Amerikában inkább eladói nyomást lehetett érezni, míg Európában vegyesen mozogtak a kurzusok a terménypiacokon a csütörtöki kereskedési nap során. Chicagóban a búza 1,5 százalékkal, a szójabab 1,1 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb, ám a kukorica ára 0,3 százalékkal emelkedett. Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a repce olcsóbb lett a kukorica pedig stagnált.
A chicagói határidős kukorica árszintje nem változott érdemben csütörtökön napközben, ám estére enyhe mínuszt lehetett látni, mivel a legnagyobb exportőr Brazília rekordtermelése és az Egyesült Államok korai betakarítása ellensúlyozta az amerikai közép-nyugati időjárás miatti aggodalmakat.
A szójabab ára az előző napi emelkedés után csökkent, amit a brazil hírek is visszafogtak, mivel a kereskedők tisztább képet vártak a meleg, száraz időjárás amerikai hozamokra gyakorolt hatásáról. A búza kurzusa sodródott, mint a kukorica, miközben a hét elején elért három hónapos mélypont felett kereskedtek vele.
Valószínűleg nagy, azonnali kukoricakínálat nehezedik majd a piacra”
– mondta Ole Houe, az ausztrál mezőgazdasági brókercég, az IKON Commodities igazgatója.
Brazíliában rekordmennyiségű, 131,8 millió tonna kukoricát takaríthatnak be a bőséges másodvetés során, amelyet a gazdálkodók már majdnem befejeztek – közölte a brazil élelmiszer-ellátási ügynökség, a Conab.
Elemzők és agronómusok szerint a kukorica betakarítása az Egyesült Államok nyugati részének középnyugati részén a szokásosnál hamarabb kezdődik, azonban bizonytalanság tapasztalható a hozampotenciál tekintetében.
A figyelem az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) szeptember 12-én esedékes terménykínálati/keresleti jelentésére irányult.
Kína 9,35 millió tonna szójababot importált augusztusban – derült ki a Reuters vámadatokon alapuló számításaiból, mivel az olcsó brazil szójabab továbbra is ösztönözte a vásárlást.
A búzapiacokon Dmitrij Patrusev orosz mezőgazdasági miniszter szerint az üzemanyaghiány az őszi betakarítás és vetés megzavarásával fenyeget. Ez akadályozhatja az olcsó gabona beáramlását a piacra Oroszországból, a világ legnagyobb búzaexportőrétől.
Európában a malmi búza 1,25 eurós plusz után 238,5 euróba, a kukorica stagnálást követően 214 euróba, a repce 5,25 eurós árcsökkenés hatására 454,5 euróba, a takarmánybúza pedig 0,4 angol fontos plusz után 187 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.