Chicagóban szerdán 0,4 százalékkal csökkent a búza ára, a kukorica viszont 0,9 százalékkal drágult. A szójabab kurzusa lendületesebben, 2,1 százalékkal emelkedett. Párizsban ellenben egyértelmű volt a vásárlói fölény. Mind a négy kiemelten fontos agrártermék, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a nap végére.
A chicagói szójabab-határidők szerdán egy hetes csúcsra ugrottak a több mint két százalékos pluszt követően. A legutóbbi dél-amerikai esőzések nem sokat segítenek az aszály által sújtott növények fejlődésében, így az amerikai szójabab vonzóbbá vált a világpiacon.
A búza ára kissé csökkent, mivel az Egyesült Államok és a globális kínálati kilátások továbbra is erősek. A kukorica kereskedésének nem volt egyértelmű iránya volt, a korai árcsökkenést a szójabab árának emelkedésekor pluszba fordult a piac.
Brazília szójatermő területeinek egy részén esett az eső, de más területeken is nedvességre lenne szükség, és a viharos, La Nina időjárási jelenség továbbra is kockázatot jelent a dél-amerikai növényekre.
„A szója, a szójaolaj és a szójaliszt tekintetében drágulást láthattunk, és ez valamennyire a dél-amerikai időjárásnak tulajdonítható. A termőterületeken még mindig esőre van szükség” – mondta Joe Davis, a Futures International áruértékesítési igazgatója.
A kereskedők az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) november 10-i kereslet/kínálati jelentését is nagyon várják. Egyes elemzők csökkenő amerikai szójabab-hozamra és megnövekedett export-előrejelzésekre számítanak előzetesen.
A kereskedők szerint az amerikai elnökválasztás napközben még függőben lévő eredményei még csak mérsékelt hatással voltak a gabonapiacokra.
Európában zöldben álltak a számok, azaz a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult szerdán. Egy tonna malmi búzáért 206,75 eurót adtak decemberre, ami 1,5 eurós pluszt jelentett. Az érdeklődés most is enyhén csökkent, 22 585 kontraktus jött létre. Márciusra még kevesebb, 18 860 üzletet kötöttek. Itt 75 eurócenttel 205,5 euróig mérséklődött az árszint. A kukoricáért 187 eurót adtak tonnánként, ez 75 eurócentes pluszt jelentett. A repce 7 eurós tonnánkénti drágulása 396,25 eurós értékre való ugrást jelentett. A takarmánybúza 1,65 eurós pluszt követően 189,9 euróba került tonnánként.