Chicagóban 0,4 százalékkal korrigált a búza ára, miközben a kukorica 1,3 százalékkal, a szójabab 0,7 százalékkal a repce pedig 0,9 százalékkal drágult. Európában a következő határidőre stagnált a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa, míg a kukorica és a repce drágább lett.
A chicagói kukorica- és szójabab-határidős ügyletek ára szerdán emelkedett, mivel Dél-Amerika globálisan is kulcsfontosságú termelési területein tapasztalható száraz körülmények miatt az Egyesült Államok exportlehetőségei növekedtek mindkét agrártermék esetében. Az előrejelzések szerint az elkövetkező héten esők várhatók Brazíliában és Argentínában, de egyes brazil vidékeken ez csak viszonylag enyhe lehet a jóslatok szerint.
A kereskedők szerint a dollár árfolyamának alakulása is támogatta a kukorica és a szójatermékek árának növekedését.
A búza olcsóbb lett, öt napos folyamatgos emelkedést követően torpant meg a trend és alakult ki egyfajta korrekció, amely profitrealizálásnak is tekinthető. A fekete-tengeri régió kiszáradt talajával kapcsolatos aggodalmak azonban korlátozták a csökkenést.
„Az orosz időjárás és az alacsonyabb exportkvóta lehetősége a következő szezonban komoly aggodalomra ad okot” – közölte a Rabobank egy jelentésében.
A kukorica piacán a dél-amerikai időjárással, valamint az aszály által sújtott ukrajnai betakarítással kapcsolatos aggodalmak egybe estek a kínai vásárlások által táplált erősödő amerikai exporttal, ami több mint egy százalékos drágulást hozott.
A párizsi árutőzsdén nem változott a következő határidőre a malmi búza és a takarmánybúza ára, ám a repce és a kukorica piacán a vevők kerültek fölénybe. Egy tonna malmi búzáért ugyanúgy 211,25 eurót adtak, mint előző nap. Igaz, hogy napközben 213,25 eurón is kötöttek üzletet, de nem tartotta meg magát a kurzus és a napi sáv 211 eurós aljához közel zárt az árjegyzés. Összesen 28 322 kontraktus jött létre a decemberi határidőre. Márciusra 18 554 üzletet kötöttek, itt a 25 eurócentes plusz 209,75 euró/tonnás záróértékhez vezetett. A takarmánybúza 188 euró/tonnás záróára is csak stagnálást jelentett. A kukorica kurzusa 2 euróval a tonnánkénti 190,75 eurós szintig emelkedett. A repce piacán hasonló trend érvényesült és a 395 euró/tonnás árjegyzés 4 eurós pluszt követően jött létre.