Vegyesen alakultak a terményárak a hét első napján a tengerentúlon és Európában is. Chicagóban a búza 0,6 százalékkal, a szójabab pedig 1 százalékkal drágult, miközben a kukorica 0,6 százalékot, a repce pedig 0,4 százalékot vesztett értékéből. Európában a malmi búza és a kukorica mínuszban, míg a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A chicagói határidős szójabab és kukorica árfolyama az elmúlt hetek legmagasabb szintjére emelkedett napközben hétfőn, amit az Egyesült Államok vetési adataival kapcsolatos aggodalmak és a nyersolaj ugrásszerű emelkedése is megerősített.
A búza is teret hódított, amit a kukorica drágulása, valamint az Egyesült Államok terményeit és a Fekete-tenger ellátását érintő kockázatok növeltek. Zárásra a kukorica mínuszba fordult.
A gabonafélék az olajárak megugrásával emelkedtek, miután az OPEC+ meglepetésre bejelentette a jövőbeni kitermelés csökkentését.
A szójabab drágult pénteken, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) 2023-ra vonatkozóan közzétette szójabab-vetési prognózisát, amelynek adatai közel állnak a Reuters elemzői konszenzusához. Az USDA arról is beszámolt, hogy március 1-jén a szójakészletek 13%-kal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest.
Ezenkívül a nedves időjárás az Egyesült Államok termőövezetének déli vidékein, valamint a Dakotában és Minnesotában az erős havazás késleltetheti a vetéseket a következő hetekben.
A magánexportőrök a 2022/23-as gazdasági év során 150 000 tonna kukorica eladásáról számoltak be Mexikónak, és 20 000 tonna szójaolaj eladásáról ismeretlen célállomásokra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Európában a malmi búza 4 eurós mínusz után 256,25 euróba, a kukorica 2,25 eurós árcsökkenést követően 255,5 euróba, a repce 14,25 eurós megugrás hatására 490 euróba, a takarmánybúza pedig 1,55 angol fontos plusz után 204,8 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.