Növényvédelem

Már majdnem a Csillagok háborúja: lézeres gyomirtás robotokkal

Agrofórum Online

A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.

A WeLASER a gyomnövények elpusztításához nem használ sem gyomirtó szert, sem talajművelő eszközt. Ehelyett fénnyel, pontosabban lézerrel célozza meg a merisztémát, tehát a növény osztódószövetét, és irtja ki hatékonyan a gyomokat.

A módszer előnye egyrészt nyilvánvalóan az, hogy vegyszermentes, így semmiféle mellékhatása nincs sem a környezetre, sem az emberi egészségre. A másik pozitívuma, hogy a talaj mechanikus bolygatására sincs szükség, amivel elkerülhető a káros talajtömörödés és a talaj eróziója is. A WeLASER projektben nyolc országból tíz állami és magáncég vesz részt.

Vannak más próbálkozások is a vegyszermentes gyomirtásra. Egy start-up cég és egy növényvédőszer-gyártó együttműködésének eredménye a Nucrop hibrid elektromos növényvédelmi módszer, amely ötvözi a kémiai és fizikai eljárásokat. A gyomokat elektromosságot vezető folyadékkal kezelik, majd árammal nagyon hatékonyan és alacsonyabb energiafogyasztással irtják, mint a hagyományos gyomirtó technológiákban.

A díjnyertes módszert több nyugat-európai országban nagyüzemi szinten használják a burgonya deszikkálására, de olyan területen is alkalmazható, ahol az ismert növényvédő szerek nem vehetők igénybe, vagy a gazdálkodók egyszerűen szeretnék kiegészíteni a hagyományos módszereket, illetve szívesen fordulnak az innovatív ötletek felé.

(Fotó: WikimediaImages/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymánál?

2023. április 18. 04:37

Várom válaszukat hagyma gyomirtásával kapcsolatos kérdésemre: házikertben milyen gyomirtót használhatok vöröshagymában?

Ne hagyjuk, hogy az évelő gyomnövények irányítsák döntéseinket!

2020. június 2. 06:01

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszanyerjük a termőföldjeink kultúrállapotát! Összehangolt munkával, vetésforgóval, helyes agrotechnikai elemek használatával és célzott növényvédelmi beavatkozással elérhetjük azt, hogy visszaszorítjuk az évelők jelenlétét.

Hüvelyesek gyomirtásának lehetőségei

2018. november 9. 06:36

Ebben a családban számos kultúrnövényünk is megtalálható, melyek termesztése régi korokra nyúlik vissza, a gabonafélékhez hasonlóan a legősibb élelmiszer- és takarmánynövényeink közé tartoznak, nagy termesztési hagyományuk van. Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Intelligens permetezési megoldáson dolgoznak egy együttműködésben

2023. április 8. 07:36

Az AGCO és a BASF Smart Farming 2021 májusában kezdte meg a Bosch BASF Smart Farming innovatív intelligens permetezési megoldásának kipróbálását.