18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Zöldség-Gyümölcs

Aggasztó minőségű, vegyszerszennyezett paradicsommal árasztja el Marokkó Európát

Agrofórum Online

Kényelmes megoldás Észak-Afrikába „delegálni” az európai paradicsomtermesztést, de a marokkói mintáknak a fele peszticidekkel való fertőzöttséget mutat.

A DDT fél évszázada számít „rémségnek” a növénytermesztésben. A diklór-difenil-triklóretán ugyanis egy ultrahatékony rovarméreg, amely nehezen bomlik le, ezáltal felhalmozódik az élő szervezetekben, károsítva az élővilágot, és azzal együtt természetesen az emberi egészséget is.

A világon elsőként Magyarországon tiltották be a forgalmazását és felhasználását 1967-ben, majd a fejlett országok sorra követték a példát. A DDT-ről biztosan tudjuk, hogy rákkeltő és spermiumgátló hatású, éppen ezért ijesztő, hogy a kevésbé fejlett térségekben még ma is használják.

Malária ellen

Afrika mindenképpen a sötét foltok közé tartozik a térképen ezen a téren, hiszen ki tudja, hány kistermelő használja ezt a veszélyes anyagot még mindig kártevőirtásra. Ráadásul az utóbbi években egyre szélesebb körben terjed a kontinensen a maláriaszúnyogok populációinak kordában tartására is, ami kétélű fegyver.

Egyrészt a betegség látványosan visszaszorul, ugyanakkor ezzel párhuzamosan súlyos egészégügyi problémák ütik fel a fejüket a DDT miatt. A totális tiltás felvetése élénk vitákat gerjesztett Afrikában, pedig a probléma nemcsak őket érinti, hiszen a DDT a talaj, a vizek, a levegő és persze a különféle termények révén szerte a világba „exportálódik”, még az anyatejben is kimutatták.

Az EU éléskamrája

Ez számunkra azért is nyugtalanító, mert egyre többször hangzik el, hogy Marokkóban minden adott ahhoz, hogy az Európai Unió első számú paradicsomtermesztője legyen. Egyedül a Souss Massa régióban 21 ezer hektárnyi üvegházban termesztik a zöldséget, és az észak-afrikai országot már csak a spanyolok előzik meg kapacitásban.

Marokkóban a munkaerőköltség csupán a nyolcada annak, amit például Almeríában kapnak a dolgozók, így a spanyolok előnye gyorsan elfogyhat. De mi a helyzet az Afrikában termesztett áru minőségével?

A közelmúltban 432 potenciális peszticidre vizsgálták meg a marokkói Souss Massa régióban termesztett 39-féle paradicsomot, és ebből 22 mintánál (56%) pozitív eset született, míg a buprofezin nevű fejlődésgátló anyagnál kifejezetten veszélyes mértéket (0,095 mg/kg) mutattak ki az EU-szabványok szerint. Olyan tiltott peszticideket is találtak, mint a benalaxil, a spirodiclofen és az imidacloprid. DDT nem volt kimutatható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Kína, India és Törökország a legnagyobb paradicsomtermelők

2021. január 27. 06:24

A világ tíz legtöbb paradicsomot termelő országa között csak két EU-s tagállam van, Olaszország és Spanyolország.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

Miért lett lila a paradicsom szára és levelei?

2020. május 19. 12:11

Miért lett lila a paradicsom szára és levele? Ez a jelenség fajtafüggő, mert nem mindegyik az.