Növényvédelem

Már majdnem a Csillagok háborúja: lézeres gyomirtás robotokkal

Agrofórum Online

A legendás trilógia az elmúlt évtizedekben szövevényes történetek nehezen kiismerhető hálózatává nőtte ki magát, azonban a robotok és/vagy lézerek visszatérő elemei a sorozatoknak. Mindkét elem megjelenik a WeLASER kutatási projektben is, azonban lényegesen kevésbé földöntúli környezetben: a robotok a gyomokat irtják az új módszerrel.

A WeLASER a gyomnövények elpusztításához nem használ sem gyomirtó szert, sem talajművelő eszközt. Ehelyett fénnyel, pontosabban lézerrel célozza meg a merisztémát, tehát a növény osztódószövetét, és irtja ki hatékonyan a gyomokat.

A módszer előnye egyrészt nyilvánvalóan az, hogy vegyszermentes, így semmiféle mellékhatása nincs sem a környezetre, sem az emberi egészségre. A másik pozitívuma, hogy a talaj mechanikus bolygatására sincs szükség, amivel elkerülhető a káros talajtömörödés és a talaj eróziója is. A WeLASER projektben nyolc országból tíz állami és magáncég vesz részt.

Vannak más próbálkozások is a vegyszermentes gyomirtásra. Egy start-up cég és egy növényvédőszer-gyártó együttműködésének eredménye a Nucrop hibrid elektromos növényvédelmi módszer, amely ötvözi a kémiai és fizikai eljárásokat. A gyomokat elektromosságot vezető folyadékkal kezelik, majd árammal nagyon hatékonyan és alacsonyabb energiafogyasztással irtják, mint a hagyományos gyomirtó technológiákban.

A díjnyertes módszert több nyugat-európai országban nagyüzemi szinten használják a burgonya deszikkálására, de olyan területen is alkalmazható, ahol az ismert növényvédő szerek nem vehetők igénybe, vagy a gazdálkodók egyszerűen szeretnék kiegészíteni a hagyományos módszereket, illetve szívesen fordulnak az innovatív ötletek felé.

(Fotó: WikimediaImages/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.

Egy lépéssel a csúcs felé – A Syngenta napraforgó gyomirtási technológiai ajánlata 2020-ban

2020. március 16. 12:48

A 2019-es év ismét rekordterméssel örvendeztette meg a napraforgó termesztőket, amely sok tényező szerencsés együtt állásának köszönhető. Ahhoz, hogy a hibridjeinkben rejlő terméspotenciált a lehető legjobban ki tudjuk használni a jövőben is odafigyelésre és a termesztéstechnológia finomhangolására van szükség. A termésmaximalizáláshoz vezető lépcső egyik jelentős foka a növényvédelemben rejlik, ezen belül pedig a hatékony és a lehető legszelektívebb gyomszabályozás kardinális kérdés.

Kertünk életben tartása a nyaralásunk alatt

2024. július 25. 09:10

Amikor távol vagyunk, különösen fontos gondoskodni kertünk öntözéséről annak érdekében, hogy növényeink egészségesek maradjanak.

Tavaszi gyomokra tavaszi gyomirtó szer – Xanadu WG

2022. február 28. 08:31

Magyarországon az elmúlt tíz évben felerősödött az őszi kalászos gyomirtó készítmények használata, így a tavaszi kalászos gyomirtó szerek fejlesztése kissé háttérbe szorult. De nem szabad elfeledkeznünk a tavaszi kalászos gyomirtó készítményekről sem, mert vannak olyan helyzetek, ahol csak a tavaszi gyomirtás lehetőségével tudunk élni.