Már a múlté az, hogy a fügét az egzotikus növények közé soroljuk, hiszen napjainkban – minimális odafigyeléssel – gyakorlatilag az ország bármely részén sikerrel lehet neveli.
Lehet és érdemes is, hiszen számos olyan tulajdonsága van, ami miatt örömmel látjuk kertünkben. Ezeket a tulajdonságokat már az ókorban is ismerték, a füge fontos része volt az akkori étrendnek.
Többek között igen magas a rosttartalma, valamint számos vitamint, ásványi anyagot is tartalmaz. Így, többek között, B-vitamint, kalciumot, vasat, magnéziumot, mangánt és káliumot is. Arról azonban csak az elkötelezett fügerajongók tudnak, hogy a növény levelét, mielőtt komposztáljuk, érdemes felhasználni.
A fügefa levele is gyógyhatású
Leveléből tea készíthető, amely hatékonyan csökkenti a vércukorszintet és így a diabétesszel összefüggő gyulladások kialakulásának az esélyét is. Ennek eléréséhez napi egy bögre elfogyasztása javasolt. Külsőleg is hasznosíthatjuk, hiszen ha a friss leveleit pépesítjük, akkor gyulladásgátló hatása miatt a pattanások ellen is felveszi a harcot. Tehát kenjük az arcunkra, és hagyjuk, fejtse ki a hatását 10-15 percig, majd ezt követően távolítsuk el.
Allergiások óvatosan!
Akadnak olyanok azonban, akik különböző mértékben érzékenyek a füge levelében és éretlen terméseiben lévő tejnedvekre. Emiatt először kis mennyiségben, apró felületen teszteljük, és csak akkor alkalmazzuk a fentieknek megfelelően, ha semmiféle allergiás reakciót nem tapasztaltunk magunkon.
Ez mind jó, de azért a füge helye alapvetően a gyomrunkban van
A füge gyorsan romlásnak indul, nem tartozik a könnyen tárolható és szállítható gyümölcsök közé. A legcélszerűbb, ha a friss fügét a lehető leghamarabb megesszük, vagy ha lehetőségünk van rá, akkor dolgozzuk fel. Többek között készülhet belőle fügelikőr, fügebor is.
Végezetül egy egzotikus recept a forró júliusi napokra:
Török fügepuding
Hozzávalók:
- 20 dkg aszalt füge
- 1 liter 3,5%-os tej
- 200 ml 30%-os tejszín (opcionális)
- 1 teáskanál őrölt fahéj
- 8 dkg darált dió (a tálaláshoz)
- 5-6 teáskanál szőlőmelasz (vagy juharszirup) a tálaláshoz
Elkészítése:
Miután az aszalt fügékről eltávolítottuk a szárrészeket, vágjuk mindegyiket öt-hat darabra. Majd áztassuk őket egy órára meleg vízbe. Ezt követően szedjük ki száraz papírtörlőre, és hagyjuk megszáradni. Eközben a tejet melegítsük fel annyira, hogy az ujjunkat beledugva meleg legyen, de még ne égesse meg a bőrünket. Vegyük le a tűzről a tejet.
A feldarabolt aszalt fügét tegyük egy tálba, adjunk hozzá egy merőkanál meleg tejet, és botmixerrel pépesítsük. Ha nincs botmixer, elvégezhetjük ezt turmixgépben vagy forgó késes aprítóban is. Amikor elég pépes, adjuk hozzá a fahéjat és a pépet a meleg tejhez, majd keverjük össze jó alaposan. Töltsük kis tálkákba a leendő pudingot, majd mindegyiket takarjuk le egy textillel (pl.: konyhai törlőkendő). Hagyjuk így pihenni nagyjából három órát szobahőmérsékleten, hogy összeérjen, végül tegyük egy éjszakára hűtőbe.
Ha krémesebb változatra vágyunk, akkor 800 ml tej + 200 ml 30%-os tejszín keverékét is használhatjuk.
(Forrás: fugesember.hu / Fotó: Daniela Mackova/Pixabay)