Terményárak

Rekord szójatermés a világban, rekord napraforgómag termés Magyarországon – Olajnövény-piaci jelentés

Agrofórum Online

Magyarországon 626 ezer hektárról takarítottak be napraforgómagot. Az 1,86 millió tonna termés mindenkori rekordnak számít.

Az USA agrárminisztériuma (USDA) mellett az Oil World piacelemző vállalat is rekord globális szójababtermést jelez előre a 2016/2017. gazdasági évre: az egy évvel korábbinál 19-20 millió tonnával több, 331-333 millió tonna bab betakarítására kerülhet sor. Magyarországon az FM tájékoztatása szerint a gazdák a 61 ezer hektárra előirányzott terület 91 százalékáról csaknem 3 tonna/hektár hozam mellett már 164 ezer tonna babot takarítottak be október 24-ig. A Tallage szakértői összesen 178 ezer tonna szójababtermést várnak, ami 22 százalékos növekedést jelentene a 2015. évihez viszonyítva – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrisseb olajnövény-piaci jelentésében.

Világszerte számottevően emelkedett a repcemag/canola tőzsdei jegyzése és fizikai piaci ára az ősz folyamán. A Tallage szerint az EU-ban 6,6 millió hektáron vetették el a gazdák a repcemagot 2016 őszén, szemben az idei 6,5 millió hektár betakarított területtel. A terület növekedését az olajmag búzával szembeni versenyképességével magyarázzák a szakértők.

Az Európai Unióban október végén befejeződött a napraforgómag betakarítása. A tavalyival azonos területről, 4,1 millió hektárról 2 tonna/hektár hozammal (+9 százalék) 8,3 millió tonna mag (+9 százalék) került a tárolókba az idén. Magyarországon 626 ezer hektárról takarították be a termelők az olajmagot (FM). Az 1,86 millió tonna termés mindenkori rekordnak számít.

Olajnövény-piaci jelentés

Szójabab

Az USA agrárminisztériuma (USDA) mellett az Oil World piacelemző vállalat is rekord globális szójababtermést jelez előre a 2016/2017. gazdasági évre: az egy évvel korábbinál 19-20 millió tonnával több, 331-333 millió tonna bab betakarítására kerülhet sor.

Noha az északi féltekén már kezdetét vette a betakarítás és továbbra is biztatóak a kilátások, a teljes kibocsátás felét adó déli féltekén csak hónapok múlva kezdődik az aratás, így a jelenlegi várakozások akár számottevően is módosulhatnak.

A világ legnagyobb termelőjénél, az USA-ban 116 millió tonna termést várnak a szakértők, és az október 30-i adatok szerint a termőterület 87 százalékán már végeztek a betakarítással. Az Európai Unióban is kezdetét vette a szójabab betakarítása szeptember végén. A Tallage piacelemző vállalat szerint a hektáronkénti hozam 6 százalékos javulása miatt (2,76 tonna/hektárra) az egy évvel korábbihoz hasonlóan 2,3 millió tonna lehet az idei kibocsátás a termőterület 4 százalékos csökkenése ellenére (836 ezer hektárra). A legnagyobb termelőnél, Olaszországban a termőterület 10 százalékos zsugorodását vélhetően nem képes kompenzálni a hozam kismértékű javulása (3,43 tonna/hektárra), így a 2015. évinél 9 százalékkal kisebb, vagyis 1 millió tonna szójababtermésre van kilátás.

Franciaországban az egy évvel korábbinál 16 százalékkal nagyobb területről, 2,66 tonna/hektár átlagterméssel (–3 százalék) 366 ezer tonna szójababot (+12 százalék) takaríthatnak be a gazdák. A termőterület és a hozam növekedése (2,13 tonna/hektárra) Romániában a kibocsátás 23 százalékos bővülését eredményezheti, így 258 ezer tonna kerülhet le a földekről az idén.

Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint a gazdák a 61 ezer hektárra előirányzott terület 91 százalékáról csaknem 3 tonna/hektár hozam mellett már 164 ezer tonna babot takarítottak be október 24-ig. A francia szakértők összesen 178 ezer tonna szójababtermést várnak, ami 22 százalékos növekedést jelentene a 2015. évihez viszonyítva. Az unió szójababtermelése a 2016/2017. gazdasági évi belpiaci feldolgozás (sajtolás) alig 15 százalékát fedezi, ezért további 14 millió tonna szójabab érkezhet döntően Brazíliából és az USA-ból. Az állattenyésztés teljes igényének fedezése érdekében azonban az unión belül előállított 11,8 millió tonna szójadara mellé még 18,5 millió tonna behozatala szükséges. Szójadarát jórészt Argentínából (49 százalék) és Brazíliából (36 százalék) importál az EU.

A déli félteke legnagyobb szójatermesztő országaiban, Brazíliában és Argentínában szeptember végén, október elején kezdték vetni a 2016/2017. gazdasági év második felében (2017 tavaszán) betakarításra kerülő szóját. Az Oil World szakértői Brazíliában 100 millió tonna rekordterméssel (+5 százalék), Argentínában 54,5 millió tonna (–2 százalék) szójabab betakarításával számolnak, ám ez a prognózis még igen bizonytalan.

A szójabab iránti erős külpiaci kereslet hatására számottevően nőtt a termény ára a világpiacon 2016. szeptember 28. és október 26. között a Tallage közlése szerint. Az USA-ból származó termény exportára (FOB) 398 dollár (USD)/tonnára (+12 dollár) emelkedett a legközelebbi szállítási határidő vonatkozásában, míg a januári–májusi szállítmányokat tonnánként 405-409 dollárért adták fel (+20-21 dollár). A Brazíliából exportált tételek kikötői ára 410 dollár/tonnáig (+7 dollár), a 2017. évi termésé (márciusi és májusi határidők) 396-399 dollár/tonnáig (+21-23 dollár) erősödött ezalatt. A brazíliainál 16 dollárral, az USA-ból származónál 4 dollárral olcsóbban, tonnánként 394 dollárért (+4 dollár szeptemberhez képest) értékesítették a kereskedők az argentínai szójababot október végén. A legversenyképesebb áru a piacon továbbra is az ukrajnai újtermés, amelynek exportára 14 dollárral 389 dollár/tonnára nőtt ugyanebben az összehasonlításban.

A szójabab fronthavi jegyzése 360 dollár/tonnára ereszkedett a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) október végén.

Repcemag

Az Oil World adatai szerint az előző szezonhoz viszonyítva 6 százalékkal kevesebb, alig 60 millió tonna lehet a repcemag/canola globális kibocsátása a 2016/2017. gazdasági évben, ami az elmúlt nyolc szezon legkisebb termését jelentené. Tekintettel arra, hogy a felhasználás (sajtolás és egyéb célú) várhatóan ebben az idényben is felülmúlja a termelést, a zárókészlet 5,4 millió tonnára (–13 százalék) apadhat.

Világszerte számottevően emelkedett a repcemag/canola tőzsdei jegyzése és fizikai piaci ára az ősz folyamán, aminek hátterében több tényező állt. Az Oil World szakértői ismét lefelé korrigálták az Európai Unió eddig is aggasztóan alacsony, 2016/2017. gazdasági évi repcemagtermésére vonatkozó előrejelzést. A friss adatok szerint az unió kibocsátása nem haladja meg a 20 millió tonnát, ez 12 százalékos csökkenést jelent a 2015. évihez viszonyítva. Az emelkedő ártendencia ellenére a termelők vonakodnak megválni árujuktól, aminek eredményeként a feldolgozók termelése is visszafogottabb. Ez különösen nyugtalanító az év ezen időszakában, amikor rendszerint élénkül a biodízelüzemek repceolaj iránti kereslete. A repceolaj árának emelkedése ily módon visszahat az alapanyag árának változására is. Szintén a repcemag/canola árának erősödését segíti az unió vártnál élénkebb repcemagexportja – különösen Törökország, az Egyesült Arab Emirátusok vagy Oroszország irányába. Tekintettel arra, hogy az EU repcemagból nem önellátó, a kisebb uniós kibocsátás és az aktív kivitel miatt az egy évvel korábbinál 7 százalékkal több, azaz 3,6 millió tonna repcemag/canola behozatalával fedezhető a belpiaci szükséglet. Az import közel kétharmada Ausztráliából, további 20 százaléka Ukrajnából érkezhet.

Kanadában a szélsőségesen csapadékos és hideg októberi időjárás miatt Sasketchewan és Alberta államokban a termés 20 százalékát még október közepéig sem tudták betakarítani a gazdák. Itt 3 millió tonnányi canolamagot fenyeget a minőségromlás és/vagy a menynyiségi csökkenés veszélye. Ezen aggodalmak hatására a canola jegyzése jelentősen nőtt az interkontinentális árutőzsdén (ICE/Winnipeg). A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 395-400 euró/tonna tartományba emelkedett a repcemag fronthavi jegyzése október végén.

A Tallage francia piacelemző vállalat előrejelzése szerint az EU-ban 6,6 millió hektáron vetették el a gazdák a repcemagot 2016 őszén, szemben az idei 6,5 millió hektár betakarított területtel. A terület növekedését az olajmag búzával szembeni versenyképességével magyarázzák a szakértők. Franciaországban a vetés idején uralkodó csapadékhiányos időjárás miatt a 2016/2017. gazdasági évihez képest 10 százalékkal kisebb, 1,37 millió hektáron vetettek a gazdák repcét.  Németországban ugyanakkor 4 százalékkal 1,39 millió hektárra nőtt a növény vetésterülete, éppen meghaladva a franciaországit. Az egy évvel korábbinál 15 százalékkal nagyobb területet, 907 ezer hektárt foglalhat el a növény ebben a szezonban Lengyelországban.

Magyarországon az FM október 24-i tájékoztatása szerint az előirányzotthoz képest nagyobb területen, 281 ezer hektáron (+10 százalék) fejeződött be a repce vetése. Mindeközben Ukrajnában is végeztek a munkával, 738 ezer hektáron, az egy évvel korábbinál csaknem 25 százalékkal nagyobb területen került a földbe a vetőmag.

A fizikai piacon a Neussba és Rostockba szállított repcemag ára egyaránt 24 euróval, 404 euró/tonnára és 397 euró/tonnára nőtt 2016. szeptember 30. és október 28. között. Hamburgba 401 euró/tonna importáron (C&F) (+20 euró) érkezett repcemag október végén. A franciaországi Rouen-ban ekkor 397 euró/tonna volt a termény ára (+18 euró), míg Moselle-ből 398 euró/tonna áron (FOB) hajózták ki a repcemagot (+21 euró). Bulgáriában a szeptemberinél 2 euróval fizettek többet a vevők a terményért október végén: tonnánként 385 euróba került. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) 107 ezer forint/tonna volt az újtermés kurzusa ugyanekkor. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint 113 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott az újtermés október harmadik hetében.

Napraforgómag

Igen biztatóak a napraforgómag globális, 2016/2017. gazdasági évi terméskilátásai. Az Oil World piacelemző vállalat szakértői rekordtermést, 46 millió tonnát várnak a világon, ez 3,6 millió tonnával haladná meg a 2015/2016. évi szezon kibocsátását. Noha az olajipari feldolgozásra szánt mennyiség is rekordszintre, 41 millió tonnára emelkedhet, az elemzők a globális készlet kismértékű növekedését sem tartják kizártnak, így 3,2 millió tonna mag maradhat a tárolókban 2017 augusztusában.

Jól halad a betakarítás az északi féltekén. Az APKInform tanácsadó ügynökség tájékoztatása szerint Ukrajnában 5,5 millió hektárról (a termőterület 94 százalék) 2,21 tonna/hektár hozam mellett 12,2 millió tonna napraforgómagot takarítottak be a gazdák 2016. november elejéig. Oroszországban 6,1 millió hektárról (82 százalék) 9,8 millió tonna magot tároltak be ugyanekkor, a hozam egyelőre 1,59 tonna/hektár. A világ legnagyobb napraforgóolaj-exportőreiként számon tartott szovjet utódállamokban együttesen 23,8 millió tonna lehet az idei termés (+8 százalék, rekord!).

Az Európai Unióban október végén befejeződött a napraforgómag betakarítása. A Tallage szerint a tavalyival azonos területről, 4,1 millió hektárról 2 tonna/hektár hozammal (+9 százalék) 8,3 millió tonna mag (+9 százalék) került a tárolókba az idén.

Magyarországon 626 ezer hektárról takarították be a termelők az olajmagot (FM). Az 1,86 millió tonna termés mindenkori rekordnak számít. A 2015. évinél legalább 19 százalékkal nagyobb kibocsátással hazánk az EU legnagyobb napraforgómag-termelőjévé vált. A magyarországitól kissé elmaradó, 1,8 millió tonna termést arattak Romániában és Bulgáriában. Franciaországban az egy évvel korábbihoz hasonlóan 1,2 millió tonna a mennyiség. A hektáronkénti hozam tekintetében 3 tonna/hektárral Horvátország és Magyarország vezeti a sort, jóllehet előbbi a 40 ezer hektáros termőterületével a legkisebb termelő tagországok közé sorolható. A többi meghatározó termelő tagországban ennél jóval alacsonyabb a hektáronkénti termésátlag: Romániában 1,8 tonna/hektár, Franciaországban 2,0 tonna/hektár, Bulgáriában 2,2 tonna/hektár.

A napraforgómag amszterdami kikötői ára 415 dollár/tonnára (CIF) emelkedett (+5 dollár) 2016. szeptember 30. és október 28. között a Tallage tájékoztatása szerint. Ukrajnában változatlanul 390 dollár/tonna (FOB) exportár mellett adták fel a terményt október végén, miközben a termelői ár 20 dollárral 398 dollár/tonnára nőtt. Az olajmag argentínai exportára 380 dollár/tonna (FOB) maradt (Tallage). A napraforgóolajat október végén tonnánként 780 dollárért (FOB) hajózták ki az ukrajnai kikötőkből. A feldolgozott termék 840 dollár/tonna importáron (CIF) érkezett a rotterdami kikötőbe ugyanekkor (APK-Inform).

Magyarországon, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában 102 ezer forint/tonnáig erősödött a napraforgómag legközelebbi lejáratra szóló jegyzése október végén. A fizikai piacon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 99 ezer forint/tonnáért cserélt gazdát az olajmag október harmadik hetében, az egy évvel korábbinál 8 százalékkal olcsóbban.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes zöldség- és gyümölcspiaci jelentése >>>

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Zuhantak a chicagói árak a dollár erősödésével

2024. november 15. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Csökken a búza ára a jobb termésállapotok hírére

2024. november 14. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Lenyomta a búza árát az orosz kilátások javulása

2024. november 13. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Négyhavi mélypontra zuhant a búza ára

2023. december 12. 10:10

Erős eladói nyomást lehetett érezni a hétfői terménypiaci kereskedésben, de azért akadtak kivételek is. Chicagóban a búza 3,5 százalékkal, a kukorica pedig 0,8 százalékkal lett olcsóbb, miközben a repce stagnált, a szójabab pedig 2,6 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is csökkent, miközben a repce piaca pluszban zárt.

Nem lehet Vita kérdése

2023. május 1. 06:34

A YaraVita lombtrágyák kedvező ár-érték arány mellett biztos hatással járulnak hozzá az eredményes növénytermesztéshez.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

Akadályozza az argentin betakarítást a viharos időjárás

2020. április 30. 10:33

Az argentin termelők a heves esőzések miatt felfüggesztették a szója és a kukorica betakarítását az ország központi térségében.