Növényvédelem

Neurális hálózatok a gyomirtás szolgálatában

Agrofórum Online

Az USA-beli Középnyugaton gazdálkodó szójatermesztő farmerek számára nagy gondot jelent a glifozát-rezisztens palmer disznóparéj nevű gyom szabályozása. Az alkalmazott gyomirtó szerek a kijuttatás során a szeles időjárásban elsodródhatnak veszélyeztetve a szomszédos területeken lévő kultúrákat és a fákat. A robot gyomirtó kifejlesztését az inspirálta, hogy a környezetterhelés a lehető legkisebbre csökkenjen – mondta el Hendrik J. Viljoen, a Nebraszkai Egyetem professzora. Ebben az esetben a hangsúly a gyomok foltkezelésén és a peszticidelsodródás veszélyének kiküszöbölésén volt.

Egy olyan herbicidkijuttató, recés lécekkel ellátott hengert fejlesztettek ki, amelynek növényvédőszer-tartálya a henger palástján belül található. Ez a gyomirtó henger csatlakoztatható egy kis méretű robot traktorhoz. A rendszer működésének az alapját a drónok által készített gyomfelvételek adják, amelyeket egy tanulási algoritmussal rendelkező mesterséges neurális hálózat dolgoz fel, és ennek megfelelően történik a foltkezelés. A henger kialakításánál (fogazott) az is szempont volt, hogy a gyomirtó szer epidermiszbe való fizikai bejutását segítsék elő azért, hogy minél nagyobb mennyiségben kerüljön a hatóanyag az irtandó növénybe.

Az elsodródásmentes és gyomspecifikus eljárással minimalizálhatók a környezetre nehezedő káros hatások, csökkenthető a herbicidhasználat, ezáltal mérséklődik az élelmiszerláncba bejutó növényvédőszer-maradékok és metabolitok mennyisége.

További részletek: https://phys.org/news/2019-03-autonomous-weed-smart-robots.html#jCp címen érhetők el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Több száz hektárt teszteltünk a drónókkal, megmutattuk az eredményeket

2019. november 24. 11:21

Közös innovációs konferenciát tartott az Agrárközösség és az MKB Bank Hódmezővásárhelyen. A mezőgazdaság modernizációjának egyik eszköze lehet a drón.  Ezt felismerve az Agrárközösség 2017 óta foglalkozik drónokkal és most elérkezettnek látta az időt az eredmények bemutatására.

Négyszeresére nőhet a mezőgazdasági drónok piaca az Egyesült Államokban 2024-re

2019. június 14. 14:37

A következő öt évben Észak-Amerikában fogják a legtöbb mezőgazdasági drónt használni, amelyhez az Egyesült Államok Szövetségi Repülési Hivatala (FAA) is hozzájárult azzal, hogy egyes törvények alól felmentette az ember nélküli légi járműveket (UAV).

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Drónkiszolgálás a gyakorlatban

2024. október 10. 16:10

A kijuttatódrón effektív üzemeltetését az akkumulátorok száma, töltésük gyorsasága, valamint a kijuttatni kívánt anyag előkészítése és kezelése jelenti.