Zöldség-Gyümölcs

Aggasztó minőségű, vegyszerszennyezett paradicsommal árasztja el Marokkó Európát

Agrofórum Online

Kényelmes megoldás Észak-Afrikába „delegálni” az európai paradicsomtermesztést, de a marokkói mintáknak a fele peszticidekkel való fertőzöttséget mutat.

A DDT fél évszázada számít „rémségnek” a növénytermesztésben. A diklór-difenil-triklóretán ugyanis egy ultrahatékony rovarméreg, amely nehezen bomlik le, ezáltal felhalmozódik az élő szervezetekben, károsítva az élővilágot, és azzal együtt természetesen az emberi egészséget is.

A világon elsőként Magyarországon tiltották be a forgalmazását és felhasználását 1967-ben, majd a fejlett országok sorra követték a példát. A DDT-ről biztosan tudjuk, hogy rákkeltő és spermiumgátló hatású, éppen ezért ijesztő, hogy a kevésbé fejlett térségekben még ma is használják.

Malária ellen

Afrika mindenképpen a sötét foltok közé tartozik a térképen ezen a téren, hiszen ki tudja, hány kistermelő használja ezt a veszélyes anyagot még mindig kártevőirtásra. Ráadásul az utóbbi években egyre szélesebb körben terjed a kontinensen a maláriaszúnyogok populációinak kordában tartására is, ami kétélű fegyver.

Egyrészt a betegség látványosan visszaszorul, ugyanakkor ezzel párhuzamosan súlyos egészégügyi problémák ütik fel a fejüket a DDT miatt. A totális tiltás felvetése élénk vitákat gerjesztett Afrikában, pedig a probléma nemcsak őket érinti, hiszen a DDT a talaj, a vizek, a levegő és persze a különféle termények révén szerte a világba „exportálódik”, még az anyatejben is kimutatták.

Az EU éléskamrája

Ez számunkra azért is nyugtalanító, mert egyre többször hangzik el, hogy Marokkóban minden adott ahhoz, hogy az Európai Unió első számú paradicsomtermesztője legyen. Egyedül a Souss Massa régióban 21 ezer hektárnyi üvegházban termesztik a zöldséget, és az észak-afrikai országot már csak a spanyolok előzik meg kapacitásban.

Marokkóban a munkaerőköltség csupán a nyolcada annak, amit például Almeríában kapnak a dolgozók, így a spanyolok előnye gyorsan elfogyhat. De mi a helyzet az Afrikában termesztett áru minőségével?

A közelmúltban 432 potenciális peszticidre vizsgálták meg a marokkói Souss Massa régióban termesztett 39-féle paradicsomot, és ebből 22 mintánál (56%) pozitív eset született, míg a buprofezin nevű fejlődésgátló anyagnál kifejezetten veszélyes mértéket (0,095 mg/kg) mutattak ki az EU-szabványok szerint. Olyan tiltott peszticideket is találtak, mint a benalaxil, a spirodiclofen és az imidacloprid. DDT nem volt kimutatható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mik azok a fototoxikus növények?

2025. február 5. 09:40

A fototoxikus növények olyan kémiai vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrrel érintkezve és UV-sugárzásnak kitéve bőrirritációt okoznak.

Egész évben birs: három tipp a tartósításhoz

2025. január 27. 09:10

Az éretlen birsalma optimális körülmények között (0-2 °C) akár 3 hónapig is eltartható.

Kis madár, kis ürülék – kis élelmiszer-biztonsági kockázat

2025. január 26. 14:10

Igen, egy kutatás tényleg erről szól: élelmiszer-biztonsági szempontból nem mindegy, mekkora az ürülék, ami a termőterületre pottyan.

A luffatök akár hazánkban is megterem

2025. január 17. 13:10

A luffatök vagy szivacstök fiatalon ehető, kiszárítva pedig felhasználható a műanyag, ezért környezetszennyező mosogatószivacs helyettesítésére.

Mit tehetünk a paradicsom új leveleinek sárgulása ellen?

2022. május 25. 04:36

A kiültetett paradicsompalántáim új levelei, csak azok, sárgulnak. Mi okozza? Tudom orvosolni?

Ma már tudjuk, a lecsót kiknek köszönhetjük

2023. július 30. 08:40

A „mit kellene ma főzni” örök kérdésre nyáron mintha sokkal egyszerűbb volna a válasz, mint az év más hónapjaiban. Ennek az oka, hogy pár darab paprika, egy-két fej vöröshagyma, néhány paradicsom valóban szinte minden háztartásban akad.

Rhizobium rhizogenes járvány tört ki egy belga paradicsomtermesztőnél

2024. január 2. 15:40

Belgiumban egy 3,8 hektáros területen működő paradicsomtermesztő a Rhizobium rhizogenes fertőzés kirobbanásával szembesült, amelynek egyik jellemző tünete a túlzott gyökérnövekedés.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.