Növényvédelem

Kiszimatolják a betegséget

Agrofórum Online

A Bio Detection K9 (BDK9) kutyákat vet be az egyes vírusos szőlőbetegségek azonosításához. A szolgálat nemrégiben hirdette ki vírusazonosítási szolgáltatását (egyébként a honlapon precíziós mezőgazdasági szolgáltatási jelzőkkel illetve), mely során elsősorban a szőlő levélsodródás vírus 3 (grapevine leafroll-associated virus csoport egyik tagja), illetve a szőlő vörösfoltosság betegségét (red blotch disease) eredményező kórokozók azonosításában hívják segítségül speciálisan képzett munkakutyákat.

Ezek a világon széles körben elterjedt vírusok csak az Egyesült Államokban 70 milliárd dollárnyi éves veszteséget okoznak. Az alattomos kórokozók elleni küzdelemben a BDK9 olyan költséghatékony megoldást kínál, amely segítségével idejekorán kiszelektálhatók a fertőzött tőkék, amelyek az állomány megbetegedésének forrásául szolgálhatnának – olvasható a fruitgrowernews.com-on.

A BDK9 saját fejlesztésű technológiájával olyan képzési segédeszközöket alkalmaz, amelyek a célvírusok által fertőzött tőkék illatanyagait hordozzák. Az eredmény egy ártalmatlan, rendkívül specifikus szagminta, és a kutyákat pontosan ennek a felismerésére trenírozzák. (Egyébként a kiképzési metódus ugyanaz, mint amellyel a K9 covid-felismerő kutyáit képzi, így a különböző közösségi terekben kiszűrhetők a betegek…)

William Schneider, a BDK9 tudományos főmunkatársa szerint a fertőzött tőkék felkutatása olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban, ugyanakkor a rendelkezésre álló képzési ,,anyag” segítségével a kutyák könnyen taníthatók (bármilyen fertőzött növényi szövetről is legyen szó) a beteg növények ,,kiszúrására”.

A hagyományos molekuláris azonosítási módszerek, mint például a PCR nagy hibaszázalékkal vethetők be a betegségek azonosításában, mivel a vírusok a növény egy kis részében is lokalizálódhatnak. Ráadásul a laboratóriumi módszerek időigényesek. Ezzel szemben a BDK9 által tréningezett kutya néhány szippantással, másodpercek alatt ,,mintát képes venni” egy egész növényről, és jelezni a fertőzést.

Mivel a módszer a téli időszakban, nyugalmi állapotban is bizonyítottan működik, a szőlőültetvények hatékonyan szűrhetők a vegetációs időszakon kívül is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Amikor nem ott és úgy jelentkezik….Tünetek alapján történő tápanyaghiány-diagnózis előnyei és hátrányai a zöldségtermesztésben

2022. szeptember 21. 14:22

A tápanyagellátással kapcsolatos fejlődési rendellenességek tünetei a legtöbb esetben megkülönböztethetők a fertőző betegségek szimptómáitól, de más abiotikus tényező okozta növekedési zavaroktól is (pl. növény toxikus anyagok hatása, klimatikus tényezőkkel összefüggő tünetek, stb.).

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

2021. május 25. 05:37

Az eddigi eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.