Huelva eperkínálata növekedésnek indult. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a kampány a korai, cserepes eperrel kezdődött, amely novemberben került ki a piacra, ahol a kereslet mindig is a kínálat felett volt.
A cserepes eperpalánták novembertől áprilisig hozhatnak gyümölcsöt, míg a szabadon nevelt növények januárban kezdenek termést hozni. Idén azért csúszott el a szüret, mert az időjárástól erősen függő növények kissé éretten érkeztek.
Különösen a cserepes palánták kampánya volt nagyon egyenetlen az egyes időszakokban fellépő hőstressz miatt. Azonban tavaly novemberben, amikor a szamócának általában nem szokott magas lenni az ára, mert más termékek is vannak a piacon, Európában szinte alig volt szamóca, és az a kevés, ami volt, nagyon jó áron kelt el.
„Az idei kampány alatt soha nem látott árakat értünk el. A hagyományosnak tekinthető fajták ára 10 euró körül volt kilónként, míg a prémium fajtáké 12 euró körül” – nyilatkozta az egyik gazda, aki azt is elárulta, hogy az egyetlen probléma, amivel idén szembesültek, a vízhiány. Ezért úgy döntöttek, hogy ugyanazokkal a fajtákkal dolgoznak, mint tavaly, mert elég jól ismerik őket, és ez túl bonyolult év ahhoz, hogy kísérletezni kezdjenek.
Nem szabad elfelejteni, hogy az aszály miatt az öntözésre szánt vízmennyiséget Huelvában 50%-kal korlátozták a szokásoshoz képest, és nem lehet tudni, hogy a következő évre 75%-ra növelik-e ezt a mennyiséget, mert ősszel szinte semmi eső nem esett, így a víztározók nem teltek meg.
Huelva különböző mezőgazdasági szervezetei a Freshuelvával együtt február 1-jére tüntetést hívtak össze a sevillai kormányzati delegáció kapujánál, hogy kiköveteljék azt az infrastruktúrát, amelyre a tartomány évtizedek óta vár, és amely enyhítené a jelenlegi rendkívüli vízhiányos helyzetet.
A gazdák legfőbb kérése az volt, hogy hozzák meg a szükséges intézkedéseket a helyzet rendezésére. 1995-ben, majdnem 30 évvel ezelőtt nagy aszály volt, és azóta a kormány semmit sem tett annak érdekében, hogy ez a helyzet ne ismétlődhessen meg. Márpedig ismét megtörtént.
(Fotó: PublicDomainPictures/ Pixabay)