Szőlő-Bor

Globális Szőlő Kongresszus

Agrofórum Online

A FRUITNET LIVE által szervezett Global Grape Congress online formában került megrendezésre 2021.06.30-án.

Európában a COVID-2019 pandémia hatására kialakult új étkezési szokások a szőlőfogyasztásra is hatást gyakoroltak. A statisztikák szerint 4,3 millió fővel több a szőlőt fogyasztók száma, amely mintegy 452 millió eurónyi többlet forgalmat és 140 000 tonna többlet termés piaci áramlását tett lehetővé. A vásárlói attitűd tekintetében is beálltak változások. A francia vásárlók például nagyobb mértékű elköteleződést mutatnak a csomagolt, valamint magasabb beltartalmi értéket sejtető, és az egészségesebb (és jó anyagi helyzetű társadalmakban jelenleg nagy népszerűségnek örvendő) életmódba könnyebben beilleszthető organikus termesztésű szőlők fogyasztása iránt, jóllehet ez meglehetősen kis piaci szegmenst fed le. Az adatok alapján jelenleg Németországban és az Egyesült Királyságban legjelentősebb a csemegeszőlő piaca, míg a Cseh Köztársaság nagy fejlődési potenciált hordoz magában. Spanyolország a leggyorsabban növekedő piac, miközben az Egyesült Királyság hanyatlani látszik.

Kutatási eredmények igazolják, hogy a lezárások napi szinten átlagosan 6 otthoni étkezést eredményeztek, pontosabban a home-office-ba kényszerült fogyasztók 14%-kal nagyobb mennyiségű reggelit, 35%-kal több vacsorát és ebédet, valamint 50%-kal több kiegészítő étkezést folytattak.

Egy, tíz európai országot érintő, 10 000 fogyasztó megkérdezésével kivitelezett 2021-es közvélemény-kutatás szerint (McKinsey)  az előző évek adataihoz képest 34%-kal többen nyilatkoztak úgy, miszerint több figyelmet szentelnek az egészséges táplálkozást támogató termékek vásárlásának, melynek szerves részét képezi a csemegeszőlő is.

Randy Giumarra (US) az amerikai Giumarra szőlészet értékesítési alelnöke szerint a csemegeszőlő az év minden napján elérhető gyümölcsnek tekinthető. Miután a pandémiás időszakkal kapcsolatos kihívások némileg a háttérbe kezdenek szorulni, a klímaváltozás kérdésköre kerül egyre inkább előtérbe, melyre rendkívül nehéz hatást gyakorolni. Problémát jelent továbbá a munkaerő hiánya, főleg ennek a különösen kézimunka-igényes kultúrának az esetében.

A fogyasztó számára megnövekedett annak jelentősége, hogy valójában mit tesz a kosarába: a származás, nyomon követhetőség Pablo Gómez nemzetközi minőségbiztosítási menedzser szerint az átláthatósági rendszerek fejlesztése elengedhetetlen, és a sikeres értékesítés zálogaként tartja számon. 

Wayne Prowse (UK) szenior kereskedelmi elemző elmondta, hogy 2019-ben 23,4 millió tonna csemegeszőlőt állítottak elő globális szinten. 2020-ban 4,9 millió tonna került a nemzetközi kereskedelembe, amely a globális termés 20%-át képezi. Az elmúlt tíz évben a nemzetközi kereskedelem mértéke 3%-kal növekedett. A szakértő beszélt arról is, hogy az északi és a déli félteke csemegeszőlő-áruforgalma meglehetősen különböző mintázatot mutat: az északi régiók termése elsősorban az északi területeken cirkulál. Az USA 582 ezer tonnája, az európai régió 1,2 millió tonnája, a közel-keleti területek 612 ezer tonnája, és az ázsiai termés (822 ezer tonna) északon kerül forgalmazásra. A déli féltekéről induló ellátási láncok azonban sokkal hosszabb, és más kontinensre irányuló áruforgalmat biztosítanak: Dél-Amerikából 1,15 millió (az összes export fele) tonna kel útra észak felé, negyede pedig Ázsiában és Európában ér célt. Dél-Afrikából a 361 ezer tonnás szőlőtermés nagy része európai piacokon kerül felvételre, és kisebb része kerül Távol-Keletre. Ausztrália 161 ezer tonnás exportja Ázsiában kerül felvásárlásra. 2020-ban megközelítőleg 1,02 millió tonna szőlő került Ázsiába a különböző beszállító területekről (főleg Mexikó, Chile, Peru és Ausztrália). A déli félteke országai januártól májusig, míg az északi országok júliustól decemberig szállítanak, a június és július közötti periódust némileg készlethiányos állapotban hagyva.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Terjed a szőlő aranyszínű sárgaság, Villány is érintett

2025. július 3. 12:10

Megjelent a szőlő aranyszínű sárgaság betegsége Villány térségében – a Nébih védekezésre figyelmeztet a szőlőkabóca ellen.

Ez a borászat felborította a szabályokat: ilyen még nem volt!

2025. június 16. 14:10

Egy kaliforniai pincészet történelmet írt: elsőként palackozta fajtaborként a Châteauneuf-du-Pape-ban engedélyezett szőlőfajtákat.

Alacsony alkoholtartalmú borok: új irány a borászatban

2025. május 22. 14:10

Az alacsony alkoholtartalmú és alkoholmentes borok iránti kereslet növekszik, új technológiák és piaci stratégiák formálják a borászat jövőjét.

Borfogyasztás: ki iszik többet?

2025. május 16. 16:10

A globális borfogyasztás 2024-ben 1961 óta nem látott mélypontra süllyedt, de egyes országok továbbra is kiemelkednek a mennyiség és az egy főre jutó fogyasztás terén.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Nőttek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben

2018. november 14. 10:03

Az év első kilenc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal csökkent.

Mitől száradnak össze a bogyók a szőlőfürtökben?

2018. június 30. 07:01

M. László kérdése: A szőlőm fürtjein egy-egy szem megbarnult, aztán fekete lett, összeszáradt. Mi okozhatja ezt, és mivel kell védekezni ellene?

Tavaszi fagy: hogyan kaphat előleget 2025-ben az érintett termelő?

2025. július 15. 14:10

2025 tavaszi fagykára után a Kincstár gyorsított előlegfizetést kínál a károsodott szőlő‑ és gyümölcsültetvényeknek – így működik.