A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.
A WeLASER a gyomnövények elpusztításához nem használ sem gyomirtó szert, sem talajművelő eszközt. Ehelyett fénnyel, pontosabban lézerrel célozza meg a merisztémát, tehát a növény osztódószövetét, és irtja ki hatékonyan a gyomokat.
A módszer előnye egyrészt nyilvánvalóan az, hogy vegyszermentes, így semmiféle mellékhatása nincs sem a környezetre, sem az emberi egészségre. A másik pozitívuma, hogy a talaj mechanikus bolygatására sincs szükség, amivel elkerülhető a káros talajtömörödés és a talaj eróziója is. A WeLASER projektben nyolc országból tíz állami és magáncég vesz részt.
Vannak más próbálkozások is a vegyszermentes gyomirtásra. Egy start-up cég és egy növényvédőszer-gyártó együttműködésének eredménye a Nucrop hibrid elektromos növényvédelmi módszer, amely ötvözi a kémiai és fizikai eljárásokat. A gyomokat elektromosságot vezető folyadékkal kezelik, majd árammal nagyon hatékonyan és alacsonyabb energiafogyasztással irtják, mint a hagyományos gyomirtó technológiákban.
A díjnyertes módszert több nyugat-európai országban nagyüzemi szinten használják a burgonya deszikkálására, de olyan területen is alkalmazható, ahol az ismert növényvédő szerek nem vehetők igénybe, vagy a gazdálkodók egyszerűen szeretnék kiegészíteni a hagyományos módszereket, illetve szívesen fordulnak az innovatív ötletek felé.
(Fotó: WikimediaImages/Pixabay)