Szőlő-Bor

Szőlőkkel suttogó: Tiszta vizet a pohárba…

Agrofórum Online

Az aranyszínű sárgaság egy növényegészségügyi probléma, a borok minőségét és azok fogyaszthatóságát semmilyen szinten nem befolyásolja.

Ahogy arról az Agrofórum Online is tájékoztatott, november 15-én a NÉBIH sajtóközleményt adott ki, mely szerint a szőlő aranyszínű sárgasága miatt zárlat alá kerül a teljes Badacsony-hegy. A hírhez kapcsolódva azóta született „néhány, minden szakmai alapot nélkülöző bejegyzés a különböző hírportálokon”, ami arra késztette a Szőlőkkel suttogó Facebook oldal növényvédelemmel foglalkozó adminisztrátorát, hogy egy érdekes, a legtöbb kérdést tisztázó írást tegyen közzé a közösségi oldalon. Ezt a bejegyzést változtatás nélkül közöljük honlapunkon.

Tiszta vizet a pohárba…

A Badacsonyi borvidéken tevékenykedő növényvédősként feladatomnak érzem, hogy a megjelent hírekre reagáljak, és igyekezzek közérthető információkat adni a szakma és a civilek számára egyaránt. A NÉBIH 2016. november 15-én sajtóközleményt adott ki azzal a címmel, hogy a teljes Badacsony-hegy zárlat alá kerül a szőlő aranyszínű sárgaság betegség miatt. Perceken belül megjelent jó néhány, minden szakmai alapot nélkülöző bejegyzés a különböző hírportálokon, ezzel pedig elindult a lavina és a hozzá nem értők katasztrófát kiáltottak. Egész nap csörögtek a telefonok, záporoztak a kérdések.

Véleményem szerint félreértelmezhető volt ez a közlemény, mivel maga a zárlat fogalma sem került tisztázásra. Ezzel egy időben olyan negatív kép alakulthatott ki néhány laikusban, ami a szőlő-bor ágazatot, a környék turizmusát és az itt tevékenykedő termelőket nagyon rossz fényben tünteti fel.

Tisztázzunk tehát néhány dolgot!

A szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazma nevű betegsége és az ezt terjesztő amerikai szőlőkabóca jelenléte egy ideje közismert a növényvédős szakma számára. Az ország több pontján felütötte már a fejét, főként szőlőterületek szegélynövényein, de néhol már szőlőben is. Valóban komoly problémáról van szó, amit nem lehet szőnyeg alá söpörni, de nincs értelme eltúlozni sem.

Ez a mostani eset arra enged következtetni, hogy a kórokozó jelen van és terjed, de ez a kérdés ennél sokkal összetettebb.

A hatóság emberei az egész országban végeznek folyamatos felvételezéseket. Ez év őszén több badacsonyi borvidékhez tartozó területen (Badacsonytomaj, Badacsonytördemic, Nemesgulács) detektálták a kollégák a fitoplazmát. Ez is jelzi, hogy kiemelten nagy figyelmet fordítanak erre a régióra. Ilyen formában csak annyit lehet kijelenteni, hogy a környékünkön több ültetvényben is jelen van a kórokozó.

Mit jelent ez gyakorlati oldalról megközelítve a termelők számára? A fertőzött területen belül a megyei kormányhivatal által megjelölt, a szőlő sárgaság betegség jellegzetes tüneteit mutató tőkéket el kell távolítani és meg kell semmisíteni. Ennek oka, hogy a fitoplazma elleni védekezésre jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő növényvédő szeres eljárás. Terjedése azonban nagymértékben csökkenthető fő vektora, az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni, megfelelő időben végzett növényvédő szeres kezelésekkel.

Ez a fertőzött területen, valamint az azt 3 km sugarú biztonsági zónában mostantól kötelező. Maga a zárlat a borvidékről történő szőlő szaporítóanyag kivitelének tilalmát jelenti.

A további esetleges fertőzési gócok felkutatása érdekében a növény-egészségügyért felelős hatóság 2017-ben növeli a felderítésbe vont szőlőterületek nagyságát, a mintavételek és a laboratóriumi vizsgálatok számát és a továbbiakban is folytatja a fitoplazmát terjesztő kabóca jelenlétének és terjedésének előrejelzését az egész országban. A további teendőket és védekezési felhívásokat folyamatosan közzéteszi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.

A hatályos rendelet alapján a szőlőkabóca elleni növényvédőszeres védekezésekhez állami támogatás igényelhető. Hatóság által elrendelt megsemmisítés esetén pedig a hivatásszerű gazdálkodást folytató termelők kártalanításra jogosultak.

Ez növényegészségügyi probléma, a borok minőségét és azok fogyaszthatóságát semmilyen szinten nem befolyásolja…

(Szőlőkkel suttogó Facebook oldal)

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

Az elemi kén, ami vigyáz a növényekre!

2023. március 20. 12:41

A ként ma már minden növénynél nagy mennyiségben pótolni kell. A levegő, az egyre kevesebb csapadék kénmentes, a műtrágyákkal pedig alig pótolunk pár kilogramm ként hektáronként.