Növényvédelem
Növényvédelem

Új módszert dolgoztak ki a Debreceni Egyetemen a búzafajták értékelésére

Új módszert dolgoztak ki a Debreceni Egyetemen a búzafajták értékelésére

Debreceni Egyetem

Hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a búzanemesítés folyamatát az az eljárás, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki. Az új technológiával könnyebbé válik az időjárás szélsőségeinek ellenálló fajták nemesítése.

A klímaváltozás és a velejáró szélsőséges időjárási jelenségek szükségessé teszik a megváltozott viszonyok között is megfelelő mennyiségű és minőségű termést hozó, a stresszhatással szemben ellenálló fajták kialakítását. A klímaváltozással együtt járó egyik legjelentősebb környezeti stressztényező a szárazság.

– A szárazság idején a növény túlélését biztosító reakciókat szárazságstressz-rezisztencia mechanizmusoknak nevezzük. Ezek alapján elkülöníthetők a tolerancia (tűrés), az elkerülés és az elhalás, vagy végleges károsodás folyamatai. A tolerancia esetében a növény rendelkezik minden olyan mechanizmussal, mely segítségével magas szinten tartja az anyagcserefolyamatok aktivitását alacsony szárazságstressz alatt, valamint csökkentett aktivitást tart fent súlyos stressz hatására – magyarázza Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság tudományos főigazgatója.

A DE AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének laboratóriumában a búzafajták molekuláris genetikai markerekkel történő szelekcióját végezték el. A kísérletek során 30 specifikus szekvenciát azonosítottak a búza örökítőanyagában (DNS), melyek segítségével a kutatóintézet saját búza genotípusait, hazai tájfajtákat és vadtípusokat különítettek el a fajták, illetve típusok szárazság-stresszre toleráns és fogékony tulajdonságai alapján.

– A specifikus szekvenciákat polimeráz láncreakció-technikával alkalmazva gyors és pontos meghatározásokat kaphatunk a búzanemesítési programok szelekciós fázisában. Lehetőség nyílik a különböző genotípusok gyors és hatékony értékelésére a nemesítés kezdeti szakaszában, biztosítva, hogy a további vizsgálatokba már csak az új környezeti kihívásoknak megfelelő genetikai állománnyal rendelkező növényanyag kerüljön be – tett hozzá Dobránszki Judit.

A molekuláris genetikai módszereket a „Kiváló malomipari paraméterekkel rendelkező adaptív őszi búza vonalak előállítása ” című projekt keretén belül fejlesztették ki a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet biotechnológiai laboratóriumának kutatói.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lézer a levél alatt is elpusztítja a kártevőket, a növény károsítása nélkül

2024. március 27. 07:10

Az üvegházas kertészet egyik legnagyobb kihívása a kártevők elleni védekezés a növényre és a környezetre gyakorolt negatív következmények nélkül.

Új fermentáló üzemet épít növényvédő szerek gyártására a BASF

2024. március 25. 12:10

Kétszámjegyű millió euró nagyságrendű beruházásba fektet a BASF, a biológiai és biotechnológiai növényvédő szerek portfóliójának megerősítésére épül az új fermentáló üzem.

Használjunk T fákat a szántóföldi rágcsálóirtáshoz!

2024. március 21. 13:10

Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.

Új öntözőrendszer segíti a Corteva kutatóit Szegeden a növényvédő szerek tesztelésében

2024. március 21. 06:40

A Corteva 140 millió forintot fektetett kutatási célra szolgáló öntözőrendszer kiépítésébe Magyarországon, és a vállalat meg is kapta a vízjogi üzemeltetési engedélyt a szegedi kutató-fejlesztő állomásán.

Szemlélet- és gyakorlatváltás a vízgazdálkodásban

2023. május 25. 16:22

Szemlélet- és gyakorlatváltás szükséges a vízgazdálkodásban – fogalmazták meg a szakemberek azon a konferencián, melyen a Debreceni Egyetem MÉK Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete vízszolgáltatókkal és -felhasználókkal tekintette át a szakterület kihívásait és trendjeit.

Zsírcsökkentett, fehérjékben gazdag húskészítmények fejlesztésébe kezdtek Debrecenben

2023. február 2. 15:02

Egészséges, életkorspecifikus, zsírcsökkentett, rostban és fehérjében gazdag húskészítmények kidolgozásába kezd a Gulyás és Társa Kft. konzorciumi partnerségben a Debreceni Egyetemmel - jelentették be a három éves projekt nyitórendezvényén csütörtökön.

A gazdatársadalom 25-30 százaléka totálisan zárt az új ismeretekre

2019. július 11. 10:46

„A növénytermesztés ma már messze-messze túlhaladt azon, hogy az ismereteteket egyik nemzedékről a másikra átadhassák a termelők, azaz kilépett az empíria világából.”

Juhászat - kulcsfontosságú az őshonos génbázis megőrzése

2018. október 8. 11:32

Egyre inkább előtérbe kerülnek a juhtenyésztésben a hazai fajták, mivel a szélsőséges időjárási körülményekhez, a rendkívüli hidegekhez, illetve melegekhez nagymértékben képesek alkalmazkodni.