Terményárak
Fizetett tartalom

Az év eleji terménypiaci kilátások

IKR Agrár Kft.

A 2021-es év terménykereskedelmi szempontból sok meglepetést, változatosságot tartogatott a magyar gazdák számára. Az év elején, még az ó termésű árak folyamatos emelkedése és az élénk kereslet jellemezte a piacot, a készletek szinte teljesen eltűntek, az export szárnyalt, a hazai feldolgozóipar is elszívta a számára szükséges alapanyagokat. Az ó termésű kukorica a szezon végére – a fizikai készletek hiánya miatt – 90.000 Ft/t árszint fölé is emelkedett, míg tavaszra 75.000 Ft/t búza ár alakult ki. Az olajmagvak árai még ennél is nagyobbat nőttek, a napraforgó tonnánkénti ára meghaladta a 200.000 forintot. A magas ó termésű árszint és az átmenő készletek hiánya előre vetítette, hogy a betakarítás alatt feszült piac alakulhat ki.

De mi is alakította ki ezt az emelkedő ár tendenciát? Az áremelkedés egyik oka az általános nyersanyag árrobbanás, amit elsősorban a COVID okozta általános jelenségnek tulajdoníthatunk be. Egyrészt a pénzügyi alapok a nyersanyagokban – így az agrártermékekben – találták meg a számukra legmegfelelőbb terméket a befektetéseikhez (tőzsdei mozgás), másrészt a világ legnagyobb importőrei is növelték beszerzéseiket. Természetesen a legnagyobb tényező Kína volt, a 2021-es szójabab importjuk megközelíti a 100 millió tonnát, míg gabona beszerzésük 70%-kal nőtt 2020-hoz képest.

Ami a búzát illeti, az árpa mellett ez a termény rendelkezik a legfeszítettebb kereslet/kínálati aránnyal Európában. A 2021/2022-es össztermés világszinten szinte megegyezik az előző éves adattal, ami 775 millió tonnára tehető, a felhasználás 787 millió tonnára nőtt, így a világ zárókészlete 12 millió tonnával csökken. Hazánkban a termés alig haladta meg az 5 millió tonnát egy rekord alacsony vetésterületről, közel 6t/ha átlaghozam mellett. A búza ára a tőzsdei jegyzéseken az emelkedő keresletnek és a fent említett nyersanyag-árrobbanásnak köszönhetően mindenkori csúcsokat döntött (1. ábra).

A jövőt természetesen még nem láthatjuk, de egy biztos: a raktárak az idei betakarítás kezdetére ki fognak ürülni, az új termésű árak is magasabbról indulnak, mint egy évvel korábban. Hozzá kell tenni azt is, hogy a csúcsoktól számítva már 35-40 euróval lejjebb árazódik a búza a francia árutőzsdén, így a fizikai piac árai is csökkentek, de a feszített kereslet-kínálati arány és a jelenleg még ismert – az északi féltekét befolyásoló tavaszi időjárási tényezők még változtathatnak a dolgokon.

1. ábra A búza oroszországi, hajóba rakott árjegyzése 2021. januárja óta (Forrás: Agricensus.com)

A kukorica árszintje hasonlóan alakult a búzáéhoz, bár az alapvető különbség, hogy a világon mindenhol jó terméseredmények születtek, a mindenkori legmagasabb össztermésről beszélhetünk. Magyarország már nem volt ilyen szerencsés a termések tekintetében, a kedvezőtlen időjárás eredményeképp több, mint 2 millió tonna hiányzik a raktárainkból az előző évhez képest. A gazdák az emelkedő árak ellenére sem bocsátották áruba kukoricájukat, az értékesítés üteme lelassult, a vevőknek pedig egyetlen választásuk maradt: emelni az ajánlatokon.

Természetesen ez a belföldi árszinteket magasan tartotta, így nem meglepő, hogy jelentős mennyiségű import árualap is érkezett hazánkba. Elsősorban szerb áru érkezett a Dunán, de Lengyelországból is jöttek szállítmányok hazánkba. Több, hagyományosnak mondható piacról kiárazódott a magyar kukorica, Olaszországba is csak korlátozott mennyiségű árut sikerült exportálni, így ha nem pörög fel az áruforgalom a kukorica nem talál majd gazdára az új termés beérkezéséig.  A déli féltekén jelenleg a brazil kukorica első termésének betakarítása és a második termés, a safrinha vetése van folyamatban. Egyelőre a hozamok bíztatóak, de a forró időjárás ad némi okot az aggodalomra a jövőt illetően.

Legutolsó lapszámunk óta lényegi változás nem történt a repce ármozgását illetően. Nem került olyan információ napvilágra, amely negatívan befolyásolhatta volna a trendet, így az továbbra is emelkedő maradt. A mellékelt grafikonon jól látszik, hogy jelen sorok írásától 1 évre visszatekintve, a repce tőzsdei ára megduplázódott (2. ábra). Mivel nyilvános piacon jegyzett, tőzsdei termékről van szó, bárki nyomon követheti ezeket a folyamatokat. Az ábra megmutatja azt is, hogy volatilis termékről beszélünk, nem ritkák a 40-50 EUR/t árváltozások. Természetesen a fizikai piac árait több tényező határozza meg, nem kizárólag a tőzsdei jegyzések.

2. ábra Matif repce ár 2022. februári határidőre (EUR/t) (Forrás: barchart.com)

Az előzőekben leírtak alapvető oka a repce világszintű termésében bekövetkezett jelentős visszaesés. Különös tekintettel arra, hogy Kanadában, mint jelentős exportőr országban a szokásos 20 M tonnával szemben az idei termés kb. 13,50 M t. A 2021/22 szezon becsült világtermése 63,64 M tonna, az elmúlt szezon 66,61 M tonnájával szemben. Ezeket a számokat korrigálva az átmenő készletekkel, azt látjuk, hogy jelen szezonban kb. 5 M tonna repcével kevesebb áll rendelkezésre, mint az előzőben. Ez mintegy 6-7 százalékos csökkenést jelent.

Nyilvánvalóan a terménypiacon rengeteg összefüggés, egymást erősítő vagy éppen gyengítő tényező áll fenn. Még ennek tudatában is nagyon érdekes elgondolkodni azon, hogy egy 6-7 százalékos változás a termésmennyiségben, 100 százalékos árváltozással párosul. Mindeközben a jelen szezonra vonatkozó termésbecslések alapján valószínűsíthető, hogy a legnagyobb mennyiségben termesztett olajos magvak összmennyisége és a szezon végi zárókészlet nő.

Az ó termésű repce piacán a szűk készletek továbbra is meghatározóak lesznek, amely nyilvánvalóan az árszínvonalat is feszítetté teszik. Különösen azok a feldolgozók kényszerülnek gondos mennyiségi tervezésre, amelyek nem férnek hozzá a tengerentúli import repcéhez.

Az ó termésű repce ára megemelte az új termését is. Ennek következtében Nyugat-Európában megnőtt a repce termesztési kedv, illetve terület, hasonló várható Kanadában is. Magyarországon ennek az ellenkezője történt, 233 ezer tonna az aktuális vetésterület, amely kb. 10%-kal kevesebb a 2021-ben betakarított területnél.

Az elmúlt szezon sztárja a napraforgó volt, az áremelkedés mértékét tekintve. A tavalyi szezon teljesítményét nehéz lett volna megismételnie, azonban eddig nem vallott szégyent az áralakulást tekintve. Ez különösen annak fényében figyelemreméltó, hogy már szezon előtt látni lehetett, hogy bőséges termés várható, nem alakul ki a tavalyihoz hasonló hiánypszichózis.

 A várakozások beigazolódni látszanak, a világ várható össztermése 57,70 M tonna, amely kb. 15 százalékos növekedés az elmúlt szezonhoz képest. Gondolkodjunk el egy pillanatra! A repce esetében 6-7 százaléknyi terméscsökkenés 100% áremelkedést okozott. Akkor 15 százaléknyi termésnövekedés azt jelenti, hogy szinte ingyen van a napraforgó? Természetesen nem, azonban ez az összevetés jól mutatja, milyen izgalmas a terménypiac, nem szabad mereven gondolkodni.

Tavasz folyamán valóban megindult egy árcsökkenés az új termést tekintve, jelentősen az ó termés alá árazva azt. Nyárra a napraforgómag piaca meglehetősen illikviddé vált. Csúszott a betakarítás, a termelők a kezdetben ajánlott árakon nem akarták áruba bocsátani terményüket. Hiába alakult jól a termésmennyiség (a tavalyi nagy vesztes fekete tengeri térségben jelentősen nőtt, Magyarországon gyakorlatilag szinten maradt), a felvásárlóknak emelniük kellett az ajánlataikat, hogy maghoz jussanak. Azaz több is lett a napraforgóból és drágább is lett. Magyar viszonyokra lefordítva, az ó termésű mag 2021. tavaszi árai megismétlődtek az új termésű mag piacán, 220.000 Ft/tonnát meghaladó telephelyi árakat is lehetett érni a piacon.

Az előttünk álló időszakot tekintve, figyelembe kell venni azt, hogy a megtermett készletek benne vannak a rendszerben. A világpiacon meghatározó orosz, ukrán termés (32,20 M t) kb. 5 millió tonnával haladja meg a tavalyit. Ennek jó része piacra kerül a szezon folyamán, nagy valószínűséggel nyomás alá helyezve az árakat, amelyektől a magyar piac sem függetlenítheti magát.

Mint látható a mellékelt ábrán, a 2020/21 szezonban megtört az utóbbi évek folyamatosan növekedő napraforgó olaj termelési trendje (3. ábra). Az előrejelzések alapján, jelen szezonban a növényolajgyárakban feldolgozandó napraforgó mennyisége meg fog egyezni a két évvel ezelőttivel, így az előállított olaj mennyisége ismét emelkedni fog.

3. ábra A világ napraforgó olaj termelése (millió tonna) (Forrás: statista.com)

Úgy gondoljuk, Magyarországon komoly pozíciót vívott ki magának a napraforgó, érdemes foglalkozni a termesztésével. Jelentős feldolgozó kapacitás áll rendelkezésre, amely magában foglalja az IKR Agrár Kft-hez hasonlóan az Agrofert csoporthoz tartozó NT Kft. kiskunfélegyházi növényolaj gyárát.

Pint Tamás

Terménykereskedelmi üzletág igazgató

IKR Agrár Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a kukorica az elmaradó export miatt

2024. december 13. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Átlag feletti olajtartalom – a magasabb jövedelmezőség ingyenfaktora…

2022. június 27. 17:27

A minőségi felárnak köszönhetően az árbevétel jelentősen, hektáronként akár több tízezer forinttal nőhet.

Vevői fölény az agrártőzsdéken

2020. augusztus 28. 08:17

Párizsban is határozott vásárlói fölény alakult ki, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is drágult.

A bőséges készletek miatt tovább esett a búza ára

2023. augusztus 16. 10:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, miközben a repce ára emelkedett.