az engedélymegújítás kritériumainak. A flufenacet esetében az indokok között szerepel, hogy endokrin rendszert károsító tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek negatív hatással vannak a hormonháztartásra.

A flutolanil esetében az Európai Bizottság azt kifogásolja, hogy hiányosak a rendelkezésre álló adatok, emiatt bizonytalanságok vannak a kockázatértékelésben, bár az EFSA nem azonosított kritikus területeket a hatóanyaggal kapcsolatban.

Örök vegyi anyagok

Mindkét hatóanyag esetében az Európai Bizottság rámutat, hogy bomlástermékként trifluorecetsav (TFA) keletkezik. A TFA a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS) közé tartozik, amelyeket örök vegyi anyagoknak is neveznek, mert nagyon nehezen bomlanak le.

Ezek mesterségesen előállított vegyi anyagok (több mint 4700-féle), amelyeket széles körben használnak. Közös jellemzőjük, hogy a szén és a fluor atom közötti kémiai kötést tartalmaznak, amely az egyik legerősebb ilyen kötés. Emiatt ezek a vegyületek nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, és idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. Súlyos egészségkárosító hatásokkal hozzák őket összefüggésbe, beleértve a meddőséget, a magas vérnyomást és egyes rákos megbetegedéseket is.

Mi várható ezután?

Az Európai Bizottság flufenacetre és flutolanilra vonatkozó javaslattervezetei nem kötelező érvényűek. Az uniós tagállamok képviselőinek először meg kell vitatniuk és szavazniuk kell a javaslatokról, mielőtt véglegesen visszavonnák a hatóanyagok engedélyének megújítását. Ezért valószínűleg még több hónapba telik, mire a rendelet elfogadására sor kerülhet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Növényvédő szerek raktározásának új szabályai

2020. június 16. 09:00

A 43/2010. IV. 23. FVM rendelet foglalja össze a növényvédelmi tevékenységre vonatkozó előírásokat, beleértve a felhasználásra, a raktározásra és a tárolásra vonatkozóakat is. A 35/2019-es AM rendelet módosította ennek néhány bekezdését, így a végfelhasználók számára fontos (és enyhítő) előírások kerültek bele a jogszabály szövegébe. Kiemelten időszerű ezek megismerése, hiszen a KM (kölcsönös megfeleltetési rendszer) ellenőrzések során ezeket is vizsgálja a hatóság!

Tippek a szakszerű otthoni növényvédelmi permetezésekhez

2022. március 24. 04:36

Sajnos sok esetben nem lehet kivédeni a károsítók elleni védekezést a házikertünkben, hacsak nem szeretnénk, hogy egész évi munkánk kárba menjen. A következő cikk egyfajta mankót kíván adni a kezdő kertészek részére ahhoz, hogy vajon mire kell mindenképpen figyelnünk a kisebb területek permetezésekor.

Svájc a szintetikus növényvédő szerek mellett

2021. június 20. 05:37

A svájci választópolgárok elsöprő többséggel elutasítottak egy olyan intézkedést, amely betiltotta volna a szintetikus növényvédő szerek használatát, valamint az azokkal kezelt termékek behozatalát is.

A hónap végéig kell bejelenteni a 2018-as növényvédőszer-forgalmi adatokat

2019. október 18. 10:33

2019. október 31-ig kell bejelenteni a 2018-as növényvédőszer-forgalmi adatokat a Nébih Ügyfélprofil Rendszerében (ÜPR).