A tavalyi évhez viszonyítva is kedvezőbb, a közepesnél jobb diótermés várható Magyarországon. Mindez vonatkozik a mennyiségre is, de sokkal inkább a minőségben tapasztalhatjuk meg. Ezzel a jó hírrel foglalható össze a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács idei dió prognózisa.
A hazai 9385 hektáros diótermő terület közel 50%-a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, 10%-a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, míg 15%-a a Dunántúl déli részén, Somogy, Vas és Zala vármegyékben található.
Somogyban már javában tart a betakarítás, és az első tapasztalatok szerint a gyümölcsméret jónak mondható. A beltartalmat a jól kitelt gerezdek jellemzik, a színeződés szép világosbarna. A tavaszi fagyok idén nem okoztak károkat, a tavalyi aszályos évet követően (250 mm) érkező 615 mm csapadék érezteti hatását. Ez viszont jó pár helyen magával hozta a növényvédelmi problémákat is.
Lengyeltótiban közepes termés várható, de igen jó méret és minőség a jellemző. A csapadék döntő része a dió fejlődésének fontos fázisaiban érkezett ide. Mint az ismeretes, a dióburok-fúrólégy nagyüzemi körülmények között nem okozott gondot, azonban a termelőknek a baktériumos fertőzésekkel meg kellett küzdeniük. Az egyre szűkülő szerválaszték sem segítette a termelők munkáját – reagált a helyzetre a szakmaközi szervezet a közleményében.
Vas vármegyét sem sújtották a tavaszi fagyok, a bőséges virágzást követően jó volt a kötődés is. A csapadékos tavasz és nyár miatt szépen ki tudtak telni a szemek a csonthéj kialakulásáig, ezért nagyon sok dió van a fákon, és ezek is nagy méretűek.
A nagyüzemi körülményeknek köszönhető, hogy kiváló termés várható, hiszen a szervezett növényvédelem segített megküzdeni a bakteriális fertőzésekkel. Ennek következtében csekély, legfeljebb 5-8%-os veszteség várható, amit azonban felülír a termés mennyisége, minősége.
Az ismertetett jelentős csapadékmennyiség miatt azonban a szórványdiósokban a Xanthomonas és a dióburok-fúrólégy már most nyomot hagyott, befeketítette a diót. A szórványdiósok aránya ebben vármegyében megközelíti az 50%-ot.
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a tavaszi fagyok a mélyebben fekvő területeken is csak a fák alját érték el, nagyobb károkról nem érkezett jelentés. A dióburok-fúrólégy az árutermelő ültetvényeken nem okozott jelentős problémát.
A bakteriális betegségek a csapadék mennyiség miatt itt is megjelentek, de fegyelmezett növényvédelem alkalmazásával kivédhetőek voltak. A gyümölcsméret kedvezően alakul, különösen a tavalyi apróbb terméshez viszonyítva. A betakarítás ebben a térségben a héten elkezdődik.
Az ágazat legégetőbb problémái között van a szakmaközi szervezet szerint, hogy Magyarországon az utóbbi években rohamosan nőtt a diótermő terület, ami viszont az árupiacokon már jóval kevésbé fogja éreztetni hatását, mert a frissen telepített diósok jelentős része nem termelés-, hanem támogatásorientált.
Ez azt jelenti, rögzíti a szervezet, hogy az újonnan telepített ültetvényeket a termelők azonnal bejelentik öko, AKG stb. programokba, majd minimális fenntartással bent tartják azokat a támogatások felvétele érdekében.
Ez, teszik hozzá összefoglalójukban, nemcsak a dió területére jellemző probléma. A közvetlen, normatív támogatással önmagában nincs probléma, vélik, a gondot az jelenti, ha a gazdálkodói szándék nem az áru- és profittermelés, hanem a „támogatásmaximalizálás” és „ráfordításminimalizálás” irányába megy el. Ugyanis ezen támogatások így értelemszerűen nem hasznosulnak kellő hatékonysággal, és nem feltétlenül szolgálják az ágazat technológiai, műszaki fejlődését.