Magyarországon a majdnem 1,1 millió hektárra előirányzott terület 90 százalékán fejezték be a vetést 2014. november 18-ig, holott tavaly ilyenkor már végeztek a munkával - írja az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb gabona és olajnövény-piaci jelentésében.
A francia Tallage piacelemző vállalat 2014. évi őszi vetésre vonatkozó előrejelzése alapján az Európai Unióban a 2013. évivel megegyezően 24,2 millió hektáron vetik el a gazdák az őszi búzát. A szakértők igen korainak számító becslésükben 5,81 tonna/hektár átlagos hozamokkal számolva 141 millió tonna közösségi búza betakarítását valószínűsítik 2015 nyarán.
Magyarországon a közel 1,1 millió hektárra előirányzott terület 90 százalékán fejezték be a vetést 2014. november 18-ig, holott tavaly ilyenkor már végeztek a munkával.
A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 200 USD/tonna, Párizsban (MATIF) 170 euró/tonna fölé erősödött a búza fronthavi jegyzése 2014. november közepén.
Noha az USA agrárminisztériuma (USDA) legfrissebb olajnövénypiaci jelentésében az előző szezonét 27 millió tonnával meghaladó, 312 millió tonna szójabab betakarítását valószínűsíti a világon a 2014/2015. gazdasági évben, a termény fronthavi jegyzése magas szinten, 371-391 USD/tonna sávban hullámzott a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) november első felében.
A Tallage szerint az Európai Unióban a tavalyinál 3 százalékkal kisebb területen, 6,5 millió hektáron vetették el az idén ősszel a repcemagot, a terület elsősorban Németországban zsugorodott (-5,2 százalék).
Magyarországon a napraforgómag jegyzése együtt mozgott a termény ukrajnai kikötői árával, és november közepén 97,5 ezer forint/tonnára erősödött a decemberi, 101 ezer forint/tonnára a 2015. márciusi lejáratra vonatkozóan a BÉT-en.
GABONAPIACI JELENTÉS
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) legfrissebb prognózisa szerint 2015-ben az ideinél 1 százalékkal nagyobb területről, világszerte 224 millió hektárról kerülhet búza a tárolókba. Ez az 1998/1999. évi szezon óta a legnagyobb terület lenne. A vetésterület többek között az USA-ban, Oroszországban, Ukrajnában nőhet, míg a világ legnagyobb búzatermelőjének számító Európai Unióban nem várható változás.
A francia Tallage piacelemző vállalat 2014. évi őszi vetésre vonatkozó előrejelzése alapján az Európai Unióban a tavalyival megegyezően 24,2 millió hektáron vetik el a gazdák az őszi búzát. Noha a repce vetését akadályozta a rendkívül csapadékos időjárás, a búza esetében már kedvező feltételek mellett kezdhették el a munkát a legtöbb uniós tagországban.
Az Európai Unión belül Franciaországban termesztik a legnagyobb területen az őszi búzát, az egy évvel korábbihoz hasonlóan 5 millió hektáron kerül a földbe a mag az idén. A szintén nagy termelőként számon tartott Németországban ismét 3,23 millió hektárt foglal el a növény a folyó szezonban. Lengyelországban 2,33 millió hektáron (+1%) fejezték be a vetést október második felében annak dacára, hogy az ország északi területein a csapadékhiány, a délieken a heves esőzések hátráltatták a munkát. Úgy tűnik, hogy az Egyesült Királyságban (1,94 millió hektár) és Spanyolországban (1,87 millió hektáron) sem változik az őszi búza vetésterülete az előző évihez képest. Míg Romániában a 2013. évinél 1 százalékkal nagyobb területen, 2,1 millió hektáron már elvetették az őszi búzát, addig Bulgáriában a gyakori esőzések miatt kérdéses, hogy az 1,15 millió hektárra tervezett (+2 százalék) területen időben a földbe kerül-e a mag. Magyarországon a csapadékos időjárás miatt szintén csúsztak az őszi munkák. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2014. november 18-i tájékoztatása alapján a közel 1,1 millió hektárra előirányzott terület 90 százalékán fejezték be a vetést, holott tavaly ilyenkor már végeztek a munkával. Az uniós búzatermesztés szempontjából kisebb jelentőséggel bíró északi tagországokban (Dánia, Svédország, Finnország és a balti államok) – ahol 0,14-0,7 millió hektáron folyik a termelés – a kedvező időjárási feltételek miatt korán elvetették az őszi kalászost.
A Tallage szakértői igen korainak számító becslésükben 5,81 tonna/hektár átlagos hozamokkal kalkulálva 141 millió tonna búza betakarítását valószínűsítik 2015 nyarán az EU-ban. Az optimista várakozások szerint az ideihez hasonlóan kiemelkedő, 6,09 tonna/hektár termésátlagok mellett akár a 148 millió tonnát is elérheti a kibocsátás, ugyanakkor a pesszimista prognózis – amely a rendkívül aszályos 2007. évjárat 5,09 tonna/hektár hozamát veszi figyelembe – 123 millió tonna termést jelez.
Noha az USA agrárminisztériuma világszinten továbbra is rekord szintű búzatermést vetít előre a 2014/2015. gazdasági évben, a termény jegyzését korábban a betakarított búza minősége körüli aggodalmak, később az északi féltekén a vetés, a déli féltekén az aratás késlekedése miatti félelmek emelték Chicagóban (CME/CBOT). A folyamatot csak erősítette, hogy Oroszországban a száraz őszi időjárás miatt a búzavetések nem erősödtek meg eléggé a téli időszakra, és az állományok állapota körüli bizonytalanságok hatására 205 USD/tonnáig nőtt a búza decemberi jegyzése november közepén. A párizsi árutőzsdén ugyanekkor (MATIF) a búza legközelebbi lejáratra vonatkozó jegyzése meghaladta a 170 euró/tonna szintet. Magyarországon – hoszszú ideig tartó stagnálást követően – 51 ezer forint/tonnára nőtt a malmi búza 2015. márciusi jegyzése, ellenben a 2014. decemberi továbbra sem változott a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában. Az év végi szállítású takarmánybúzával tonnánként 45, a márciusival 43 ezer forintért kereskedhettek a BÉT-en november közepén. Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 50 ezer forint/tonna körül hullámzott az ősz folyamán. A kukorica betakarításával bővülő takarmánygabona-kínálat nyomán a takarmánybúza belpiaci ára 40 ezer forint/tonna alá csökkent november első hetében.
OLAJNÖVÉNY-PIACI JELENTÉS
Az USA agrárminisztériuma (USDA) közzétette legfrissebb olajnövénypiaci kitekintését, amelyben 312 millió tonna szójabab betakarítását valószínűsíti a világon a 2014/2015. gazdasági évben. Ez 27 millió tonnával múlná felül az egy évvel korábbi termést és mindenkori rekord lenne. A legnagyobb termelő Egyesült Államok kibocsátását a korábban jelzetthez képest felfelé korrigálták, és a közel 108 millió tonnára prognosztizált termés 94 százaléka a raktárakba került november 17-ig.
A világ meghatározó szójababexportőrének számító Brazíliában a hosszan tartó szárazság után megérkezett a régen várt csapadék. A vetés jelentős csúszása miatt a tervezett területnek november elején még mindig csupán 45 százalékán került a földbe a mag, szemben az ilyenkor jellemző 75 százalékkal. A szakértők szerint a vetéskéslekedése miatt a betakarítás is csúszik majd, aminek következtében az USA-ból származó termény iránti kereslet továbbra is erős maradhat. A legfrissebb adatok szerint az észak-amerikai ország a 2013/2014. évi szezon rekordját 2 millió tonnával felülmúló mennyiségű szójababot, 46,8 millió tonnát szállíthat ki. Ezzel az USA a világ elsőszámú szójababexportőrévé válhat, megelőzve Brazíliát (46,7 millió tonna).
A Tallage francia piacelemző vállalat szerint az Európai Unióban a tavalyinál 3 százalékkal kisebb területen, 6,5 millió hektáron vetették el az idén ősszel a repcét, a terület elsősorban Németországban zsugorodott (- 5,2 százalék). Bár az őszi időjárás kedvezett az állományok fejlődésének, az elemzők a kisebb terület miatt az idei rekordnál alacsonyabb kibocsátást várnak 2015 nyarán az EU-ban. A párizsi árutőzsdén (MATIF) a szójabab magas világpiaci ára és a repce kisebb uniós vetésterülete 330 euró/tonna fölött tartotta a repcemag fronthavi jegyzését novemberben. Magyarországon az őszi csapadékos időjárás nemcsak a betakarítási munkákat hátráltatta, hanem a vetésnél is nehézségeket okozott.
A repce vetésével október közepe óta a nedves talaj és a belvíz miatt nem tudtak haladni a gazdák. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) november 18-i jelentése szerint a 228,5 ezer hektárra előirányzott terület 93 százalékán végeztek a munkával, a fennmaradó területet vélhetően már nem repcével vetik be. Jóllehet, a termény 2014. márciusi jegyzése – követve a napraforgómag jegyzésének növekedését – 101 ezer forint/tonnára emelkedett november közepén a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában, a fizikai piacon továbbra is 97-100 ezer forint/tonnáért vásárolták.
Az USDA legfrissebb előrejelzésében az előző szezonénál 7 százalékkal kevesebb, azaz 39,8 millió tonna napraforgómag betakarítását valószínűsíti a világon a 2014/2015. gazdasági évben, ugyanakkor annál élénkebb külkereskedelemmel, és alacsonyabb zárókészlettel számol. A negatív korrekció, valamint Oroszország és Ukrajna vártnál alacsonyabb kibocsátása miatt tovább nőtt a napraforgómag ukrajnai kikötői ára: 2014. november 18-án 435 USD/tonna (FOB) áron jegyezték az olajmagot. A szovjet utódállamokban a tavalyinál 9 százalékkal kevesebb, vagyis 19,2 millió tonna mag kerül az idén a tárolókba az idén az Oil World szerint. Magyarországon a termény jegyzése együtt mozgott az ukrajnai kikötői árral, és november közepén 97,5 ezer forint/ tonnára erősödött a BÉT-en a decemberi, 101 ezer forint/tonnára a 2015. márciusi lejáratra vonatkozóan. A nemzetközi és a hazai jegyzés emelkedésére a magyarországi fizikai piac szeptember végén reagált, és azóta – a nagyobb kibocsátás ellenére – az előző év azonos időszakában jellemzőnél 6-7 százalékkal magasabb szinten, 93-97 ezer forint/tonna sávban mozgott a termény áfa és szállítási költség nélküli termelői ára az AKI PÁIR adatai szerint.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes jelentésének letöltése >>>