A fekáliás szennyeződések kivizsgálása a „biztonságosan fogyasztható saláták” felé vezet. A legújabb tesztek gyors és hatékony segítséget nyújtanak a termesztőknek a talajszennyeződések kezelésében, hozzájárulva ezzel a termésbiztonság és a fogyasztói egészség megőrzéséhez.
A Mezőgazdasági és Biológiai Mérnöki Tanszék végzős hallgatója, Jiangshan Wang olyan projekttel akart foglalkozni, amiről tudta, milliók élelmezését befolyásolja majd. Miután Amerikában megugrott a friss gyümölcsök és saláták visszahívásának száma, Wang csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek célja az, hogy még a piacra kerülés előtt kimutassa a termékek esetleges fekáliás szennyezettségét.
Amikor állati vagy emberi hulladék kerül egy nyílt mezőre, betegséget okozó mikrobákat hagyhat a növényeken. Ezek több forrásból származhatnak: a közeli állattartó telepekről, a trágyaként használt, nem megfelelően feldolgozott trágyából, sőt a vadon élő állatok ürülékéből is (hiszen azok is áthaladnak a gazdaságokon és kerteken). A szél, a víz és az állatok mozgása lehetővé teheti, hogy a kórokozók egyik növényről a másikra kerüljenek.
Sűrűsödő áruvisszahívások
A fekáliás szennyeződések szántóföldi kimutatására vonatkozó irányelvek még mindig nagyrészt a látható, nem számszerűsíthető megfigyeléseken alapulnak, ami az amerikai piacokon szennyezett árukhoz és visszahívásokhoz vezetett.
Wang megvizsgálta, hogyan tesztelik például a vizet. A vízben van egy biztonságos szintje a Bacteroidalesnek, és van egy küszöbérték, amely felett ez a mennyiség azt mutatja, hogy veszélyes áruról van szó.
A Bacteroidales egy olyan baktériumfajta, amely csak melegvérű állatok bélrendszerében fordul elő rendszeresen nagy mennyiségben. Bár a Bacteroidales önmagában nem patogén, magas szintje székletszennyezésre és a rendszerben lévő rokon kórokozók lehetőségére utal.
Teszt a lelke mindennek
A szakemberek kétféle tesztet fejlesztett ki, amelyek a Bacteroidales DNS-ét mutatják ki a növényeken. Az egyik a qPCR-t használja, de csak laboratóriumban lehet elvégezni. Nemrégiben ezt a technikát alkalmazták olyan alapszintű mérések elvégzésére, amelyek a Bacteroidales háttér szintjét jelzik a szigorúan szabályozott kereskedelmi célú római salátát termő földeken.
Jelenleg a tudósok arra összpontosítanak, hogy a teszteket kereskedelmi forgalomban is elérhetővé tegyék a termesztők számára.
Annak ellenére, hogy sok állat bélrendszerében gyakori, minden egyes gazdaszervezetben kissé eltérő Bacteroidales van jelen. Ez a fajok közötti apró változás kimutatható a baktériumok DNS-ében, és ez felhasználható annak nyomon követésére, hogy honnan származik a székletszennyezés, és esélyt ad a termelőknek a problémák megoldására.
Az időjárási adatok és a mintázatfelismerő metaadatok felhasználásával azt is vizsgálják, hogyan lehet megjósolni a székletszennyezés szempontjából leginkább veszélyeztetett területeket. A remények szerint a számítógépes modellezés segítségével végül egy nyilvános adatbázist lehet létrehozni, ahol a termelők megnézhetik a földjeiken a becsült kockázatot, hogy még a vetés előtt döntéseket hozhassanak a szükséges kezelésekről.
(Fotó: annatompe/Pixabay)