Növényvédelem

Lisztharmat a rozmaringon

Agrofórum Online

A lisztharmat az egyik legkönnyebben felismerhető növénybetegség. A levél felszínén fehér, porszerű burjánzásként látható a gomba; az alacsonyabb és árnyékosabb leveleken azonban észrevétlen maradhat.

Az évnek ebben az időszakában érdemes fokozottan figyelni a fűszernövények lisztharmatos megbetegedésére. A közelmúltban a lisztharmat kitörését figyelték meg az üvegházban termesztett rozmaring növényeken.

A meleg nappalok és a hűvös éjszakák nagy hőmérséklet-ingadozása és a magas relatív páratartalom kedvez a lisztharmat kialakulásának. Más levélgomba-kórokozókkal ellentétben, amelyeknek hosszabb ideig tartó párás időszakokra van szükségük, a lisztharmat kialakulását a nedves levelek hátráltatják.

A lisztharmat gombáknak a fertőzéshez és az új spórák termeléséhez nedves körülményekre, 75% feletti relatív páratartalomra van szükségük.

A lisztharmatgombák obligát kórokozók, ami azt jelenti, hogy a tápanyagokat a növényeken keresztül szívják fel és ott növekednek. Élő sejtekből szívják fel a tápanyagot. Ez az egyik oka annak, hogy a lisztharmatfertőzés nem okoz nekrotikus elváltozásokat, mint más gombás levélfoltosság-kórokozók.

A lisztharmat inkább okoz sárguló vagy liluló foltokat, amelyek hasonlóak a tápanyag- és tápanyagtartalom-hiányos foltokhoz, amíg a gombahifák és spórák növekedéséhez kedvezőek a feltételek.

A lisztharmat leggyakrabban a leveleken fordul elő, de a szárakat, virágokat és gyümölcsöket is megfertőzheti. Az erősen fertőzött rozmaringlevelek barnává válnak, elszáradnak és lehullanak a növényről.

A lisztharmat spórák elsősorban szél útján, de akár a víz segítségével is terjedhetnek. Kedvező környezeti feltételek mellett a fertőzés és az új spórák, valamint a hifák fejlődése gyors lehet. A termelőknek és a növényvédelmi szakembereknek tavasszal és ősszel hetente kell keresniük a lisztharmatot.

A levelek felső és alsó oldalán egyaránt keresse a fehér, porszerű növekedést. Koncentráljon azokra a területekre, ahol az üvegházban a hőmérséklet könnyebben ingadozhat, például a szellőzők és ajtók közelében.

(Fotó: Samueles/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Mitől lisztharmatos az almafám minden évben?

2018. május 23. 11:57

J. Ferencné kérdése: Almafáinkon rendszeresen megjelenik a lisztharmat, hogyan védhetném meg növényeimet a lombhullástól?

Miért lesz foltos érés közben az alma a fán?

2024. szeptember 25. 04:40

Segítségért fordulok most Önökhöz. Miért foltosodik meg érés közben az alma a fán? Válaszukat nagyon várom!