Terményárak

Telített a káposzta piaca, olcsóbb a burgonya – Zöldség-gyümölcs agrárpiaci jelentés

Agrofórum Online

A hazai burgonya termelői ára 26 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a belpiaci gyümölcsfélék kínálatában egyre több, téli tárolásra alkalmas almafajta található.

A hazai burgonya termelői ára 26 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a belpiaci gyümölcsfélék kínálatában egyre több, téli tárolásra alkalmas almafajta található – olvasható az AKI legfrissebb zöldség-gyümölcs agrárpiaci jelentésében.

ÖSSZEFOGLALÓ

A hazai burgonya termelői ára 60-115 forint között alakult kilogrammonként a 40. héten, az átlagár 26 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A belpiaci padlizsán mellett a 40. héttől kapható a Spanyolországból származó termék is, a magyarországival közel azonos, 382 forint/kg átlagáron.

A belpiaci gyümölcsfélék kínálatában egyre több, téli tárolásra alkalmas almafajta található, illetve a 40. héttől a Vilmos mellett megjelent az Alexander körtefajta is (320 forint/kg).

Szakértők szerint a káposzta piaca telített, ezért mérséklődtek az árak. A primőr termék kifutásától, a szabadföldi fehér fejes káposzta ára (26-40. hét) 16 százalékkal csökkent (78 forint/kg) az előző év azonos időszakához képest.

ZÖLDSÉG- ÉS GYÜMÖLCSPIACI JELENTÉS

Budapesti Nagybani Piaci körkép

Az ún. Nagydobosi típusú sütőtök a 39-40. héten 100 forint/kg áron szerepelt először a kínálatban a hetek óta kapható kanadai típus mellett, amelyet szintén 100 forint/ kg áron értékesítettek.

A hazai burgonya termelői ára 60-115 forint között alakult kilogrammonként a 40. héten, az átlagár 26 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Budapesti Nagybani Piacon az előző évekhez képest hamarabb (39. hét) és lényegesen alacsonyabb áron (78 forint/kg) jelent meg a Franciaországból származó burgonya.

A magyarországi burgonya a 40. héten 0,7 euró/kg áron várta vásárlóit a bécsi nagybani piacon, az ausztriai és az olaszországi mellett. Az északnyugat-európai burgonyatermelők szövetsége (NEPG) szeptemberi jelentésében a vezető burgonyatermelő országok (Belgium, Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Hollandia) vonatkozásában az előző esztendőhöz képest 12 százalékkal több, 27 millió tonna terméssel (vetőburgonya és keményítőgyártásra szánt burgonya nélkül) számol 2014- ben.

A belpiaci padlizsán mellett a 40. héttől kapható a Spanyolországból származó termék is, a magyarországival közel azonos, 382 forint/kg átlagáron.

Az Olaszországból beszállított cukkini a 40. héten 268 forint/kg áron került a felhozatalba. A belföldi cukkini termelői ára 290 forintra emelkedett kilogrammonként a 40. hétre, ami 16 százalékos növekedést jelentett az előző heti átlagárhoz viszonyítva.

A hazai jégsaláta (200 forint/db) versenytársaként 10 százalékkal magasabb áron megjelent a Hollandiából származó termék.

A belpiaci gyümölcsfélék kínálatában egyre több, téli tárolásra alkalmas almafajta található, illetve a 40. héttől a Vilmos mellett kapható az Alexander körtefajta is (320 forint/kg). A szilva ára 145-210 forint/kg, az őszibaracké 220-380 forint/kg között változott típustól és mérettartománytól függően. A nektarint 308 forint/kg, a szamócát 1675 forint/kg leggyakoribb áron értékesítették.

A hazai gesztenye a 40. héten jelent meg a választékban (750 forint/kg), míg a nagyobb méretű spanyolországi 1600 forint/kg, az olaszországi 2600 forint/kg áron szerepelt a kínálatban.

Alacsonyabb a fejes káposzta termelői ára

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint a káposztafélék teszik ki globális zöldségtermés 6 százalékát. Az elmúlt években Magyarországon és az EU egyes tagországaiban is csökken a káposzta kereslete. Belgiumban ősszel promóciót szerveznek a káposztafogyasztás ösztönzése érdekében „Kohl ist cool!” szlogennel.

A káposztafélék globális termeléséből az EU 7-8 százalékkal részesedik. Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió tagországaiban 98 ezer hektáron 3,3 millió tonna fejes káposztát termeltek 2013-ban, kevesebbet, mint egy évvel korábban.

Az Unió legnagyobb termelője Lengyelország, ahol a termőterület a magyarországinál tízszer nagyobb, 20- 25 ezer hektár körül alakul, a termés elérte az 1 millió tonnát az elmúlt években. A Lengyelországban termelt fejes és vöröskáposzta 80 százaléka a közösségi piacon kerül értékesítésre. Jelentős termelő még Románia (2013-ban: 647 ezer tonna) és Németország (2013-ban: 427 ezer tonna) is. Az idei betakarítású fejes káposzta termelői ára – a nagyobb kínálat miatt – a poznani reprezentatív nagybani piacon a felére, 1-1,5 PLN/fejre csökkent 2014 39-40. hetében az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva.

Az EU fejeskáposzta-importja 21 százalékkal 37 ezer tonnára emelkedett 2014 első félévében az előző év azonos időszakához képest.

Ugyanekkor az export a kétszeresére, 85,9 ezer tonnára nőtt. Az EU 56 százalékkal több, 53,1 ezer tonna fejes káposztát szállított Oroszországba az év első hat hónapjában mint 2013 hasonló időszakában.

A főleg Oroszországba szállító Macedóniában korai fejes káposztát az egy évvel ezelőttihez hasonló nagyságú felületen ültettek fűtetlen fóliasátrakba.

A hagyományos káposztafélék típusai és fajtái között egyre nagyobb a változatosság évről évre. Minden káposztafélénél terjed a kisebb, úgynevezett „személyes méret”.

Magyarországon a káposzta termőterülete 2,3-2,7 ezer hektár körül alakult az elmúlt években. A fejes káposztát döntően szabadföldön termesztik, a hajtatott káposzta termőterülete 280 hektárra nőtt 2013-ban. A termésátlag az európai átlagtól (35 tonna/hektár) elmaradó, 18-22 tonna/hektár körül alakul, így a magyarországi termés évente 70 ezer tonna körül mozog.

A termőterület közel 45 százaléka a Duna-Tisza közén van, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az összes termőterület 17-18 százaléka található.

A kínálat a belföldi termés általában 3-6 százalékát kitevő importtal egészül ki. A beszállítás 43 százalékkal 1,89 ezer tonnára csökkent 2014 első hét hónapjában az elmúlt év azonos időszakához képest. A Németországból származó behozatal 15 százalékkal 654 tonnára, a Macedóniából érkező 27 százalékkal 452 tonnára esett. Lengyelországból 85 százalékkal kevesebb (187 tonna) fejes káposzta érkezett.

Az export 29 százalékkal nőtt, 4,63 ezer tonnát tett ki, így Magyarország fejes káposzta külkereskedelmi egyenlege az előző évekhez hasonlóan pozitív volt és javult 2014 első hét hónapjában. Az export 50 százaléka az északi államokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.

A Budapesti Nagybani Piacon a fejes káposzta termelői ára a 2014. év elején, a tárolási időszakban alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A primőr fehér fejes káposzta április közepén tűnt fel a kínálatban, amelyet 33 százalékkal kínáltak alacsonyabb áron (153 forint/kg) a 16-25. héten, mint egy évvel korábban. Ebben az időszakban a kínálat hollandiai importtal egészült ki.

A primőr termék kifutásától, a szabadföldi fehér fejes káposzta ára (26-40. hét) 16 százalékkal csökkent (78 forint/kg) az előző év azonos időszakához képest. Szakértők szerint a káposzta piaca telített, ezért mérséklődtek az árak. A sok csapadék miatt nedvesen tárolták be a káposztát, ami minőségi problémákhoz vezethet.

Az AKI teljes zöldség-gyümölcs agrárpiaci jelentése IDE kattintva érhető el!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a kukorica az elmaradó export miatt

2024. december 13. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon ki és ne is rothadjon meg?

2022. december 28. 04:36

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon és ne rothadjon meg?

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

Súlyos gondok a német burgonyaértékesítésben

2020. június 23. 10:47

A burgonyapiacon tapasztalható gazdasági veszteségek miatt a német gazdálkodók már a berlini kormányzathoz fordultak pénzügyi támogatásért.

Űrburgonyát ültetnek a tudósok

2024. január 25. 13:40

A tudósok megkezdték az öt hónapot az űrben töltött több mint 60 000 vetőgumó kiválogatását és termesztését, abban a reményben, hogy olyan egyedi tulajdonságokat fedeznek fel, amelyek javíthatják a termelés hatékonyságát és a terméshozamot.