Növényvédelem

Már majdnem a Csillagok háborúja: lézeres gyomirtás robotokkal

Agrofórum Online

A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.

A WeLASER a gyomnövények elpusztításához nem használ sem gyomirtó szert, sem talajművelő eszközt. Ehelyett fénnyel, pontosabban lézerrel célozza meg a merisztémát, tehát a növény osztódószövetét, és irtja ki hatékonyan a gyomokat.

A módszer előnye egyrészt nyilvánvalóan az, hogy vegyszermentes, így semmiféle mellékhatása nincs sem a környezetre, sem az emberi egészségre. A másik pozitívuma, hogy a talaj mechanikus bolygatására sincs szükség, amivel elkerülhető a káros talajtömörödés és a talaj eróziója is. A WeLASER projektben nyolc országból tíz állami és magáncég vesz részt.

Vannak más próbálkozások is a vegyszermentes gyomirtásra. Egy start-up cég és egy növényvédőszer-gyártó együttműködésének eredménye a Nucrop hibrid elektromos növényvédelmi módszer, amely ötvözi a kémiai és fizikai eljárásokat. A gyomokat elektromosságot vezető folyadékkal kezelik, majd árammal nagyon hatékonyan és alacsonyabb energiafogyasztással irtják, mint a hagyományos gyomirtó technológiákban.

A díjnyertes módszert több nyugat-európai országban nagyüzemi szinten használják a burgonya deszikkálására, de olyan területen is alkalmazható, ahol az ismert növényvédő szerek nem vehetők igénybe, vagy a gazdálkodók egyszerűen szeretnék kiegészíteni a hagyományos módszereket, illetve szívesen fordulnak az innovatív ötletek felé.

(Fotó: WikimediaImages/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.

Kukorica gyomirtásra készülve szakértői szemmel

2021. május 17. 09:28

A talajok gyommagtartalma kimeríthetetlennek látszik. Ráadásul a magok gyakran elfekszenek 15-20, de nem ritka, hogy 40 évig is, megőrizve csírázóképességüket. Csírázásuk mostoha körülmények között is bekövetkezik, kezdeti fejlődésük jóval gyorsabb a kapás kultúrnövényeknél.

Új megoldás a gazdaságunkban: a búza őszi gyomirtása

2021. május 14. 10:47

Szabó Zoltánék 570 hektáros családi gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Gyomirtás Videó